Çeşitli Ölçü Aletleri Karşılaştırmalı Ölçüm Testleri

Sinyal yukselirken tetikle demissin. Fakat asagidaki scop ekranina bakiyoruz sinyal en solda asagi inerken grafik cizilmis. Yani aslinda scop tetiklemesi inen kenarda olmus, halbuki yukselen kenarda olmaliydi.
Tetik ekranın orta-üst tarafındaki aşağı yönlü mavi oka göre çalışıyor. Yani tam olarak ekranın ortasında yükselen sinyalin konumuna göre tetikliyor. Ekranın sağında ve solunda gördüğün sinyal tetikten önceki ve sonraki sinyal olarak görünüyor.

Bu arada osiloskop Siglent SDS1104X-E 100MHz 4 kanal.

siglent-sds1104x-e-osiloskop-100mhz-4--c2-aa7.jpg

Son düzenleme:
@Mikro Step
Ben ölçümü otomatik mod da yaptım.
Kullanım klavuzunda şu yazıyormuş:
Not: Otomatik Kurulum düğmesine basılması, tetikleme tipini Kenar ve eğimi yükselen olarak ayarlayacaktır.

Trigger noktasını yatay olarak değiştirme özelliği, benim bildiğim bütün analog osiloskoplarda ve DSO'larda olan bir özellik.

Daha ileri seviye osiloskoplarda saklama alanının ne kadarının trigger öncesi, ne kadarının trigger sonrası için kullanılacağını da belirleyebiliyorsun. Mesela trigger yakalandığında, asıl aranan problem çok daha gerilerde ise, %99 "pre-trigger", %1 "post-trigger" ayarlarsın, trigger olduğunda da hafızada trigger öncesi olabilecek en fazla sayıda veri olur.

Analog scoplarda triger noktasini yatayda gezdirebilmek icin scopta delayed trigger modu olmasi lazim. Bu ozellik oldumu scop fiyati da firliyor.

Birde baba analog scoplarda ekran belirlenen noktaya kadar ayarlanan tim/div ile ilerliyor sonra time div degisiyor bir sure sonra tekrar time/div eski haline geliyordu.

Bu aralik elle ayarlanabiliyordu. Delayed B sweep Time Base deniyordu ve bu ozellik oldumu fiyat iyice cosuyordu.

Sanki sinyalin bir bolumune buyutecle bakiyormusuz gibi oluyordu.

Merceklenen kisim bir alt satirda da gosteriliyordu.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back