Linux alıştırmaları, Debian 12

Sen bu gidisle bizim forum disinda hic bir yere giremeyeceksin. :D

Birinci yontem :

1. yontem:
sudo apt --fix-missing update
sudo apt update
sudo apt install -f

Duzelmez ise :

Duzelmezse:
sudo dpkg --configure -a
sudo dpkg -l | grep ^..r
sudo dpkg --remove --force-remove-reinstreq
sudo apt clean
sudo apt update

• Beğen
Reactions: nt
İş bunlarla çözülecek gibi durmuyor. Yedek alıyorum, yeniden kuracağım.

• Haha
Bir süre ara vermem lazım!

Benim bilgisayarda iki tane disk var. Bilgisayarı ilk topladığımda, Debian kullanmak fikrim olsada bu kadar alışacağımı hiç tahimin etmediğimden birinci diske Windows 11 kurmuştum. Sonradan Debian'ı kurunca haliyle ikinci diske kurmuş bulundum.

Debian'a o kadar alıştım ki ana işletim sistemi olarak kafamda yer etti. Bu zan ile disk sıralamasınıda unuttuğumdan, Debian'ı yeniden kurarken birinci diski seçip devam ettim.

Tabii olarak Windows 11 durduk yerde içindeki bazı verilerle birlikte gitti. :kizgin3:

Mecburen şimdi iki işletim sistemini de sıfırdan kuruyorum.

Bilgisayar bile sana mesaj veriyor şu windows 11 musibetinden kurtul diye :D

Bilgisayar bile sana mesaj veriyor şu windows 11 musibetinden kurtul diye :D
Su Windows'tan memnun olan bir ben varim galiba. Bu arada @taydin hocam, USB osiloskoplari Linux'ta calistirabiliyor muyuz? Bu Instrustar'in sadece Windows utility'si var sitesinde. Siz denemis miydiniz Linux altinda?

Su Windows'tan memnun olan bir ben varim galiba. Bu arada @taydin hocam, USB osiloskoplari Linux'ta calistirabiliyor muyuz? Bu Instrustar'in sadece Windows utility'si var sitesinde. Siz denemis miydiniz Linux altinda?

Instrustar'ı Linux altında denemedim, windows'da denedim. Sigrok'a eklemek için çalışmalar varmış ama ne zaman biter belli değil :)

Yeni Windows 11'in ekran görüntüsü. Hoş olmadı ama bu bahane ile sıfırlamış oldum. Sadece güncelleştirmeleri yaptım ve sürücüleri kurdum. Bakalım 6 ay - 1 sene sonra Windows'a neler yükleme ihtiyacı hissetmiş olacağım.

1701556166497.png

• Üzgün
Beni epey yordu ama nihayet Debian tarafını da toparladım. Henüz bütün uygulamaları kurmadım. İş ortamını tamamladıktan sonrasını zamana bıraktım.

Erişebilirsiniz sorun olmaz. KDE arayüzünü
kullanmasanız bile uygulamalarını çalıştırabilirsiniz.
Linux dağıtımı ile X kısmını karıştırmayınız.
Her hangi bir dağıtımda; herhangi bir X ara
yüzünü kullanmak mümkün.

Ben Fedora dağıtımında, lightdm üzerinde Xfce4
kullanıyorum. Ama mesela KDE paketi olan
"krusader" çok hoşuma gidiyor.

• Beğen
Ubuntu arayüzü diye bir sey yok. Linux'ta cok sayida masaustu ortami var. Hepsi ayni programlari calistirabilir. Farklari kisisellestirilebilmeleri, hazir gelen araclar ve sistem kaynaklarini ne kadar kullandiklari. En iyisi diye bir sey yok, bu tamamen kullanici deneyimine bagli. Ubuntu'da bunlardan Gnome hazir yuklu geliyor. Linux kullanicilari arasinda en cok kullanilanlari KDE ve XFCE. KDE biraz daha fazla sistem kaynagi kullanirken XFCE ile cok eski makinelerde dahi akici kullanim mumkun.

• Beğen
Boot menuye ulasirsak aticam formati topladim dosyalari @Alt 255 sayın bakanım bilişim ve teknoloji bakanı olarak bir kaç başlık da bunları toparlayıp paylaşsanız :kizgin2:
Neden format atiyorsun? Windows degil ki bu format atasin sorun ciktiginda.

GRUB menusune erismek icin PC acilirken shift tusuna basmak gerekiyordu diye hatirliyorum. Epeydir Linux kurmadim ama degistirmemislerdir herhalde bu kadar temel bir seyi.

Edit : Menu her acilista gelsin istiyorsan /etc/default/grub dosyasinin icindeki

GRUB bekleme suresini gizleme:
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0

satirinin basina
# ekleyip

GRUB Bekleme suresi:
GRUB_TIMEOUT=0

satirindaki degiskeni istedigin saniye degeriyle degistirmen gerekiyormus. Ornegin 5 yapacaksin menu 5 saniye gorunsun diye. Dosyayi kaydedip ciktiktan sonra

GRUB konfigurasyonunu guncelleme:
sudo update-grub

ile yeni ayarlari aktif ediyorsun.

Son düzenleme:
  • Beğen
  • Haha
Debian da sadece bir paketi sid reposundan nasıl yüklerim? Sid'i benim source.list dosyama eklediğimde diğer uygulamaların hepsi mi sid paketinden gelecek?

Yoksa ekledikten sonra aşağıdaki gibi bir komut ile sadece kicad mi yüklenecek?

Örneğin KiCad yüklemek istiyorum. Kararlı olan repo 6. versiyonu içeriyor. Fakat 7. versiyon mevcut ve sid repo bunu içeriyor. Ben bütün bir sistem kararlı paketler kurarken SADECE KiCad'in sid reposundan kurulmasını istiyorum.

Kod:
sudo apt-get install -t sid kicad

Forum istatistikleri

Konular
5,843
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back