CAN-BUS ICIN TAMPON SECIMI

Ahmet

S38>S85
An itibariyle aldığım STM32F103C kartım Türkiyeye girmiş durumda herhalde bana ulaşması 2-3 gün bulur.

Gelenlerden birini arabaya motor durum görüntülme ekranı olarak kullanacağım.
Ama CAN-BUS için bir tampon kullanmak gerekiyor.

Peki bu tamponu nasıl tercih etmeliyim araştırmalarımda karşıma çıkan birkaç tane var.
Bunlar;
MCP2551,
TJA1040,
TJA1050.

Bunları neye göre tercih etmeliyim.

Sadece birkaç data görüntüleyeceğim.
Su sıcaklığı,
Yağ sıcaklığı,
Yağ basıncı.
Akü voltajı.
Son marştan itibaren geçen süre.

Daha önce tja1050 ve mcp2551 ile hyundai i20'ye can bus ile bağlandım. Marka farkı diye düşünüyorum.

Daha önce tja1050 ve mcp2551 ile hyundai i20'ye can bus ile bağlandım. Marka farkı diye düşünüyorum.
Planlarım değişti.
Araca öncelikli yapmak istediğim aracı kandırarak yağ seviyesini söylemek.

Şuan motor kontrol ünitesi yağ seviyesini ölçemiyor yağı 0 ölçtüğü için marşa bassan dahi 2bin devir üstüne çıkmıyor.
CAN hattından yağ seviyesini sölyeyip ünitenin yenisini alana kaadar o şekilde kullanacağım arabayı.

Projelerim türkiye gümrüğü yavaşlığı sebebiyle bekliyor.
Şuan power bank ve can projemin malzemeleri gümrükte umarum birkaç yıl içinde teslim edecekler.

tja1050ye karar kıldım proje adımlarını paylaşacağım.

Aldıklarım gümrükte takılmış:kizgin2::kizgin2::kizgin3:
Benden mail atıp fatura istemişler üstünde yazıyor ya fiyatı!!

Büyük ihtimalle türkiye fiyatı ile karşılaştırdılar.
32f103'ün türkiye fiyatı ortalama 130tl(7 dolar)
Benim 32f103 aldığım fiyatı 25tl(1.40 dolar)

Böyle fiyat görünce satıcıya mesaj atıp ürünün fiyatını faturaya düşük yazdırdığımı düşünmüş olmalılar.

Vergiyi satın alırken ödüyoruz zaten herhalde bana 2 kere ödetecekler buda yeni soygun tekniği sanırım.

Çinden elektronik malzeme alanlar ile oluşutrudğumuz küçük bir topluluk var oraya sorduğumda başına bu olay gelen 1-2 kişi daha olmuş
Aliexpresin verdiği faturayı yolladıkları halde yine de ayrıca gümrüğümüz vergi çıkarmış.

Bizim gümrükden her şey beklenir.

Bizim gümrükden her şey beklenir.
Soğtumak için yapıyorlar ama beni yıldıramaz bunlar.

Ya desinler ki vergi levhası olmayan yurt dışından alışveriş yapamaz.
Yada ipimizi gevşetsinler rahat alalım.

Aldığım bir şey'de bir şey olsa 3 tane deney kartı 1 tane regülatör.

Aldıklarım gümrükte takılmış:kizgin2::kizgin2::kizgin3:
Benden mail atıp fatura istemişler üstünde yazıyor ya fiyatı!!

Büyük ihtimalle türkiye fiyatı ile karşılaştırdılar.
32f103'ün türkiye fiyatı ortalama 130tl(7 dolar)
Benim 32f103 aldığım fiyatı 25tl(1.40 dolar)

Böyle fiyat görünce satıcıya mesaj atıp ürünün fiyatını faturaya düşük yazdırdığımı düşünmüş olmalılar.

Vergiyi satın alırken ödüyoruz zaten herhalde bana 2 kere ödetecekler buda yeni soygun tekniği sanırım.

Çinden elektronik malzeme alanlar ile oluşutrudğumuz küçük bir topluluk var oraya sorduğumda başına bu olay gelen 1-2 kişi daha olmuş
Aliexpresin verdiği faturayı yolladıkları halde yine de ayrıca gümrüğümüz vergi çıkarmış.

Ben sık sipariş verdim bu aralar. şimdiye kadar kapıya ödemesiz teslim edildi. Ancak alırken "Ücretsiz Gönderi" olmamasına ve verginin (VAT/Duty) alınıyor olmasına dikkat etmiştim. O zaman Aliexpress ile ortalama 10-12 günde geliyor ve PTT değil Aras Kargo teslim ediyor.

@Ahmet "Ücretsiz gönderi" ile mi almıştın. Yoksa gönderi ücreti ve vergi var mıydı?
Sipariş ayrıntısındaki hesaplama detayı ekran görüntüsü paylaşabilir misin?

@ozkarah abi merhaba.
all.png

Siparişime ait ödeme detayları burada.
Vergiyi,kargoyu,ürünü ayrı ayrı ödedim bu güne kadar hep böyle alışveriş yaptım hiç sorun olmadı.

Fakat çok politika siyasete bulaşmadan şöyle yüzeysel geçeyim;

Benim gibi aliexpres müdavimi arkadaşlarım ile bir grubumuz var bu satın alırken vergi ödeme döneminden önce günde 4-5 siparişe çıkıyorduk.

Fakat bu dışarıya döviz çıkarma mevzusu ülke ekonomisini sarstığı için ne kadar içeride kalırsa o kadar iyi düşüncesi ile yurt dışından alışı yavaşlatmak caydırmak için böyle bir düzen işletmeye başlamışlar nedir bu düzen;

Aldığın üründe bir sorun yoksa dahi süreç yavaşlasın diye senden mail yoluyla fatura istiyorlar 3 iş günü içinde yanıtlayacaklarını söylüyorlar burada bir gecikme yaşadık.

Bir diğer gecikme benim ürünler 5 gün uçakta gözüktü aslında o gümrüğe geliyor gümrük kasıtlı olarak işleme almıyor belli bir zaman sonra alıyor.

Bunu yaşayan tek ben değilmişim son zamanlarda çinden 4 adet LoRa modülü alan arkadaşımında başına gelmiş yavaş yavaş gelmiş buraya ondan da fatura istemişler faturayı attıktan 1 hafta sonra ulaşmış eline.

Atmazssan büyük ihtimalle senin mallar gidecek açık arttırmada satılacak.

İlginç. Yolda olan 5-6 siparişim var, umarım uğraştırmazlar.

İlginç. Yolda olan 5-6 siparişim var, umarım uğraştırmazlar.
Benim onlarca geçmiş siparişim var 2.kez bu durumu yaşıyorum.
İlkinde 100lü paket 5mm led olduğu için ticari sayılmıştı onu ufak rica ile almıştım.
Bunda ne olacak göreceğiz.

@ozkarah abi bir dolandırcılıkta ara elemanlardan yapılıyormuş.
Bu kargo dağıtanlar biliyormuş hangi paket çinden hangi paket Türkiye üzeri geliyor.

Çinden gelenlere kargo ödemesi var diyip çok cüzi dikkat çekmeyecek bir ücret sunuyorlarmış normal karşılayıp veren olursa dolandırılmış oluyor.
Buna da dikkat etmek lazım birkaç kez bana a*as getirdi ama hiç böyle birşeye şahit olmadım.

PTT'den hala yanıt yok.
Ama aras kargo mesaj atmış gönderiniz yola çıkmıştır diye.
Başka bir siparişim yok büyük ihtimalle atlattılar gümrüğü geliyorlar.

yine kargocu peşinden arabayla takip ettirdi gördüğüm en yüzsüz insan, kendisini instagram reels'lerini izlemeye adamış her takip edip yanına gittiğimde elinde telefon reel's izliyor onlarca kez şikyet oluşutrdum nafile illa bu adam dağıtacak benim oturduğum yeri.

Normalde araba bu durumdayken asla yürütmem mecbur bıraktı.
Nihayetinde aldıklarıma kavuştum yakında konularımı doldurmaya başlayacağım.

CAN-BUS cihazı arduino ide ile yazmaktan vazgeçtim asıl ortamında yazmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum bu yüzden KEIL öğrenmeye başladım keil ile 4. günüm daha 0hata 0dikkat bir derleme yapabilmiş değilim blink için çalışmalarım sürüyor :katil2:

CAN-BUS cihazı arduino ide ile yazmaktan vazgeçtim asıl ortamında yazmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum bu yüzden KEIL öğrenmeye başladım keil ile 4. günüm daha 0hata 0dikkat bir derleme yapabilmiş değilim blink için çalışmalarım sürüyor :katil2:
Gpio Config + Led blink + toggle + uart Config hem hal hem de register seviyede yaptım ama ara verince hepsi uçtu gitti.
Küçük bir tavsiye.
St'nin monitor diye bir uygulaması var. Çıktılar içindeki axf dosyasını gösteriyorsun sana değişkenleri veriyor. Mcu çalışırken değişken değerlerini canlı takip edebiliyor hatta grafiğe aktarıp değişimi chart olarak görebiliyorsun. Can bus'ta işine yarar.

Gpio Config + Led blink + toggle + uart Config hem hal hem de register seviyede yaptım ama ara verince hepsi uçtu gitti.
Küçük bir tavsiye.
St'nin monitor diye bir uygulaması var. Çıktılar içindeki axf dosyasını gösteriyorsun sana değişkenleri veriyor. Mcu çalışırken değişken değerlerini canlı takip edebiliyor hatta grafiğe aktarıp değişimi chart olarak görebiliyorsun. Can bus'ta işine yarar.
HAL öğrenmek istemiyorum çünkü HAL aynı arduinodan esinlenilmiş gibi geliyor.

şimdilik blink yapabilir hale geldim 401 ile. ST-Link yolda umarım yarın elime geçecek şuan yüklemeyi hex çıkarıp cube programmer ile yapıyorum çok uğraştırıcı oluyor

st-link v2 geldi.
CubeIDE kullanarak ilk debug çalışmamı yaptım biraz garip geldi adım adım çalıştırmak şuanlık ne ölçüde sorunlarımı çözer debug bilmiyorum ama keil kullanarak daha rahat programlıyorum f8 yapıp yüklüyorum hemen.

v2'yi çalıştırana kadar çok uğraştım fw uptadte dediğimde güncelleme yapıyor ama resetleyemiyordu st-link v2'yi v2'nin beslemesini bir buton ile yaptım tam fw yazması bittiğinde v2'nin beslemesini ayırdım yani elimi butondan çektim sonra elektrik verip kontrol ettiğimde güncellenmenin başarılı olduğunu gördüm.

Hal öğren ama kullanma. Şunun için söylüyorum registerleri bilmek güzel bir şey ama özellikle configurasyonda herbşr register tek tek set etmek çok zaman alıyor. Hal library ile set et ama register seviyesi erişim ile kontrol et.
Birçok ileri seviye programcı bu şekilde yapıyor

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,884
Üyeler
2,492
Son üye
alikara3

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back