Çift sargılı bobinde sipariş verirken değer nasıl tespit edilir?

ozkarah

Kıdemli Üye
Elimde bir AC EMI Filtresi var. Aşağıda resmini görebilirsiniz.
1667571117658.png

Bunun en sağdaki indüktörünün çekirdeği kırıldı. Değiştirmek istiyorum. Sağlam olanı söküp tek bobinini ölçtüğümde 4-5 mH gibi bir değer görünüyor.

Komponentin benzerlerini şurada buldum:

Uygun ayak ölçülerine göre sipariş vereceğim.

Ancak, sipariş verirken ölçtüğüm değeri iki bobin olduğu için iki ile çarpmam ve 10mH olarak mı sipariş vermem gerekiyor yoksa 5mH olarak mı sipariş vermeliyim?

Konuyla alakasız ama bu kaçak akımı attırmıyor mu?

Yok. Neden arttırsın? Kaçak akımın atması için fazdan geçen ile nötrden dönen arasında rölenin eşiğinden yüksek bir akım farkı oluşması lazım. Bu toprağa doğru bir akım kaçağı oluşturmuyor. Faz ile nötr arasında bütün devre.

Sadece yüksek gerilim koruması için faz ne nötrden birer varistör var toprağa bağlı. Toprak hattına bağlı başka birşey yok filtrede.

Onun standardı nedir bilmiyorum. Ama belli bir standardı olsa da Çinlinin ona uyacağının bir garantisi yok. O yüzden en iyisi satıcıya mesaj atıp ona göre sipariş vermek.

İlana çift bobinin toplamı yazılmışsa 10mH sipariş vermek gerek ki muhtemelen öyle yazılmıştır diye düşünüyorum. Eğer tek bobin değeri yazılmış ise o zaman da 5mH sipariş vermek gerekir. Elektroniksel olarak pek bobin kullanmadım o yüzden bilimsel bilgi değil benimkisi. Sadece mantıklı olarak böyle olması gerektiğini düşündüğüm için yazdım.

Endüktansını ,Nüvenin boyutlarını (En alttaki tabloda Mavi satırdaki değerler) ,ayak boyutlarını,dikey yatay olmasınıda seçtikten sonra tek bobinin değeri buydu derseniz göndereceklerdir sanırım.
Eskisinin bulabildiğiniz nüve parçalarını , japon yapıştırıcı veya daha kaliteli bir yapıştırıcı ile yapıştırıp hem eski hemde yenisi ile skopta çıkışlarını test edin spike ı filtrelemede çok büyük farklar olmaz gibi geliyor .Yani manyetik malzemeden az eksiklik çok etkilemez gibi
(Birleşme yerlerinde boşluk olmadığı sürece)

İlana çift bobinin toplamı yazılmışsa 10mH sipariş vermek gerek ki muhtemelen öyle yazılmıştır diye düşünüyorum. Eğer tek bobin değeri yazılmış ise o zaman da 5mH sipariş vermek gerekir. Elektroniksel olarak pek bobin kullanmadım o yüzden bilimsel bilgi değil benimkisi. Sadece mantıklı olarak böyle olması gerektiğini düşündüğüm için yazdım.
Evet benim de merak ettiğim tan olarak bu.

Endüktansını ,Nüvenin boyutlarını (En alttaki tabloda Mavi satırdaki değerler) ,ayak boyutlarını,dikey yatay olmasınıda seçtikten sonra tek bobinin değeri buydu derseniz göndereceklerdir sanırım.
Eskisinin bulabildiğiniz nüve parçalarını , japon yapıştırıcı veya daha kaliteli bir yapıştırıcı ile yapıştırıp hem eski hemde yenisi ile skopta çıkışlarını test edin spike ı filtrelemede çok büyük farklar olmaz gibi geliyor .Yani manyetik malzemeden az eksiklik çok etkilemez gibi
(Birleşme yerlerinde boşluk olmadığı sürece)
Japon denedim. Aynı filtreden bir tane de sağlam var. Onun BODE grafiği gayet düzgün ama japon ile tamir ettiğim o performansı vermiyor. Sanırım küçük bir boşluk bile çok etkiliyor.

Common mode EMI filtreleri aynı spir sayısında ama permability değeri yüksek core malzemeler kullanılarak yapılıyor.
Fark ,kaliteyi çok fazla düşürecekse ,üstelik pahalı bir cihazda kullanılıyorsa tabiki değiştirmeniz en doğrusu.

Bu AC EMI filtrelerden 3 tanesini yıldız bağlayarak trifaze kullanma konusunda bir sakınca görüyor musunuz?

Bobini sipariş verdim, geldi ve monte edildi. Hem konuyu güncelleyeyim hem de bir özet paylaşayım dedim:

• İndüktör tiplerini biraz inceleyinice "Common Choke" türü olduğu ortaya çıktı. Elimdeki sağlam olanın tek bobinini ERS02 Pro ile ölçünce 5.5mH civarında bir değer okuyordum. İki bobini paralel bağlayıp ölçünce de sonuç çok değişmedi.

• Model seçeneklerine bakınca da elimdeki tipin Square (kare- her ne kadar dikdörtgen olsa da) türü olduğunu ve Aliexpress'te SQ ile başlayan model numaraları ile satıldığını farkettim. İlk mesajdaki linkte olduğu gibi hayli fazla alt model var. Biraz datasheet kurcalayınca da model numarasının ferit çekirdeğin ölçülerine göre numaralandığını farkettim. Bendeki indüktörün çekirdeği 24mm/18mm olduğu için SQ2418 modeline yöneldim ve şu linkten sipariş vermeye karar verdim:

https://www.aliexpress.com/item/1005004832385465.html

• Ancak sorun ilk başta oldğu gibi hangi değerde olanı seçeceğimdi. Kart bir AC filtre olduğundan veen kötü ihtimalle kesme frekansının biraz olumsuz etkilenebileceğini varsayarak yaptığım ölçüme daha yakın olan ve daha yüksek akım destekleyen 5mH değerindekinden bir çift sipariş verdim.

• İndüktörler geçen hafta elime ulaştı. Boyutlar birebir aynı. Ancak bobindeki kablo daha kalın ve sargı sayısı daha az. Aynı cihazla (ESR02 Pro) ölçünce (tek bobini ya da iki bobini paralel)2.8 mH civarında bir sonuç çıktı.

• Ölçümlerdeki bu fark üzerine farklı bir ölçüm fikri aklıma geldi. İndüktörün tek bobinini kullanarak bir LC filtre yapıp onun kesme frekansını buldum. Bunun için 1.1 uF olarak ölçtüğüm bir kondansatörü kullandım. -3 dB kesme frekansını 2.56KHz olarak ölçümledim. (çift bobinli ve ferit çekirdekli olmasından dolayı farklı davranır mı bilmiyorum)

1669236601664.png

• Buna göre yeni bobin 3.5 mH civarında olmalı.

• Aynı testi orjinal bobin için yaptığımda 1.6 kHz kesme frekansı, ve 9 mH civarında bir değer hesapladım. Sanırım 10mH olan modeli seçmeliymişim.

• Ancak dediğim sonuç açısından gibi çok fark olmayabileceğini umarak montajı yaptım. En kötü ihtimalle 10 mH olanından sipariş veririm diye düşündüm.

• Daha sonra aynı filtrenin sağlamı ile karşılaştırmalı bir test yaptım. Test için SDS2104S Plus osiloskop ve SDG2042X sinyal jeneratörünü kullandım. Aşağıda orijinal filtrenin 50 Hz -100 MHz BODE grafiği var.

1669237062997.png

• İndüktörleri değiştirilmiş filtrenin grafiği ise aşağıda. Sonuç çok benziyor.

1669237158318.png

• Farkı daha detaylı görmek için çıktıları birleştirdim. Orjinal filtrenin frekans-genlik tepkisi sarı, frekans-faz tepkisi ise koyu mavi; yeni indüktörler takılı filtrenin ise sırasıyla kırmızı ve açık mavi.

1669237267540.png

• Fark gerçekten oldukça az. 20 MHz bölgesindeki 2-3 dB kazancı saymazsak tamamen etkisiz görünüyor. Sonuç tatmin edici :)
@Endorfin35+ : Kusura bakmayın mesajınız gözümden kaçmış. Maalesef şeması yok.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,497
Son üye
omertopcu82

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back