Linux alıştırmaları, Debian 12

selam kücük bir sorunum var bazı paketleri kurmak istediğimde sürekli olaral sanal makina öneriyor bunu nasıl saf dışı bırakır ve paketlerimi kurarım

Kod:
n@35:~$ sudo pip3 install --no-cache-dir tensorflow
sudo pip3 install --no-cache-dir keras
error: externally-managed-environment

× This environment is externally managed
╰─> To install Python packages system-wide, try apt install
    python3-xyz, where xyz is the package you are trying to
    install.

If you wish to install a non-Debian-packaged Python package,
    create a virtual environment using python3 -m venv path/to/venv.
    Then use path/to/venv/bin/python and path/to/venv/bin/pip. Make
    sure you have python3-full installed.

If you wish to install a non-Debian packaged Python application,
    it may be easiest to use pipx install xyz, which will manage a
    virtual environment for you. Make sure you have pipx installed.

See /usr/share/doc/python3.11/README.venv for more information.

note: If you believe this is a mistake, please contact your Python installation or OS distribution provider. You can override this, at the risk of breaking your Python installation or OS, by passing --break-system-packages.
hint: See PEP 668 for the detailed specification.
error: externally-managed-environment

× This environment is externally managed
╰─> To install Python packages system-wide, try apt install
    python3-xyz, where xyz is the package you are trying to
    install.

If you wish to install a non-Debian-packaged Python package,
    create a virtual environment using python3 -m venv path/to/venv.
    Then use path/to/venv/bin/python and path/to/venv/bin/pip. Make
    sure you have python3-full installed.

If you wish to install a non-Debian packaged Python application,
    it may be easiest to use pipx install xyz, which will manage a
    virtual environment for you. Make sure you have pipx installed.

See /usr/share/doc/python3.11/README.venv for more information.

note: If you believe this is a mistake, please contact your Python installation or OS distribution provider. You can override this, at the risk of breaking your Python installation or OS, by passing --break-system-packages.
hint: See PEP 668 for the detailed specification.
n@35:~$
Burada cozumu anlatilmis.

• Beğen
Reactions: nt
bıktım ya herşeye sanal makina kur demeye başladı :D
Sanal makine kur demiyor sanirim. Python icindeki venv parametresini kullan diyor. Sonucta Python script dili, derlenmeden Python sanal makinesi uzerinde calisiyor. "Sanal" kavrami oradan geliyor.

• Haha
Python'daki virtual env bir bakıma docker container gibi birşey. Bir sanal ortam oluşturuluyor ve bu ortam, sistemde kurulu olan python'dan tamamen bağımsız oluyor. Böylece bir python programı geliştirdiysen, onun tam olarak hangi kütüphanelere, hangi modüllere ihtiyacı olduğunu belirleyip ona göre programı kullanana bilgi verebiliyorsun.

• Beğen
örnek
pip freeze > requirements.txt

requirements.txt
asgiref==3.7.2
certifi==2023.7.22
charset-normalizer==3.2.0
Django==4.2.4
geographiclib==2.0
geopy==2.4.0
idna==3.4
joblib==1.3.2
mysqlclient==2.2.0
numpy==1.25.2
PyMySQL==1.1.0
requests==2.31.0
sqlparse==0.4.4
urllib3==2.0.4

Bugün KDiff3 kurmak istedim. Bu birçok temada versiyon değişiklilerinde karşılaştırmak için programönerilen diff program. Normalde Beyond Compare kullanıyorum basit ve güçlü ama bunu da denemek istedim. Çünkü tema üreticileri ve ciddi firmalar hep bunu öneriyor.

1698335296506.png

KDiff3 Discovery üzerinden rahatlıkla kurulabiliyor fakat eski (şu an için 1.10.0-1) bir versiyona sahip. Github üzerinde ise 1.10.6 versiyonun yayınlandığını görülüyor. https://github.com/KDE/kdiff3/tags

Ne gibi farklar olduğunu bilmiyorum ama epey bir versiyon atlamış yanı güncel olanı tercihe derim. Bu sebeple Github üzerinden indirdim ve kendim derlemek istedim. Derleme dosyasına göre
Kod:
cmake . && make
komutu verdiğimde aşağıdaki paketlerin konfigürasyonu ile ilgili ihatalar (eksikler) olduğunu söylüyor.

1698335517114.png

Aşağıdaki komut ile eksiklerin giderileceğini okudum.

Kod:
sudo apt install extra-cmake-modules

1698335745229.png

Bu seferde aşağıdaki gib Qt5 kurulu olmadığı için sorun çıkarttı.

Kod:
sudo apt install qtbase5-dev

1698338951391.png

Baktım olacak gibi değil, kurulum dosyasındaki aşağıdaki satırda yer alan tüm gereklilikleri tek tek kurdum.
On debian based systems you needed to install the fallowing.
Kod:
gettext, qtbase5-dev, extra-cmake-modules, libboost-dev, libkf5i18n-dev, libkf5coreaddons-dev, libkf5iconthemes-dev libkf5parts-dev, libkf5doctools-dev, libkf5crash-dev, cmake, (gcc or clang)

Sonuç olarak aşağıdaki gibi derledim ve
Kod:
sudo make install
komutu ile kurulumu tamamladım.

1698339649498.png

1698339716807.png

Gürültünün tam kaynağını bulamadım fakat internette yaptığım araştırmada başka bir sorun için tavsiye edilen aşağıdaki komutu (PulseAudio uygulamasını yeniden başlattığımda) uyguladığımda, bilgisayarı yeniden başlatmama gerek kalmadan sorun kayboldu.

Kod:
pulseaudio --kill && pulseaudio --start
Tam Linux kullanmaya epey alıştım derken şu sorun sebebi ile sürekli aynı komutları girmek canımı sıktı. İnternette araştırırken pulseaudio'yu sildim yeniden yükledim düzeldi diyen birinin yorumunu okudum ve sazanlık edip hemen atladım. Yetmezmiş gibi purge komutu da kullandım.

Şu an DisplayPort ile bağlı olan monitörde ses yok. Bluetooth kulaklık ile bağlanıyorum, ses var ses kontrolü yok. Bilgisayarda genel olarak ses kontrolü hiç yok. İçinden çıkılmaz gibi börünen bir haldeyim. Normalde yeniden kurardım ama devam eden işler sebebi ile şuan onu da yapamam.

Sorunu tespit edemediğim için çözüme dair araştırma da yapamıyorum. Yönlendirilmeye hatta mümkünse doğrudan çözüme ihtiyacım var. Yani şuan balık tutmayı ögrenmesemde doğrudan balıkta olur... :D

pulseaudio sorununu giderdim ama ilişkili herşeyi bozduğum için tek tek onarmam gerekiyor. Önce ses kontrolü yapan widget'i kurdum şimdi de klayve kısayolları gitti onları geri getirmeye uğraşıyorum. Halen cızırtı sorunu gitti mi bilmiyorum ama süreç insana ölümü gösterip sıtmaya razı etme noktasına getirdiyor.

Sırasıyla aşağıdaki komutları girdim,

Pulseaudio için:
Kod:
sudo apt update
Kod:
sudo apt install pulseaudio
Kod:
sudo apt install pavucontrol
Gerektiğinde aşağıdaki komut ile pulseaudio varsayılanlara geri dönebilrisiniz.
Kod:
rm -r ~/.config/pulse

Plasmadan sesi kontrol eden widget silinirse:
Kod:
sudo apt install plasma-pa

Komutu ile geri getirebilir ve ekleyebilirsiniz.

Klavye kısayollarını nasıl onaracağımı henüz bilmiyorum.

Sistem ayarlarından kısayollar->audio volume bölümüne gittim ve oaradaki ayaları Reset tuşu ile sıfırladım. Kısayollarda düzeldi.

. config altında KDE ile ilgili tüm ayarları sıfırlıyorum ben arada bir. Böylece yeni sürüm KDE gelirse artık ayarlardan sorun çıkmamış oluyor. Arada bir bilinen bir noktaya dönmek lazım :)

Her yazılımcı gibi benimde fazlaca mesai geçirdiğim iş arkadaşım LOG kayıtları. Eski LOG kayıtlarımı temizlemeden çalışırsam, LOG dosyalarını okumak benim için çok zorlaşıyor.

Bunun üstesinden gelmek için tüm hataları giderdikten sonra LOG dosyamı ve ekranı temizliyorum. Bu sayede yeni oluşan LOG kayıtlarını da takip etmem çok daha kolaylaşıyor.

Alışkanlık olarak bash script ile çalışmaya aşina olmadığım için 3 komutu sürekli tekrarlıyordum. Madem Linux kullanıyorum, bende bunun bereketini görüp, basit bir bash kodu oluşturum ve konfor alanına geçtim. Boş bir dosyaya aşağıdaki kodları yazdıktan sonra izinleri yapılandırım ve aynı dizinde olan dosyayı ./logClear.sh komutu ile çalıştırmam yeter oldu.

Konforu daha da arttırmak için tavsiyeleriniz varsa bilmek isterim.

İzinler için:
chmod u+x logClear.sh

Clear logs:
#!/bin/bash
truncate -s 0 /dosya_yolu/log
clear
tail -f /dosya_yolu/log

Bu Script'i kullanırken dikkatli olmak gereken bir nokta var. Eğer LOG dosyasının için doluysa, otomatik olarak hepsini silecektir. İşer ara verdikten bir süre sonra LOG'ları doldurabilecek eylemler varsa, bu kodu hemen çalıştırmamak lazım.

Bunun yerine Ctrl+R ile (reverse-i) geçmişteki tail komutları içinde ilgili komut getirebilir.

Bugün linux ile ilk defa başım belaya girdi.

Önceden de Python3 bana sürekli sorun çıkartıp duruyordu. Wireshark kurmak için uğraşırken artık dayanamadım ve pyhton3'ü kaldırıp kendi derlememi kurayım dedim ve derledim de.

Tabii süreci bilmediğimden python'u kaldırmak için internette bulduğum bazı yönlendirmeleri takip ettim. Yönergede sadece ilgili klasördeki python3.11'i silin diyordu, bende temiz olsun diye, -o anda ne düşünüyordum bilmiyorum- aynı dizindeki aşağıdaki bütün komutları girip dosyaları sildim. :cheeky2:

Kod:
sudo rm -rf python3.11-config  
sudo rm -rf python3.11
sudo rm -rf python3
sudo rm -rf py3compile  
sudo rm -rf py3clean
sudo rm -rf py3versions  
sudo rm -rf pydoc3.11  
sudo rm -rf pdb3.11  
sudo rm -rf pygettext3.11

Sonuç olarak yaptığım tüm işlemlerden sonra System Settings ikonunu boş olduğunu gördüm. Düzelir diye bilgisayarı yeniden başlattım ve KDE ekranı farklı açıldı.

Normalde şifresiz login olacak şekilde ayarlamıştım ama bu sefer kullanıcı adı olarak ismimi yazıyor ama login olamıyordum. :eek:

Saatler sonra bu ekranda Ctrl+Alt+F2 tuş kombinasyonu ile komut satırının açıldığını buldum. Tabi bunu bulana kadar live Debian filan indirip USB'ye atmak gibi birçok şey denedim. Lafın özü bütün gece uyumadım.

Umutsuzca aşağıdaki komutları girdim ve yeniden başlattım.

Kod:
sudo apt install --reinstall kde-plasma-desktop
sudo apt autoremove

Neyseki KDE düzeldi. Fakat fstab ile tanımladığım network klasörlerine erişim hatası, update && upgrade yaparken türlü türlü hatalar almaya devam ediyorum.

Nasıl onarılır bilmiyorum ama bilgisayır şu aşamada yeniden kurmak istemiyorum. Bakalım sistem ne zamana kadar dayanacak yada onarabilecek miyim?

Enson şu aşamaya kadar geldim. Bu dosyaları nasıl temin edip kuracağım bir türlü bulamadım. Panikle bulduğum tüm komutları girip, bütün tuşlara basıyorum. :D

py3compile: not found

Kod:
sercan@Z690F:~$ sudo apt update && sudo apt -y upgrade -f
Hit:1 http://security.debian.org/debian-security bookworm-security InRelease
Hit:2 http://deb.debian.org/debian bookworm InRelease                            
Hit:3 http://deb.debian.org/debian bookworm-updates InRelease
Reading package lists... Done
Building dependency tree... Done
Reading state information... Done
All packages are up to date.
Reading package lists... Done
Building dependency tree... Done
Reading state information... Done
Calculating upgrade... Done
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
29 not fully installed or removed.
After this operation, 0 B of additional disk space will be used.
Setting up python3-minimal (3.11.2-1+b1) ...
/var/lib/dpkg/info/python3-minimal.postinst: 5: py3compile: not found
dpkg: error processing package python3-minimal (--configure):
 installed python3-minimal package post-installation script subprocess returned erro
r exit status 127
Errors were encountered while processing:
 python3-minimal
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

1701408166223.png

dpgk yı kitleyip denedinmi abi
Bash:
#dpgk kitleme
sudo mv /usr/bin/dpkg /usr/bin/dpkg-old
#güncelleme
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
#dpgk geri
sudo mv /usr/bin/dpkg-old /usr/bin/dpkg

dpgk yı kitleyip denedinmi abi
Bash:
#dpgk kitleme
sudo mv /usr/bin/dpkg /usr/bin/dpkg-old
#güncelleme
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
#dpgk geri
sudo mv /usr/bin/dpkg-old /usr/bin/dpkg
Burada kirilmis olan paketlerin yenilenmesi gerek. Paket konfigurasyon olarak kurulu goruluyor ama dosyalari silindigi icin calismiyor. Yukarida link attigim sayfada sistemin nasil recover edilecegi anlatilmis. BOzuk paketleri tesbit edip temizliyor, kuruyor ve verify ediyor. u an sistemde python olmadigi icin scriptlerin cogu calismaz durumda gorunuyor.

Burada kirilmis olan paketlerin yenilenmesi gerek. Paket konfigurasyon olarak kurulu goruluyor ama dosyalari silindigi icin calismiyor. Yukarida link attigim sayfada sistemin nasil recover edilecegi anlatilmis. BOzuk paketleri tesbit edip temizliyor, kuruyor ve verify ediyor.
sayın alt bey :D linkdekii kodları okuyup buraya yazarsanız sevinirim zira ben chatgpt gibi link okuyorum google da beni banladı sonunda :D

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back