Çelik işleyebilen mini CNC projesi

Naptınız yahu. Mini cnc ve nema 42 :cheeky2:

Sen bir de spindle için olan servoyu görsen bunlar iyice kafayı sıyırmış dersin :D Ama işin içine çelik girince öyle oluyor, tork ve rijitlik çok önemli oluyor. Yoksa basit bir kanalı açmak için bile saatlerce ileri geri pass yapman lazım.

Mini kısmını @taydin yürütecek. Bendeki zaten parametrik olacak. Çeliğe göre gereken tork belli. O sebeple böyle...
-
Kaplin konusuna gelirsek. Bizim normal lastikli kaplinleri demirde kullanmak mümkün değilmiş. İlk backlash verecek yer orasıymış. O sebeple ya direk rijit sabit kaplin kullanılacak( servoyu bozman ihtimali var),
ya da aşağıdaki mike pulley kaplinleri gibi bir şey gerekecek. Mike Pulley SFM çok pahalı.. Aslında ortadaki disk yedek parça olarak satılıyorsa diğer kısmı yapılabilir seviyde kolay.

8451 eklentisine bak

Bu tip kaplin düzeneklerine bence gerek yok. Ha diyeceksin ki piyasadaki ürünlerin hepsinde kullanılıyor. Olabilir, çünkü piyasada seri üretimle yapılan makinalarda kimsenin motor ve mili muntazam olarak hizalamaya vakti yoktur. Ama bizim vaktimiz var :) Ben mil ve motoru muntazam olarak hizaladıktan sonra rijit kaplin ile uzun süre sorunsuz çalışır.

Taban bağlantı çeliğinde 60mm derinliğinde M16 diş açabiliyor musun? Sanırım M16 matkap kılavuz ile açılmaz. Kare ucuna elmas takıp frezede mi açıyorsun?

Bu arada bize gereken üçlü..
7879 eklentisine bak
BT30 veya BT40 tipi spindle'ları Türkiye'de temin etmek çok zor. Aliexpress ve Banggood gibi sitelere de güvenemiyorum, sonuçta "chineseum" mallar :) Eğer temin edebileceğiniz bir yer olursa bana da haber verirseniz sevinirim...

Aratınca birkaç tane çıktı ama hepsi yüksek güçlü spindle'lar. Benim CNC'de tutucu ve spindle motor ayrı olacak ve birbirine kasnak/kayış ile bağlı olacak. Ayrıca hızlı takım değiştirmeye ihtiyacım yok (şimdilik), ama sadece rulmanlarla yataklanmış tutucu lazım.

Yav motorsuz spindle kafası aratıyorum hiç çıkmıyor Türkiye'de. Gene Çin'e kaldık galiba.

1624004010461.png

Yav motorsuz spindle kafası aratıyorum hiç çıkmıyor Türkiye'de. Gene Çin'e kaldık galiba.

11293 eklentisine bak
Ben de yüksek güçlü kalıpçı vmc cnc tezgahı yapacağım fakat dediğiniz gibi Türkiye'de spindle bulmak çok zor. Firmaları arayıp bana "spindle lazım, motorsuz spindle" dediğimde "öyle birşey yok yanlış biliyorsun" diyorlar :D

Son çare şöyle birşey yapacağım: Tornada ISO40 koniğini kabaca oluşturacağım, sonra da spindle tamir eden yerler var, onlara gönderip şu ISO40 koniğini sıfırlayın diyeceğim. Sertleştirilmiş olmayacak ama hiç yoktan iyidir.

Son çare şöyle birşey yapacağım: Tornada ISO40 koniğini kabaca oluşturacağım, sonra da spindle tamir eden yerler var, onlara gönderip şu ISO40 koniğini sıfırlayın diyeceğim. Sertleştirilmiş olmayacak ama hiç yoktan iyidir.
Yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla ısıl işlem oldukça önemliymiş, ben de en kötü kendim yaparım diyordum da ısıl işlem beni korkuttu biraz. Sonuçta büzülme miktarı hesabı falan bayağı uzun iş...

Bir de şu var:

1624015656959.png

Bunun sadece iş mili kısmı lazım, kayış/kasnak ve motor kısmı lazım değil.

Normalde daha büyük, daha ağır ve daha güçlü bir makine yapmayı planlıyordum. Fakat önceki mesajlarda belirttiğim gibi BT30 ATC tipindeki spindle'ı temin edemedim. Bu sebeple şimdilik işimi görecek 200x300mm işleme alanı olan, işimi görecek minik bir çelik işleme tezgahı yapacağım.

Çok hızlı işlemesine gerek duymadığımdan spindle motor gücünü biraz kıstım. 0.75kw veya 1.4kw spindle motor kullanmayı düşünüyorum. Eksenlerde de 4.5nm nema34 kullanacağım. Makine gövdesinde de daha önceden tecrübe ettiğim polimer dökümü kullanacağım.

Öngördüğüm maliyet 12.000TL ve 15.000TL arasında.

Aşağıdaki görüntü yapacağım makinenin kabaca çizimi, görüşlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.
1624016235639.png

Normalde daha büyük, daha ağır ve daha güçlü bir makine yapmayı planlıyordum. Fakat önceki mesajlarda belirttiğim gibi BT30 ATC tipindeki spindle'ı temin edemedim. Bu sebeple şimdilik işimi görecek 200x300mm işleme alanı olan, işimi görecek minik bir çelik işleme tezgahı yapacağım.

Çok hızlı işlemesine gerek duymadığımdan spindle motor gücünü biraz kıstım. 0.75kw veya 1.4kw spindle motor kullanmayı düşünüyorum. Eksenlerde de 4.5nm nema34 kullanacağım. Makine gövdesinde de daha önceden tecrübe ettiğim polimer dökümü kullanacağım.

Öngördüğüm maliyet 12.000TL ve 15.000TL arasında.

Aşağıdaki görüntü yapacağım makinenin kabaca çizimi, görüşlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.
11296 eklentisine bak

Çok oturaklı bir makinaya benziyor. Burada çizdiğin gibi İlk etapte ER spindle olsa da olur aslında.

Benim kafama takılan konulardan birisi de şu: Mesela 400 x 400 x 30 mm lik bir çelik plakayı kullanacağız tabla olarak. Bu plakalar hadde makinalarından geçerken oldukça fazla iç gerilime maruz kalıyor ve sonradan az da olsa bu gerilmeler dışa vuruyor ve tabla hafif şekil değiştiriyor. Onun için kaliteli makinalarda döküm tabla kullanılıyor ve bu tablalar da nihai işlemeye tabi tutulmadan önce birkaç yıl "dinlendiriliyor". Bizim döküm tabla alma ihtimalimiz zayıf, çok pahalıya gelir. Peki standart bir plakadaki iç gerilimleri nasıl giderebiliriz? Mesela adamakıllı oksi asetilen alevi ile turuncu renge kadar ısıtıp sonra da soğutsam olur mu?

Benim kafama takılan konulardan birisi de şu: Mesela 400 x 400 x 30 mm lik bir çelik plakayı kullanacağız tabla olarak. Bu plakalar hadde makinalarından geçerken oldukça fazla iç gerilime maruz kalıyor ve sonradan az da olsa bu gerilmeler dışa vuruyor ve tabla hafif şekil değiştiriyor. Onun için kaliteli makinalarda döküm tabla kullanılıyor ve bu tablalar da nihai işlemeye tabi tutulmadan önce birkaç yıl "dinlendiriliyor". Bizim döküm tabla alma ihtimalimiz zayıf, çok pahalıya gelir. Peki standart bir plakadaki iç gerilimleri nasıl giderebiliriz? Mesela adamakıllı oksi asetilen alevi ile turuncu renge kadar ısıtıp sonra da soğutsam olur mu?
Bu konuda çok fazla tecrübem yok fakat yabancı forumlarda araştırdığım kadarıyla dediğiniz gibi uzun vadede deformasyonlar oluşabiliyormuş. Bunu iki farklı şekilde ele alan grup var.

İlk grup işin kolayına kaçarak makineye kendi tablasını işletiyor. Yani kendi tablasına "face milling" yapıyor. Uzun vadede ne kadar sürdürülebilir olur bir bilgim yok.

İkinci grup ise sorunu daha profesyonel olarak ele alıyor. Burada kendi yaptıkları ısıl işlem fırınını kullanarak tablayı önce belirli bir sıcaklığa kadar ısıtıyor, sonrasında ise yine fırını kullanarak kontrollü bir şekilde soğutuyor. Soğutma işlemi ne kadar yavaş olursa malzemedeki gerilmeler o kadar az oluyor.
Tabi ısıtma süresi de uzun olmalı ki sıcaklık tablanın her yerinde eşit olsun. Özet olarak el yapımı bir fırında yaklaşık 3-4 gün boyunca yapılan gerilim giderme işlemi yeterli oluyormuş gördüğüm kadarıyla.

Benim bu minik makinede ise tabla gerçekten küçücük olduğundan oluşan gerilmelerin beni çok etkileyeceğini sanmıyorum. Deneyerek göreceğiz inşallah :D

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back