Çelik işleyebilen mini CNC projesi

Aslında hurdacıda bir döküm tabla denk gelse kullanılabilir.

Fiyatı TL belirleme. Alacağım malzemeler TL fiyatlı değil. Mümkünse sen çizerken fiyatlar değişeceğinden o parayı dolar yapman lazımdı. Böylece 6 aya o makina ile uğraşırken fiyat değişiminden etkilenmezsin.
Evet haklısınız, zaten excell tablomda dolar olarak listeliyorum ürünleri. Teşekkür ederim tavsiyeniz için...

aliexpress'de bir sürü spindle kafası var, ama firmaların çoğu Türkiye'ye sevk yapmıyor. Yapanlar da korkunç nakliye bedelleri alıyor. Mesela spindle kafası 270 dolar, kargo 580 dolar :facepalm1:

Herhalde kendimiz yapacağız gene. Önce düşük karbonlu çelik olarak işleyip, hem konik içerisini hem de tüm dış yüzeyleri yüzey sertleştirmesine tabi tutmak lazım. Sonra da taşlamaya gönderip nihai ölçüleri verdirmeli. Perakenda ısıl işlem yapan bir işyeri bilen var mı?

Başka bir sitenin linkini paylaşmak yasak mı bilmiyorum fakat yasaksa affola..

Aşağıya bırakacağım linkte yine bir Türk abimiz BT30 ATC spindle yapmayı denemiş. Belki size yardımcı olur...

kontrolkalemi forumunda aktif iken Suat Korkmaz mekanik bilgisiyle dikkatimi çekiyordu, güzel bir çalışma yapmış. Bunu görünce kendim yapma azmim daha da arttı :tamam2:

Hatta şöyle birşey de aklıma geliyor. İlla ısıl işlem yaptırmaya da gerek yok. Geçenlerde sert metali işlemeye müsait torna kesici uçlar almıştım. Sertleştirilmiş bir çeliği doğrudan benim tornada işleyebilmem lazım. Koniği de yapabildiğim kadar iyi yaparım, ince ayarını da spindle bakımı yapan bir yere yaptırırım. Tamam, bu iş olacak! :)

kontrolkalemi forumunda aktif iken Suat Korkmaz mekanik bilgisiyle dikkatimi çekiyordu, güzel bir çalışma yapmış. Bunu görünce kendim yapma azmim daha da arttı :tamam2:

Hatta şöyle birşey de aklıma geliyor. İlla ısıl işlem yaptırmaya da gerek yok. Geçenlerde sert metali işlemeye müsait torna kesici uçlar almıştım. Sertleştirilmiş bir çeliği doğrudan benim tornada işleyebilmem lazım. Koniği de yapabildiğim kadar iyi yaparım, ince ayarını da spindle bakımı yapan bir yere yaptırırım. Tamam, bu iş olacak! :)
Merakla bekliyoruz gelişmeleri...

Suat'ın yaptığı yapılır. Hatta o bazı şeyleri ilk yaptığından hatalar yaptı. Konik işleme işi biraz zor. Onu çözmek lazım.

Onun yaptığı ATC, bana o lazım değil. Bana düz NT40 olması yeterli. Konik işini hallederim sorun olmaz.

SKF nin sitesinde spindle'lar için rulman seçimi ile ilgili güzel bir makale var. Oradan ilgili bir sayfayı koyayım buraya. Dokümanın tamamını da ekledim.

1624046205659.png

Ekler

• 0901d19680208485-519961-_tcm_198-279705.pdf
    244.4 KB · Görüntüleme: 142
Bu dokümandaki seçeneklerden 4'i kullanmak bana mantıklı geliyor. Çok ağır bir yük altında olmayacak bizim spindle (makina küçük) ve 4. seçenek bize yüksek devir hızı sağlıyor.

Bu dokümandaki seçeneklerden 4'i kullanmak bana mantıklı geliyor. Çok ağır bir yük altında olmayacak bizim spindle (makina küçük) ve 4. seçenek bize yüksek devir hızı sağlıyor.
Dökümanda gördüğüm kadarıyla "Dynamic Load Carrying Capacity" 4'te en düşük. Her ne kadar fazla yük binmese de işleyeceği malzeme çelik olacağından düşündürdü bu beni biraz, sonuçta spindle'a birçok açıdan dinamik yük biniyor işleme sırasında...
Paylaşım için teşekkürler bu arada çok değerli bir döküman.

Olayı relatif olarak düşünmek lazım. 60 kW lık spindle da var, 0.75 kW lık da var. Benimkisi en fazla birkaç kW olacak. Eğer standart çelik işleme hızları ve ilerlemelerinde sorun yaşarsam belki 3. seçeneğe terfi edebilirim. Veya zaten spindle'i baştan yapıyorum, iki seçeneği de destekleyecek şekilde yapabilirim belki.

Makinemin çizimini kalıbı dâhil tamamladım, maliyet hesabı sonucunda da yaklaşık maliyet her şey dahil 8500TL civarında çıktı.

Malzemeleri sipariş ettikten sonra yapmaya başlayacağım. Gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

1624231972284.png

bende malzemeleri topladım sadece şase kısmı kaldı, sizin şase güzel olursa bende deneyebilirim..=)

1 kW servo olarak şahin rulman'da dört tane seçenek var: Bunlardan hangisi bizim için uygun olur?

Gördüğüm kadarıyle motorlar tam olarak aynı, sürücüler farklı.

Makinemin çizimini kalıbı dâhil tamamladım, maliyet hesabı sonucunda da yaklaşık maliyet her şey dahil 8500TL civarında çıktı.

Malzemeleri sipariş ettikten sonra yapmaya başlayacağım. Gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

11351 eklentisine bak

Mevcut konu ile karışmaması adına senin proje için ayrı bir konu açarsan çok daha iyi olur. Merakla takip ediyorum :)

Şimdi firma ile görüştüm. Aşağıdaki sistemi tavsiye etti:

Spindle olarak da şunu kullanacağız:

X ve Y eksenleri doğrudan tablayı hareket ettirecek. Z ekseni köprüye sabit olarak bağlı olacak ve sadece aşağı yukarı hareket edecek.

• Beğen
Reactions: fmy
Başta dediğim spindle motora geldik:). Asenkron motorlar olur fakat işte sürücü filan derken ekonomik yapmak sıkıntı.

Spindle servo'da da tuhaf bir durum var. 2.2 kW, 3.7 kW ve 5.5 kW neredeyse aynı fiyat :D Hepsinde de motorlar devasa. Sadece boy değişiyor güce göre.

Sırf ağırlık ve kapladığı yeri düşürmek için 2.2 kW veya 3.7 kW olanı tercih edeceğim herhalde. Bir diğer dezavantaj da sadece 380 V üç fazlı olarak çalışması. Atölyede üç faz var ama gene de monofaze olmasını tercih ederdim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back