Çeşitli Ölçü Aletleri Karşılaştırmalı Ölçüm Testleri

0.47Ω 5W taş direnç ölçümleri.
Siglent SDM3065X : 000.5240 Ω
Brymen BM-869s : 000.51 Ω
DER-EE DE-5000 : 0.457 Ω
Uni-T UT33A+ : 0.5 Ω
Uni-T DT830D : Desteklemiyor
Proskit MT-2017N : 0.5 Ω
LCR-TC1 : 0.46 Ω
Kyoritsu KEW SNAP 2056R : 000.5 Ω

Son düzenleme:
Proskit MT-2017N multimetrenin şu ana kadarki direnç ölçümleri eğer ölçümlerde hata yapmadıysam beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Daha fazlasını beklerdim.

Ölçüm toleransları yüksek çıktı, 0.47Ω direnci de ölçemedi, desteklemiyor galiba.
Elinde olup ta test eden var mı?

Son düzenleme:
Direnc modunda iki ucu kisa devre edip, sari dugmeyle ayar yapmak gerekiyor olabuilir belki abi, buir de tam dik bakmak ta gerekiyor sanirim

Kalibrasyon için sıfırlama işlemini yaptım teste başlamadan önce.
İlk kez bir analog multimetre kullandım, okumada ya da ölçmede sorun da olabilir, hemen cihazı gömmeyim :)

Analog multimetrelerde direnç kademesini her değiştirdiğimizde sıfırlamak gerekiyormuş. Bunu yeni öğrendim.

Proskit MT-2017N ile direnç ölçümleri yapmadan önce her kademe değişikliğinde her analog multimetrede olduğu gibi mutlaka sıfırlamak gerekiyormuş.
Her direnç kademesi değiştirdiğimde sıfırlama işlemini yaptığımda ölçümler doğru olmaya başladı.
Benim analog multimetre kullanmadaki bilgisizliğim yüzünden az daha çöpe atacaktım :cheeky1:

Sinyal jenartorun varsa 50Hz +/-10v

Kare dalga, sinus dalga, ucgen dalga gerilimin

Voltaj ve TRMS degerini olcer ve yayinlarsan iyi olur.
Sinyal jeneratörünü osiloskopa bağladım.
Sinyal jeneratörü ayarlarını böyle yaptım.

1716387803461.png

Osiloskopta böyle görünüyor.

sss.jpg

Sinyalin neden scop ekraninda 2.5 kare yukseklikte oldugunu anladin mi?

Evet. Su acidan soruyorum. Cihazlarini cok tanimiyordun diye hatirliyorum.

Sinyal jenaratorunun frekans ve genlik ayarini oylesine hatta gozu kapali olarak degistir.
Sinyal jenaratorune bakmadan scopla ugrasarak bu sinyalin kac volt genlik ve frekansda oldugunu soyleyebilmen lazim.

Evet. Su acidan soruyorum. Cihazlarini cok tanimiyordun diye hatirliyorum.

Sinyal jenaratorunun frekans ve genlik ayarini oylesine hatta gozu kapali olarak degistir.
Sinyal jenaratorune bakmadan scopla ugrasarak bu sinyalin kac volt genlik ve frekansda oldugunu soyleyebilmen lazim.
Evet haklısın tüm cihazları yeni yeni tanımaya çalışıyorum.

Aşağıdaki konuya dikkatimi çektiğin için teşekkür ederim. Dikkat etmem gereken başka konular var mı?
Sinyalin neden scop ekraninda 2.5 kare yukseklikte oldugunu anladin mi?

Scop kullanmasi bilgi tecrube, pahali bir cihaz oldugu icin de dikkatli kullanim ister.

Scopun yeteneklerini bir bir ogrenmen gerekecek.

Scoptan en uc noktada yararlanmanin yolu tetik ayarlamasindan gecer. Tetikleme modlarinin hepsine asina olman gerekiyor.

Son düzenleme:
Scop ekran goruntusunu vermissin. Grafik kaya gibi yerinde duruyor. Bunun anlami scop sinyale oyle bir senkron olmus ki normalde surekli degisen sinyali yakalayip ekrana oturtmus.

Yani scopun sinyale kilitlenmis. Eger bunu yapamamis olsaydin ekrandaki goruntu surekli oynardi.

Basit ve temiz sinyalleri ekrana oturtmak kolaydir. Surekli in-cik yaparken arada bir faz degistiren bir sinyalle ugrasirsan bunu ekranda duragan hale getirmen zorlasir. Ekranda duragan hale getirmedigin sinyalden de cok fazla fikir edinemezsin.

Iste bu noktada is sana dusuyor. Acaba bir sinyalde scopta nasil bir tetikleme metodu secmelisinki sinyal ardisil taramalarda ekranda hep ayni yere cizilsin?

Scop, her taramada grafigi ekranin ayni yerine cizmezse ekrandaki goruntu gezinir.

En basit tetik modu, basit cikan kenar ve basit inen kenar tetiklemesidir.

Fakat bunlari yazi ile aciklamak cok ugrastirici. Ya yaziyi bol bol resimlerle desteklemek ya da daha iyisi video cekmek gerekir.

Bu da ciddi ugras ister. Bos zamanim olursa video hazirlarim ama su siralar pek mumkun degil.

Son düzenleme:
Scop ekran goruntusunu vermissin. Grafik kaya gibi yerinde duruyor. Bunun anlami scop sinyale oyle bir senkron olmus ki normalde surekli degisen sinyali yakalayip ekrana oturtmus.

Yani scopun sinyale kilitlenmis. Eger bunu yapamamis olsaydin ekrandaki goruntu surekli oynardi.

Basit ve temiz sinyalleri ekrana oturtmak kolaydir. Surekli in-cik yaparken arada bir faz degistiren bir sinyalle ugrasirsan bunu ekranda duragan hale getirmen zorlasir. Ekranda duragan hale getirmedigin sinyalden de cok fazla fikir edinemezsin.

Iste bu noktada is sana dusuyor. Acaba bir sinyalde scopta nasil bir tetikleme metodu secmelisinki sinyal ardisil taramalarda ekranda hep ayni yere cizilsin? Her taramada grafik scop ekraninin ayni yerine cizilmezse ekranda goruntu gezinir cunku.

En basit tetik modu, basit cikan kenar ve basit inen kenar tetiklemesidir.

Fakat bunlari yazi ile aciklamak cok ugrastirici. Ya yaziyi bol bol resimlerle desteklemek ya da daha iyisi video cekmek gerekir.

Bu da ciddi ugras ister. Bos zamanim olursa video hazirlarim ama su siralar pek mumkun degil.
Tetikleme modları osiloskopa gelen sinyallerin kullanıcı tarafından istenilen bir şekil ile ekranda gösterilebilmesimidir yoksa yanlış mı anladım ben?

1716399210322.png

Grafik aslinda kaya gibi ekrana oturmus dedim ama aslinda terslik var. kirmizi kutu icine aldigim kisimdan su anlasiliyor;

Sinyal yukselirken tetikle demissin. Fakat asagidaki scop ekranina bakiyoruz sinyal en solda asagi inerken grafik cizilmis. Yani aslinda scop tetiklemesi inen kenarda olmus, halbuki yukselen kenarda olmaliydi.

1716400247609.png

Tetikeleme ile sunu anlamalisin.

Elinde fotograf makinasi var kucuk bir delikten tarlaya bakiyorsun. Tavsan tam gorus alanina girmek uzere tavsan firlayip senin gorus alanina girecek.

Sen de tavsani fotograflayacaksin. Iste tetik modu buna benziyor. Ne zaman deklansore basacaksin?

Eger yukselen kenar moduna ayarladiysan tavsan ayaklarini yere basip yukari ziplarken foto cekeceksin demektir.

Yok dusen kenarda tetige basacaksan, tavsan once ziplayacak yere yaklasirken tetige basacaksin.

Tavsanin basi 20cm yukaridaysa tetige basabilirsin, tavsan ziplasin ama ayaklari yerden 10 cm ciktiginda tetiklesin, tavsanin on ayagi yerden 20 cm yukarda olsun arka ayagi yerden 10 cm yukarida olsun, Tavsan 10 kere ziplasin 11'inci de tetige basayim, Tavsan on ayaklarini iki kere yere vursun sonra ziplarsa tetige basayim gibi cesitlemek mumkun.

A kanali high iken B kanali low ise C kanali da tam lowdan higha gecerken tetikle demek te mumkun.

Scopa verdigim paranin buyuk bir kismi da tetikleme yeteneklerine gider. Iyi bir scopta cok fazla tetikleme modu olur.

En siradan scopta yukselen kenar, inen kenar, seviyeye gore tetik gibi cok daha az secenek olur.

Tetik modu ekranda goruntulenecek grafigin sekli degistirmez, goruntuyu stabil olarak ekranin ayni yerine cizebilmeyi saglar.

Cunku ekrana grafik cizildikten sonra yeniden cizilmek icin tetik modundaki olayin gerceklenmesi beklenir.
Bu olay gerceklestigi anda bir onceki goruntu silinir yerine yenisi cizilir. Silinen grafik ile yeni cizilecek grafik ustu uste gelmezse gragik saga sola dans eder bu da gozu yorar grafigi okumayi/gormeyi zorlastirir.

Son düzenleme:
Grafik aslinda kaya gibi ekrana oturmus dedim ama aslinda terslik var. kirmizi kutu icine aldigim kisimdan su anlasiliyor;

Sinyal yukselirken tetikle demissin. Fakat asagidaki scop ekranina bakiyoruz sinyal en solda asagi inerken grafik cizilmis. Yani aslinda scop tetiklemesi inen kenarda olmus, halbuki yukselen kenarda olmaliydi.
Dijital skoplarda trigger noktası ekranın merkezinde oluyor.

Dogan abi tamamini izlemedim ancak, hemen ustteki mesaj cok onemli, ben daha once bilmiyordum bunu. Asagidaki video yu o yuzden gondermemistim artik gonderebilirim. Umarim fayda saglar abi.

Scoptan scopa degisir. Benim scopta tetikleme noktasini ekranda istedigin yere (saga, sola, asagi, yukari) tasiyabiliyorsun.

Kirmizi daire icine aldigim sari noktayi nereye tasirsan tetikleme noktasi orasi oluyor.

1716401078287.png

Sinyal yukselirken tetikle demissin. Fakat asagidaki scop ekranina bakiyoruz sinyal en solda asagi inerken grafik cizilmis.
1716400247609-png.33900

Resimdeki kırmızı kare içindeki bölüm tetikleme modu dediğiniz ( Trigger ) anladığım kadarıyla.Bu tetikleme yani Trigger olayını çok iyi ayarlamak gerek diyorsunuz. Osiloskopa gelen sinyal ne ise ekranda o görünecek ondan kaçış yok sanırım değil mi, olması gereken de budur zaten.

Benim osiloskoptaki Trigger yani tetikleme modları şunlarmış. Yanlışsam düzeltin.
1716404713848.png

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,191
Üyeler
2,584
Son üye
ottomanwolf

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back