Bu nedir?

Sercan

--
Arkadaşlar aşağıdaki parçayı Arçelik kahve makinesinin IR sensörünün olduğu PCB'den söktüm. Fakat ne olduğunu bilmiyorum. Bir çeşit sensöre benzettim ama bilmiyorum. Nedir bu bilen var mı?

IMG_20210828_034343.jpg
IMG_20210828_034335.jpg

ortadaki siyah çizgi boyunca su seviye sensörü.

Liquid level sensor diye aratıyorum ama hakkında en ufak bir bilgi bulamadım. @kesmez peki bu nasıl çalışıyor bilgin var mı? İki pini var ama herhalde foto direnç gibi olamaz. Sıvıyı tespit ettiğinde sinyali anahtarlıyor mu?

En azından konuyu anlamama yardımcı olabilecek örnek bir emsal sensör URL'si ya da datasheet'i paylaşman mümkün mü, ben bulamadım.

tahminimi yazdım. ortadaki karbon direnç suya girdikçe direnç düşüyor.

Bu suya girmiyor. IR sensörün olduğu karttan söktüm. IR sensör varken foto direnç koymazlar diye düşünüyordum ama sanıyorum yanlıdım.

Şimdi direnç kademesinde uçları ölçtüğümde ışığa göre direnç değerlerin değiştiğini gördüm. Demek foto dirençmiş.

IMG_20210828_141512.jpg
IMG_20210828_141520.jpg

@ckocagil haklısın. Polaritesi var yani LDR olamaz. Fakat karanlık ya da aydınlık olmaksızın sürekli diyot gibi davranıyor. Sanıyorum elimde bozuk bir fotodiyot var.

Bu arada multimetre ile de test ettim, aynı sonucu alıyorum.

IMG_20210828_161107.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back