Linux alıştırmaları, Debian 12

Gnome da masaüstünü kullanamıyorum. Nereden ayarlanıyor acaba?

Bu Xorg ne ki?

20230920_101025.jpg

PHP ile çalışırken log dosyalarını takip etmek benim için çok önemli. Sonuçta sıfır hata ve uyarı ile çalışıyorum ama tabii geliştirme aşamasında bu mümkün olmuyor. Sorunları ortaya çıktıkları anda kaybetmek içinse log dosyalarını sürekli takip etmem gerekiyor.

Bu takibi Windows işletim sistemi ile çalışırken Notepad++ ile ilgili log dosyasını açıp, takip ediyordum. Bazı zamanlarda sayfanın yenilenmesi filan zaman alıyordu birde her defasında içerik değişti, sayfayı yenileyeyim mi diye soruyordu. Çok sorun değil ama yinede zahmetli bir yöntem. Belki Windows'un da buna bir çözümü vardı ama hiç araştırmadım.

Ben zaten eskiden Centos şimdilerde Rocky Linux ile sonucu yönetimi yaptığım için tail komutuna aşinaydım. Fakat sık kullanmamı gerektirecek bir durum yoktu. Debian'a geçince tail komutunu hergün kullanır oldum. Şimdilerde ayrı bir konsol ekranında aşağıdaki komut ile logları anlık olarak takip ediyorum.

Kod:
tail -f /log_dosyasi

Kuıllanımı da oldukça kolay. Alternatif bir arayışım yok ama bu komutu daha verimli kullanmak için tavsilerleriniz varsa bilmek isterim. Özellikle son satırların, yada güncel hataların renkli olması iyi bir özellik olabilirmiş.

1695411163280.png

• Beğen
Reactions: nt
Bir süre boşta bekledikten sonra KDE normal olarak ekranı kitliyor. Fakat tekrar login olduğumda, normalde sorunsuz şekilde DisplayPort ile aktardığım ses cızırtılı çıkmaya başlıyor. Hemde ne cızırtı, frekansı kaymış radyo dinlemek gibi.

Bilgisayarı yeniden başlattığımda cızırtı kayboluyor.

Firefox kaynaklı mı diye Konqueror ve VLC ile denediğimde de aynı sorun devam ediyor.

Bluetooth kulaklığıma geçiş yapıtığımda cızırtı kayboluyor, fakat DP'a döndüğümde cızırtı devam ediyor.

Bilgisayarı yeniden başlatmak tek çözüm gibi görünüyor. Bu sorunun çözümü hakkında fikir verebilecek var mı? En azından yeniden başlatmadan sorunu düzeltebilir miyim?

Gürültünün tam kaynağını bulamadım fakat internette yaptığım araştırmada başka bir sorun için tavsiye edilen aşağıdaki komutu (PulseAudio uygulamasını yeniden başlattığımda) uyguladığımda, bilgisayarı yeniden başlatmama gerek kalmadan sorun kayboldu.

Kod:
pulseaudio --kill && pulseaudio --start

Kod:
tail
komunutu kullanmak ile ilgili bir sorunum var.

Bir süre için bilgisayar başından ayrıldığımda bilgisayar uyku moduna giriyor ve SSH bağlantım kopuyor.

Tekrar bilgisayar başına geçtiğimde kaldığım yerden devam ediyorum zannediyorum ama gerçekte SSH bağlantım kopmuş oluyor. Konsol ekranında bir teşebbüste bulunmadığım sürece herşey normalmiş gibi görünüyor.

SSH bağlantısı koptuğunda konsolunda kendini temizlemesini yada bir bilgi üretmesini bekliyorum ve bunu nasıl yapacağımı bulamadım. Bu benim için çok önemli çünkü yemekten sonra yaklaşık 2 saat hata kodu da yok diye sorun çözmeye çalışıp durdum. Yani toplamda yaklaşık 3-4 saatim çöp oldu.

Konsol uygulamasında SSH bağlantısı koptuğunda (uyku modu sebebiyle) konsol otomatik olarka nasıl yenilenir?

• Beğen
Kopacağını veya işin uzun süreceğini önceden biliyorsanız `screen` veya `tmux` oturumu içinde çalışabilirsiniz.

Yemek arası filan verdiğimde oluyor. Diğer zamanlarda çoğunlukla sadece ekranı karartıyor, bağlantıyı kapatmadan tekrar bilgisayar başına geçmiş oluyorum. Birde ben bilgisayarı hiç kapatmıyorum, bir süre sonra uyuyor zaten. Aynı dalgınlık sabah kalktığımda da rahatlıkla olabilir.

Bu arada aşağıdaki parametreyi SSH config dosyasına ekledim ve şimdi bağlantı koptuğunda uyarıyor. Bunu internetten ezbere yaptım, detayına hakim değilim. Anladığım kadarıyla her 20 dakikada bir bağlı mıyım diye kontrol ediyor. Bunun default değeri 0, yani hiçbir zaman göndermiyor. Hatta bunu 5 dakika bile yapabilirim. :rolleyes:
Kod:
    ServerAliveInterval 20
Kod:
client_loop: send disconnect: Broken pipe

• Beğen
TCPKeepAlive opsiyonu da var yanlış hatırlamıyorsam. Ama bu sadece bağlantı kopunca ssh'nin terminale dönmesini sağlar. Bir hata mesajı falan vermez.

TCPKeepAlive standart değeri "yes" ayarlı olduğu için dokunmadım. Benim beklentim de tam olarak bağlantın koptuğundan haberdar olmak. Bağlantının kopmaması gibi filan bir beklentim yok, zaten bilgisayar uyku moduna giriyor.

Debian update yaptığımda, grub boot ekranından Windows 11 seçeneğini sildi. Windows'a geçiş yapmak için bios ekranını kullanmak zorunda kaldım. Neyse tekrar açılış ekranına Windows seçeneğini eklemek için
Kod:
sudo update-grub
komutunu verdim ve bana aşağıdaki çıktıyı verdi.

Warning: os-prober will not be executed to detect other bootable partitions.
Systems on them will not be added to the GRUB boot configuration.
Check GRUB_DISABLE_OS_PROBER documentation entry.
Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...
done

Yaptığım araştırmaya göre "/etc/default/grub" youndaki dosyada "GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false" ın önündeki diyez (#) yorum karakterini kaldırdığımda sorunsuz şekilde onardı.

1697137412011.png
1697137454124.png
20231012_214429.jpg

Debian update yaptığımda, grub boot ekranından Windows 11 seçeneğini sildi. Windows'a geçiş yapmak için bios ekranını kullanmak zorunda kaldım. Neyse tekrar açılış ekranına Windows seçeneğini eklemek için
Kod:
sudo update-grub
komutunu verdim ve bana aşağıdaki çıktıyı verdi.

Warning: os-prober will not be executed to detect other bootable partitions.
Systems on them will not be added to the GRUB boot configuration.
Check GRUB_DISABLE_OS_PROBER documentation entry.
Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...
done

Yaptığım araştırmaya göre "/etc/default/grub" youndaki dosyada "GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false" ın önündeki diyez (#) yorum karakterini kaldırdığımda sorunsuz şekilde onardı.

25871 eklentisine bak25872 eklentisine bak25873 eklentisine bak
Bunun için yazılım vardı boot repair diye.

boot repair'i gördüm ama gerek kalmadı.

selam kücük bir sorunum var bazı paketleri kurmak istediğimde sürekli olaral sanal makina öneriyor bunu nasıl saf dışı bırakır ve paketlerimi kurarım

Kod:
n@35:~$ sudo pip3 install --no-cache-dir tensorflow
sudo pip3 install --no-cache-dir keras
error: externally-managed-environment

× This environment is externally managed
╰─> To install Python packages system-wide, try apt install
    python3-xyz, where xyz is the package you are trying to
    install.

If you wish to install a non-Debian-packaged Python package,
    create a virtual environment using python3 -m venv path/to/venv.
    Then use path/to/venv/bin/python and path/to/venv/bin/pip. Make
    sure you have python3-full installed.

If you wish to install a non-Debian packaged Python application,
    it may be easiest to use pipx install xyz, which will manage a
    virtual environment for you. Make sure you have pipx installed.

See /usr/share/doc/python3.11/README.venv for more information.

note: If you believe this is a mistake, please contact your Python installation or OS distribution provider. You can override this, at the risk of breaking your Python installation or OS, by passing --break-system-packages.
hint: See PEP 668 for the detailed specification.
error: externally-managed-environment

× This environment is externally managed
╰─> To install Python packages system-wide, try apt install
    python3-xyz, where xyz is the package you are trying to
    install.

If you wish to install a non-Debian-packaged Python package,
    create a virtual environment using python3 -m venv path/to/venv.
    Then use path/to/venv/bin/python and path/to/venv/bin/pip. Make
    sure you have python3-full installed.

If you wish to install a non-Debian packaged Python application,
    it may be easiest to use pipx install xyz, which will manage a
    virtual environment for you. Make sure you have pipx installed.

See /usr/share/doc/python3.11/README.venv for more information.

note: If you believe this is a mistake, please contact your Python installation or OS distribution provider. You can override this, at the risk of breaking your Python installation or OS, by passing --break-system-packages.
hint: See PEP 668 for the detailed specification.
n@35:~$

"virtual env" konusunu araştırın.
PyCharm ile kurmak daha kolay olabilir.

• Beğen
"virtual env" konusunu araştırın.
PyCharm ile kurmak daha kolay olabilir.
zaten laptop benım ıcın sanal ortam toplamda 4GB dosya boyutum var sıkılınca formatlıyorum ama keras ve tensorflow u bu sefer kuramadım

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back