Çift Saplı Havya İstasyonu Yapacak Dost

Arduino yeterli olursa onda yazmak hem daha çok kişinin anlamasını ve kartında kodu test etmesini de sağlar

Yazılımı ben github'da başlatırım, herkes katkı sağlar öyle ilerletiriz. Bu şekilde faydalı olur. Yoksa ben yazarsam bana faydası olmaz, zaten para kazanmak için yaptığım şey. Ben yazarsam başkasına da faydası kısıtlı olur. Hazır çalışan kodu herkes kullanır, kimse ayrıntılı olarak okumaz. Ama ben iskelet kodu yazarsam, PID'i birisi yapar, ekrana menüleri birisi yaparsa herkes birşeyler öğrenir.
Anladım doğru söylüyosun abi şuan yazılımdan anlayan ahmet ve sen varsın eksik kalınan yerde tamamlıycağından şüphe duymuyorum ben bu konuyu açarken maddi karşılığını vermeyi düşünüyordum ama baktım herkesin ihtiyacıymış start bekleniyomuş ama tabiki emekler karşılıksızda olmaz o işin sonraki kesimi beleşçilikten öte hobicilik ve uygun fiyat daha mantıklı olur çünkü gözümüz jbcde sonuçta belli bişeyi gözden çıkarmak lazım.

Arduino yeterli olursa onda yazmak hem daha çok kişinin anlamasını ve kartında kodu test etmesini de sağlar
Benim youtubeda ve webte araştırdığım kadarıyla arduino çözüyo ama timur abi sanırım daha kullanışlı ve kolay bi yöntem anlattı ben anlamadım tabiki söylediğini bilmediğim için

Forumda yazılımdan anlayan çok fazla kişi var. Yeterki yapmak istesinler :)

Forumda yazılımdan anlayan çok fazla kişi var. Yeterki yapmak istesinler :)
Abi bence bu yapmak istenmicek bişey değil illaki herkesin hayalinde böyle alıpta gücünden şüphe etmeden iş yapmak isticeği yaptığı işi yaparken zevk alacağı bişey vardır ve bi forumda bunu gerçekleştirip ortaya sürmek bence çok güzel bişey olur.

Benim şu anki düşünceme göre bir Arduino NANO, bir SSR, bir tane de JBC sap ve uç yeterli. Test ve ölçü aleti olarak da multimetre ve osiloskop lazım olur. Bir de devreyi kurmak için breadboard, güç kaynağı gerekir.

Abi arduino nano(125) ssr nedir bilmiyorum jbc sap perpada şuan en uygun sanırım (1400) uç (500) multimetre sınırsız osiloskop biraz sorun ben kullanmayıda bilmiyorum güç kaynağı 0-30 5 amper var breadboard zaten ucuz. Yani eğer ssr dediğin trafoysa eksik yok gibi.

3000tl gibi bi fiyata taş gibi jbc yapılıyo o zaman peki bunu 2 sap yapmak istersek aynı devreden 2 tanemi kurmak gerekir

proskit gibi orta halli bir havyanın uç sıcaklığı bir şekilde ölçülebilse güzel bir ürün olmaz mı?

Sıcaklık ölçümü halledilebilse bir şekilde hallolur diye düşünüyorum. Gerisi PID işi. hatta PI hatta P :)

proskit gibi orta halli bir havyanın uç sıcaklığı bir şekilde ölçülebilse güzel bir ürün olmaz mı?

Sıcaklık ölçümü halledilebilse bir şekilde hallolur diye düşünüyorum. Gerisi PID işi. hatta PI hatta P :)
Yani şuan aşağı yukarı hepimizin elinde orta halli bir havya olduğunu düşünüyorum işimizi görecek kadar. Bu konuda işi zirveye taşıyıp daha havya konusunu kafadan silecek bi tasarımın peşine düştüm ben. Aslında jbc weller istasyonları gerçekten bu işte prof. Ama youtubeda yabancı kaynaklarda özellikle jbcye komik pahalı diyen çok ve aynı performansı verdiren dıy ürünler yapıyorlar. Bunu bende burda yapabileceğimizi düşündüm. En azından uyguna yaptırabileceğimi düşünmüştüm ama daha sıcak karşılandı konu.

@omerali06 sizi anladım. O zaman kaliteli havyaları kullanma şansı olan arkadaşlara şunu sorayım. Proskit örneğinden gidersek, yeterince yüksek wattlı bir proskit modeline bir şekilde weller veya jbc ucu uydurabildiğimizi ve uç sıcaklığını ölçüp yazılımla kontrol altına alabildiğimizi düşünelim. Bu durumda ısınma süresi ve esd koruma özellikleri dışında yüksek fiyatlı havyalara kıyasla ne gibi bir eksikliğimiz olur?

Son düzenleme:
SSR şu:

1669150103892.png

NANO yu beslemek için bir güç kaynağı gerekecek. Bir de herhalde JBC ucun rezistansı için de AC kaynak gerekecek. Kaç volt ile çalışıyor bilmiyorum. Neticede 8 VAC, 200 mA ve JBC rezistans için de 10 A verebilecek bir trafo gerekecek.

@omerali06 sizi anladım. O zaman kaliteli havyaları kullanma şansı olan arkadaşlara şunu sorayım. Proskit örneğinden gidersek, yeterince yüksek wattlı bir proskit modeline bir şekilde weller veya jbc ucu uydurabilirsek ısınma süresi ve esd koruma özellikleri dışında yüksek fiyatlı havyalara kıyasla ne gibi bir eksikliğimiz olur?
Bende bunu düşünerek buralara geldim bu aletlerden ben kullanıyorum. Denemedim ama bu uçların ve istasyonun en önemli kısmı ucu belirli ısıda tutması ve standa koyduğunuz an uyku moduna geçmesi sizin söylediğiniz örnekte bu uç sürekli ısınacak ısınacak ısınacak bozulana kadar ısınacak bence sonuç bu olur.

Her sapın termokupl karakteristiği de farklı, rezistans karakteristiği de farklı. JBC sapı ProsKit'e takarsan ya yetersiz ısınır ve lehimi eritmez, yada aşırı ısınır ve sonunda bozulur, çünkü proskit ile aynı dili konuşmuyor. JBC "yandım anam kes akımı" diyor, ProsKit "biraz daha fazla akım ver" anlıyor :D

SSR şu:

20271 eklentisine bak

NANO yu beslemek için bir güç kaynağı gerekecek. Bir de herhalde JBC ucun rezistansı için de AC kaynak gerekecek. Kaç volt ile çalışıyor bilmiyorum. Neticede 8 VAC, 200 mA ve JBC rezistans için de 10 A verebilecek bir trafo gerekecek.
Abi nanoya çok güçlü gerekmediği için o kolay. @Ahmet de biliyordur belki ama ben 24v ile çalışıyo die biliyorum jbc uçlarını. Onada 24v 10a çok gibi ama en azından ısınma yapmaz sen net atışları yaptın zaten. Bence bizi yoracak olan kısım ucuz ve kaliteli trafo bulmak birde sapla uç geri kalan sizinle çok kolay gibi.

Bende bunu düşünerek buralara geldim bu aletlerden ben kullanıyorum. Denemedim ama bu uçların ve istasyonun en önemli kısmı ucu belirli ısıda tutması ve standa koyduğunuz an uyku moduna geçmesi sizin söylediğiniz örnekte bu uç sürekli ısınacak ısınacak ısınacak bozulana kadar ısınacak bence sonuç bu olur.
Sorumu güncelledim, eksik yazmışım.

@omerali06 sizi anladım. O zaman kaliteli havyaları kullanma şansı olan arkadaşlara şunu sorayım. Proskit örneğinden gidersek, yeterince yüksek wattlı bir proskit modeline bir şekilde weller veya jbc ucu uydurabildiğimizi ve uç sıcaklığını ölçüp yazılımla kontrol altına alabildiğimizi düşünelim. Bu durumda ısınma süresi ve esd koruma özellikleri dışında yüksek fiyatlı havyalara kıyasla ne gibi bir eksikliğimiz olur?

Bence hiç bi eksiğimiz hatta ısınma süreside eksiklik olmaz trafomuza ve yazılıma bağlı olarak. Esd koruma özellikleri olabilir belki ancak onlardaki esd de yetersiz bence çünkü jbc ile led lehimlerken mikroskop çok ufakta olsa bi parıldama yakalıyor

Eğer rezistans 24V ile çalışıyorsa şu da yapılabilir: 24V 10 A lik SMPS güç kaynağı alırsın. Bundan da NANO için 5V elde edersin bir lineer regülatör ile. Sonra da JBC rezistansı MOSFET ile sürersin. SSR den daha ucuza gelir MOSFET.

Bende onu soracaktım. düşük voltajlı havyada AC gerilim şart mı? DC ile pwm yapılırsa ne olur? Yüksek frekanstan dolayı bir sıkıntı olur mu acaba?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back