Burdaki xtal osc nin calisma prensibi

Mikro Step

Kıdemli Üye
kristal-test-png.28833

Yillardir bu osc devresini gorurum calismasi bana hep ilginc gelir. Calismasini da aciklayamam.

Sol taraftaki xtal OSC nin calisma prensibi nedir?
Nasil olur da kazanci 1 den kucuk bir amplifikatorle osc devresi yapilir?
Geri besleme nasil oluyor vs.

Son düzenleme:
Bu devre çalışmıyor , bir kere çok uğraştım çalışmadı.

Mekanizma için düşünürsek.

Kristalin özelliği ilk akım verildiğinde akım çekmiyor sonra akım çekmeye başlıyor, daha sonra tekrar akım çekmemeye başlıyor, yani bir tepe oluştuyuor, böyle bir karakteri var.

Devremiz kristalle aynı anda işlem yapması gerekiyor, bu devrede ilk akım verildiğinde kristalden akım geçiyor artık kristal iletimi kesmeye başladıkça 1nf kondansatörden gelen voltaj kristalin gevşemesine izin veriyor ki kondasatör tam dolduğu zaman tekrar başa dönüyor , benim yorumum.

Bu nasil bir calisma prensibi aciklama sekli?

Valla yakalarsam doverim seni.

Piezo asagida gorulen grafikteki gibi mi davranir acaba?

Siyah grafik xtale verilen voltaj

Kirmizi xtaldeki mekanik sekil degistirme (pozisyon)

Mavi cektigi akim
1704992368713.png

Son düzenleme:
Yani ben bilir kişi olarak yorum yapamam ama ilk aklıma gelen Çalışmayan bir devreyi neden elektor gibi bir dergide yayınlasınlar?

Sanırım bu devre Collpits Kristal Osilatör devresi diye geçiyormuş.
Devreyi tasarlayanda altında temel çalışmasını da text de anlatmış

Yani ben bilir kişi olarak yorum yapamam ama ilk aklıma gelen Çalışmayan bir devreyi neden elektor gibi bir dergide yayınlasınlar?

Yok bu devre ya da benzeri yillardir kitaplarda vs karsilasilan bir devre. Kesinlikle calisiyordur.

Bu nasil bir calisma prensibi aciklama sekli?

Valla yakalarsam doverim seni.

Piezo asagida gorulen grafikteki gibi mi davranir acaba?

Siyah grafik xtale verilen voltaj

Kirmizi xtaldeki mekanik sekil degistirme (pozisyon)

Mavi cektigi akim
28849 eklentisine bak
Bana osilator lazım oldu çok uğraştım çalıştıramadım , belki bir yerde hata yapıyorumdur neyse.

Bu çizdiğin grafik lcc devresi sinyali değil mi?

Eğer çizdiğin gibiyse çalışma mekanizması çok basit kristalde voltaj eğrisinin türevi işereti ne ise aynısını ver.

O zaman devredeki üstteki kapasitörde 90 derece faz farkı olacak alttaki kondasatörle bu faz açısını düşürüyor.

untitled.JPG

O zaman bu şekilde de çalışır.

Son düzenleme:
Denenmiş popüler bir devredir.
1705087640830.png

Sağdaki transistör buffer olarak kullanılmış. Aslında osilatör soldaki transistörün çıkışına kadarki kısım.
Bu devrenin eksik yani çıkışını bir frekansmetreye veya osiloskoba bağlayıp test etmek gerekiyor.
Switch ile kapasite ekleyerek frekanstaki değişimden kristalin içindeki değerler hesaplanıyor.
O sebeple devre biraz farklı en sol kısmı.

Aşağıdaki resimler bizzat denediğim çalışan devreden.
1705088019205.jpeg
1705088031272.jpeg

1705087835027.png

Sizdeki devrede ise ilk transistör yine osilatör, sonra 2 diyot ile power detektör yapılmış.
Diyottan çıkan doğrultulmuş volt ile de ikinci yani sağdaki transistör anahtarlanıp iletecek hale geliyor.
Bunun çıkışı 1 veya 0 led yanıyorsa kristal çalışıyordur şeklinde.

Bir karar verin. Ben bunu çizdim. Ortak bir karar alın. Daha kullanışlısı varsa onu çizeyim.
Ufak bir proje olsun. Herkes faydalansın. :D

Ekran görüntüsü 2024-01-12 225038.png

@Gokrtl Gökhan PCB yi hangi programda çizeceksin?
Proteus la çiziyorsan un eski sürüme göre kaydet diye bir seçeneği varmı çünkü bendeki proteus 8.8 .
KiCad :5.0.0
Olmazsa pcb nin ekran görüntüsünü eklersen Sprint Layout da kolayca çizerim

@Gokrtl Gökhan PCB yi hangi programda çizeceksin?
Proteus la çiziyorsan un eski sürüme göre kaydet diye bir seçeneği varmı çünkü bendeki proteus 8.8 .
KiCad :5.0.0
Olmazsa pcb nin ekran görüntüsünü eklersen Sprint Layout da kolayca çizerim
KiCad 7 ile çizeceğim. Baskı devre pdf lerine kadar atarım abi. Direk baskı yaparsın olmazsa.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back