Çift Saplı Havya İstasyonu Yapacak Dost

Ben yazılımı geliştirebilirim.
Aramızda çok güzel pcb çizenler var pinout'a göre çizerler.

Ama dediğim gibi şuan 1500 tl havyaya ayıracak bütçem yok elimdeki havya lehim yapacağım zaman işimi nispeten görüyor.
topu topu 3 tane adımı var yazılımın.

sıcaklık okuma.
PID.
reziztans sürme.

PCB'de çizebilirim ama o kadar iyi değilim o konuda.
Lazım olursa atmega işlemci çeşitlerinden yani bi çok işlemcidende çözebilirim die düşünüyorum bedavaya.

Birde işin şu kısmı var stand yapıcaz bu konudada fikir lazım stand yapıldıktan sonra ordan bi kablo çekilip işlemciye giriyo sanırım bunada yazılımda … süre kadar alınmazsa beklemeye geç … süre kadar alınmazsa uykuya geç gibi bi komut yazılcak bu komutda dijital panelde kontrol edilebilir olsa şahane olur. Adamların instagram adresini buldum fikir açısından atıyorum resim.
Tehminimce bu adam bunları topluyor sadece kontrolcü, kutu, havya hazır diye düşünüyorum.
STC yerine alternatif çok ama yine de kendi tasarımı olma ihtimali var.

Tasarım kısmı yapılır hatta opsiyonel bir tasarım yapılması da mümkün.
Yapılacak kart üstüne NTC girişi ve PWM çıkışı yapılır sadece.
PWM çıkışı neye girilecekse güç elemanı herkes istediğini seçer.

ATMEL kullancaksak 328 veya 88 kullanma taraftarıyım ben.
Veya elinde fazla olan varsa ona göre de yazabiliriz.
2 tane analog giriş 2 tane pwm çıkış yapabilen her işlemci olur.

Tehminimce bu adam bunları topluyor sadece kontrolcü, kutu, havya hazır diye düşünüyorum.
STC yerine alternatif çok ama yine de kendi tasarımı olma ihtimali var.

Tasarım kısmı yapılır hatta opsiyonel bir tasarım yapılması da mümkün.
Yapılacak kart üstüne NTC girişi ve PWM çıkışı yapılır sadece.
PWM çıkışı neye girilecekse güç elemanı herkes istediğini seçer.

ATMEL kullancaksak 328 veya 88 kullanma taraftarıyım ben.
Veya elinde fazla olan varsa ona göre de yazabiliriz.
2 tane analog giriş 2 tane pwm çıkış yapabilen her işlemci olur.
Olabilir atmel 88 de 328 de ben bulabilirim.

Ahali bir uyansın bir fiyat ve malzeme listesi ortaya koyalım anlamlı çıkıyorsa başlarız.
Başladıktan sonra her ahali üyesi 1 satır 1 yol çizse 1 haftaya bitebilecek bir proje.
Tamamdır zaten ilk prototip çıktıktan sonra imkanı ihtiyacı olan girer yapar önemli olan ilk malzeme die düşünüyorum

Tamamdır zaten ilk prototip çıktıktan sonra imkanı ihtiyacı olan girer yapar önemli olan ilk malzeme die düşünüyorum
rp2040+w25Q16 flash ile çok daha iyi bir kontrol kısmı yapabilirz hemde ilave birşey kullanmadan cihaza usb iletişimi de ekleyebiliriz.

ama herkes rp2040 lehimleyebilecek ekipmana sahip değil.
TQFP32 kılıftan daha küçük bir kılıf kullanmak istemiyorum ben.

rp2040+w25Q16 flash ile çok daha iyi bir kontrol kısmı yapabilirz hemde ilave birşey kullanmadan cihaza usb iletişimi de ekleyebiliriz.

ama herkes rp2040 lehimleyebilecek ekipmana sahip değil.
TQFP32 kılıftan daha küçük bir kılıf kullanmak istemiyorum ben.
Lehimleme konusunda ben yardımcı olurum isteyen bana gönderir ben lehimler pcbyi toplar yollarım usb koymak güzel olur yazılım değişiklikleri için sanırım. Bu ürünlerin aynısı olmasada muadillerini bulabilceğime eminim.

Kollektif hareket güzel. Havyanın ilk ısınmasını kısa tutabildiğimiz kadar güçlü yapabiliriz. Ama maksimim gücü tasarım gücünün üzerinde tutmak ömrü çok kısaltır.
Bu uygulamada pid kontrol güç arttıkça daha önemli hale geliyor. Çünkü büyük güç büyük sorumluluk getrir :)
Şöyle ki; havyaya verdiğimiz güç ile sensörden okuduğumuz sıcaklık değişimi, havyanın davranışını bilmemiz durumunda havya ucunun yüzey sıcaklığını yüksek br isabetlilikle tahmin etmemizi sağlar. Malumunuz, sensör sıcaklığı ile yüzey sıcaklığı farklı olacak. Birkaç deney ile doğru parametreleri bulabiliriz, bunu yapmazsak F1 aracını kamyon şoförünün sürmesi gibi olur. Havyanın potansiyelini kullanmamış oluruz.

Bu projeye ben de destek veririm. Atmel dışındaki işlemcilere yabancıyım ama olursa da öğrenmeye vesile olur.

Kollektif hareket güzel. Havyanın ilk ısınmasını kısa tutabildiğimiz kadar güçlü yapabiliriz. Ama maksimim gücü tasarım gücünün üzerinde tutmak ömrü çok kısaltır.
Bu uygulamada pid kontrol güç arttıkça daha önemli hale geliyor. Çünkü büyük güç büyük sorumluluk getrir :)
Şöyle ki; havyaya verdiğimiz güç ile sensörden okuduğumuz sıcaklık değişimi, havyanın davranışını bilmemiz durumunda havya ucunun yüzey sıcaklığını yüksek br isabetlilikle tahmin etmemizi sağlar. Malumunuz, sensör sıcaklığı ile yüzey sıcaklığı farklı olacak. Birkaç deney ile doğru parametreleri bulabiliriz, bunu yapmazsak F1 aracını kamyon şoförünün sürmesi gibi olur. Havyanın potansiyelini kullanmamış oluruz.

Bu projeye ben de destek veririm. Atmel dışındaki işlemcilere yabancıyım ama olursa da öğrenmeye vesile olur.
Abi projeyi daha kapsamlı hale getirmek için RP2040 veya ATmega32U4 kullanabilirz bunların dahili usb desteği var yanlış hatırlamıyorsam ATmega16'da usb desteği olan bir denetleyici.

Bilgisayar uygulaması ne kadar kullanışlı olur bilmiyorum ama ben C# Form'da hazırlayabilirim USB iletişimi.
USB desteği olmayan bir işlemci ile PC uygulaması yapmaya kalkarsak araya çevirici kullanmak gerekir maliyet ve işcilik artar.

Firmware update için usb desteği yeterli. 32u4' fiyatları saçma yüksek ve eskidi artık. Bir pico yada nano gibi geliştirme kartının etrafına kurmak daha iyi olur, daha fazla kişiye hitap eder çalışma. Pc'ye niye bağlansın?

Firmware update için usb desteği yeterli. 32u4' fiyatları saçma yüksek ve eskidi artık. Bir pico yada nano gibi geliştirme kartının etrafına kurmak daha iyi olur, daha fazla kişiye hitap eder çalışma. Pc'ye niye bağlansın?
Bilgisayar uygulaması ile havyayı kontrol edebiliriz isteğe bağlı tabii.
Mesela bu istasyonu masasında yer olmayan birisi masasının altına veya bir rafa koyarsa bilgisayar başından kalkmadan havyayı istediği sıcaklığa getirebilsin kullanıp sonra kapatabilsin diye.

PICO'lar 100 lira civarında ama boyut büyüyor.
RP2040'ın kılıfını lehimlemek benim için çok zor.
Küçültmeyi deneriz PICO kullanarak NEDE OLSA BÜYÜKELÇİYİM

Eğer PC ye bağlanma özelliğinide isteyen olursa PCB de bağlantı pinleri olur ayrı bir modulle eklenebilir isteyen onuda yapar
Bence havyanın temel özellikleri belirlenib gereken-asgari- malzeme listesi belirlensin.Ben arduino da yeni olduğum için öğrenmek isterim

Çok kaba bir hesapla;
JBC KOL ==> 1376
PICO ==> 103
ALTINKAYA KUTU ==> 60
OLED ==> 75
PCB/JLC ==> 2$+9$+GÜMRUK NE VURURSA
12/24 SMPS ==> 250
+
------------------------------
2114
Diğer ıvır zıvırı'da ekleyince 2500 diyebiliriz tabii uç dahil değil buna.

Bilgisayar uygulaması ile havyayı kontrol edebiliriz isteğe bağlı tabii.
Mesela bu istasyonu masasında yer olmayan birisi masasının altına veya bir rafa koyarsa bilgisayar başından kalkmadan havyayı istediği sıcaklığa getirebilsin kullanıp sonra kapatabilsin diye.

PICO'lar 100 lira civarında ama boyut büyüyor.
RP2040'ın kılıfını lehimlemek benim için çok zor.
Küçültmeyi deneriz PICO kullanarak NEDE OLSA BÜYÜKELÇİYİM
İki katlı veya iki katmanlı tasarlayabiliriz pcbyi

Önce bu havya kolu elinde olan kim var? Önce Nano da yazılım halledilmeli kol elinde olan programı Nano ya yükleyebilecek kaç kişi var?
Konuyu açan arkadaşta vardı sanırım
Sanırım @taydin da çalışan havya vardı

O zaman sen PID'cimiz olur musun? :)

İki katlı veya iki katmanlı tasarlayabiliriz pcbyi
JCL PCB biraz uyguna geliyor.

10 ADET
2 KATMAN
100 x 100 mm
5$

5 ADET
2 KATMAN
50 x 50 mm
2 $

50x50'ye sığarsak beklemeye sabrımız da varsa 3.15 dolar kargo seçeneği var.
toplam 10 dolara mal edebiliriz gümrük+kargo+üretim.

Bence PICO bazlı yapmak mantıklı olur. Hem 12 bit ADC var, daha yüksek çözünürlük, hem de firmware güncelleme olabilecek USB bağlantısı ile.

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back