Casio CTK-3200 klavye temizliği

Sercan

--
Benim oğlan 2 seneden fazladır piyana kursuna gidiyor. Kursa başlarken evde de çalışabilmesi için ikinci el Casio CTK-3200 klavye almıştım.

Geçen gün oğlanla birlikte bir dostumuzun evine gittik, orada da bizimkine nazaran birkaç gömlek iyi bir piyano vardı.

Eve döndüğümüzde oğlan -baba benim piyanonun sesinde cızırtı var- demeye başladı. :eek:

Bende çocuğun gönlü olsun diye bir bakayım yapabileceğim birşey varmı diye içini açtım. Aldımda da aralardan ufak tefek tozlar görünüyordu ama içini görünce cızırtının kaynağın hemen buldum.

20231117_123007.jpg
20231117_123012.jpg

Nasıl olduysa inanımlaz bir toz birikmiş. Tabii detaylıca temizledim. Temizlik esnasında tuşların rahat hareket etmesi ve görültü yapmasını önleyen beyaz renkli adını bilmediğim silikonlu plastik gresini de silmek zorunda kaldım.

Şimdi tuşlardan bir plastik tınısı gelmeye başladı. Videoyu dikkatle dinlerseniz tuşlardan çıkı çıkı diye gelen bir ses duyacaksınız. Bunu gidermek için Yukarıdaki resimde de kısmen görünen bu yağdan bulup tuşları da yağlamam gerekiyor. Bu yağ nedir kalitelisi nereden bulunur?

Birde kulaklık çıkışı için 6.35mm yuva kullanmışlar. :mad: Bunu bozmadan 3.5 mm'ye çevirmem gerekiyor.Elimde sadece sleeve ve tip uçu olan (mono) 6.35mm jak var. Yuvanın Sterio olduğunu biliyorum, dönüştürmek için bunu taksam sorun çıkartır mı?

• Beğen
Reactions: nt
Winkel'in bir urunu var, uzun sure jel kivaminda kaliyor, sertlesmiyor.

Jack olarak bunu alabilirsiniz.

Gece calisabilmesi icin de BT modul ekleyebilirsiniz. Bir anahtar ile BT ve jack cikisi secilebilir, ben oyle kullaniyorum.

Bu beyaz gresleri plastik malzemelerde hep görüyorum. 3D yazıcı çıktılarında filan da işe yarıyor mu?

Bu jak güzelmiş.

Bluetooth gerekli değil zaten çocuğun uyku saati akşam 9.

Benimde bildiğim bir konu değil. Bu beyaz şey gres bile olmayabilir. Bir ara öyle duymuştum. :D

Forumu okudum, PTFE önermiş de benim üzerinden temizlediğim beyaz krem gibi bir şeydi. Sprey olanlar nasıl acaba?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back