Vs Code ile windows altında C++ ile çalışma

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Adım 1 : VSCode çalışıtılır.Eklentiler bölümünden (1) , c++ araması (2) yapılır. C/C++ Eklentisi yüklenir.

1618733706338.png

Adım 2 : Aynı sayfada window için derleyici ayarlarını anlatan bir link bulunmaktadır. Linke tıklanarak yükleme talimatlarına ulaşılır.

1618733997958.png

Adım 3 : Yükleme talimatları "Mingw-w64" derleyicisinin linkini verir ve kurmamızı lister. Derleyiciyi indirip kuralım ve istenildiği gibi "Architecture" seçeneğini x86_64 olarak ayarlayalım. Yükleme sırasında kurulum yolu olduğu gibi kalabilir ancak kurulum yoluna sonradan ihtiyac olacak bu nedenle derleyicinin kurulum yolunu yükleme sırasında sağ tıklayıp kopyalayalım...

1618734128468.png

Adım 4 : Derleyici kurulumu tamamlandıktan sonra bilgisayar özelliklerine giderek ortam değişkenlerini açalım. (Ortam değişken lerinin olduğu pencereyi bulmazsanız windows ayarlarda aramaya ortam yazın. ) Ortam değişkenleri penceresinde "Path" e tıklayıp düzenle diyelim. Ortam değişkeni düzenleme penceresinde yeni butonuna tıklayarak derleyiciyi kurarken kopyaladığımız dosya yolunu yeni alana yapıştıralım.

1618734566829.png
1618734609535.png

1618734788696.png

Adım 5 : Komut istemini açarak "g++ --version" yazıp enter a basalım (tırnaklar yazılmayacak). Aşağıdaki gibi versiyon bilgisini alıyorsanız bu aşamaya kadar doğru ilerlemişsiniz demektir. Bu aşamada sorun yaşarsanız path tanımlama ile ilgili bir sorun olduğu akla gelir. "Mingw-w64" derleyicini kurduğunu dosya yolu ile path bölümüne eklediğiniz dosya yolunun aynı olup olmadığını kontrol edin.

1618735032289.png

Adım 6 : VScode editörümüze geri dönerek bir deneme yapalım. Öncelikle kendinize bir çalışma klasörü oluşturun. (Örneğin c:\projelerim\proje_1) Sonrasında vscode ile file menusunden open folder seçeneği ile çalışma klasörünüzü açın. Benim klasörün adı deneme2 . Aşağıdaki gibi bir görüntü elde etmiş olmanız gererkir. çalışma klasörünüzü göremiyorsanız aşağıda kırmızı çember ile işaretlediğim dosyalar butonuna tıklayın.

1618735465801.png

Adım 7 : VsCode içinde proje dosyalarınızın olduğu alanada (şu anda boş) sağ tıklayıp "new file" seçeneği ile yeni bir dosya ekleyin. Dosya adını istediniz gibi yazdıktan sonra sonuna nokta koyup dosya uzantısını "cpp" yapın. Ardından sağ taraftaki dosya içeriğine aşağıdaki resimde görünen kodları yazın.

1618735924555.png

Adım 8 : "Run" menusu altında "Start Debugging" i seçin. Ardından "C++(GDB/LLDB)" yi seçin, ardından "g++.exe" yi seçin.. işlem sonunda aşağıdaki terminal sekmesinde çıktıyı görmüş olmalısınız. ( Not bu aşamada"Run without debugging" seçeneğide aynı sonucu verir)

1618736001448.png

1618736054796.png

1618736096996.png

1618736516760.png

Artık windos altında VScode ile c++ çalışma ortamımız oldu. Ayrıca VScode nin linux versiyonuda bulunmakta. Linux altında da benzer ama farklı kurulum yönergeleri ile aynı sonuca ulaşmak mümkün oluyor.

Hocam terminalden input verebilmek için Code runner gerekiyor sanırım. Belki ihtiyacı olan olur. Linkteki arkadaş basitçe ayarlamayı anlatmış

Bilemedim ama videodaki gibi yazılmıyordu bende de.

Arkadaşlar bu konu ile ilgili bir video çektim. İlk defa olarak böyle bir tecrübede bulunuyorum. Vaktiniz olur ise video yu izleyip beni eleştirmenizi rica ederim :)

edit : bağlantı güncellenmiştir.

Son düzenleme:
Eleştirmek için izledim daha doğrusu dinledim ama bence gayet başarılı olmuş. Gerçi ses tonun her an yükseklik 36 bin feet diye devam edecek hissiyatı veriyor. :D

Eleştirmek için izledim daha doğrusu dinledim ama bence gayet başarılı olmuş. Gerçi ses tonun her an yükseklik 36 bin feet diye devam edecek hissiyatı veriyor. :D
Yorum için teşekkürler. Ses tonu konusunda "mal bu" abi yapacak bir şey yok. Ancak bu kayıt işi baya sıkıntılıymış. İlk başta ses te çok gürültü vardı. Eşzamanlı bir filtre programı buldum fakat işlemciyi biraz zorluyor. Ekran yakalama programı ise başka bir sıkıntı... 18dk video kaydetmişim. Dışa aktarması 30 dk sürdü :) yüklemesi ona keza yine uzun sürüyor. Bu aralar biraz video çekmeyi planlıyorum. Bakalım deneme yanılma birşeyler yapacağız.

Forum istatistikleri

Konular
5,815
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back