Cihazlarımı korumam için ne yapmam gerekiyor

İzolasyon trafosundaki amaç elektrik şebekesinin toprak referanslı olmasıdır mahalledeki dağıtım trafosunda yıldız noktası yani nötr topraklanır bı sebeple faz ve nötr üzerinden toprağa akım geçişi olabilir izolasyon trafosu enerjiyi manyetik olarak aktararak galvanik izolasyon sağlar böylece trafonun çıkışı toprağa referanslı olmaz izolasyon trafosunu şebekeye bağlı sistemler ile deney yaparken kullanabilirsiniz çünkü osiloskop gibi cihazların çıkışları toprak referanslı olabilir örneğin osiloskobun eksi probu topraga bağlıdır 220v fazına değdirirseniz osiloskop gümler online ups ise cihazlarınızı sizin yapabileğiniz hatalardan ziyade şebekeden gelebilecek risklere karşı korur

İzolasyon trafosundaki amaç elektrik şebekesinin toprak referanslı olmasıdır mahalledeki dağıtım trafosunda yıldız noktası yani nötr topraklanır bı sebeple faz ve nötr üzerinden toprağa akım geçişi olabilir izolasyon trafosu enerjiyi manyetik olarak aktararak galvanik izolasyon sağlar böylece trafonun çıkışı toprağa referanslı olmaz izolasyon trafosunu şebekeye bağlı sistemler ile deney yaparken kullanabilirsiniz çünkü osiloskop gibi cihazların çıkışları toprak referanslı olabilir örneğin osiloskobun eksi probu topraga bağlıdır 220v fazına değdirirseniz osiloskop gümler online ups ise cihazlarınızı sizin yapabileğiniz hatalardan ziyade şebekeden gelebilecek risklere karşı korur
Tabi şunu eklemekte de fayda var izolasyon trafosunun bir dezavantajı var normal şebekede sadece faza dokunursanız ve düzgün bir kaçak akım koruma Sisteminiz varsa kaçak akım rölesi atarak sizi koruyacaktır çünkü akım nötrden dönmek yerine sizin üzerinizden topraga akar ve bu tepit edilebilir ancak izolasyon trafosunda faz nötr yoktur uçlardan birine dokunursanız çarpılmazssınız bu açıdan avantajlı yalnız iki uca birden dokunursanız sizi koruyabilecek bir sistem bildiğim kadarı ile yok (iddalı konuşmayayım yok dediğim anda aklıma kamera veya mikrofon veya titreşim ile çarpıldığımızı tespit edip enerjiyi kesebilecek sistem geldi :katil2: )

Tabi şunu eklemekte de fayda var izolasyon trafosunun bir dezavantajı var normal şebekede sadece faza dokunursanız ve düzgün bir kaçak akım koruma Sisteminiz varsa kaçak akım rölesi atarak sizi koruyacaktır çünkü akım nötrden dönmek yerine sizin üzerinizden topraga akar ve bu tepit edilebilir ancak izolasyon trafosunda faz nötr yoktur uçlardan birine dokunursanız çarpılmazssınız bu açıdan avantajlı yalnız iki uca birden dokunursanız sizi koruyabilecek bir sistem bildiğim kadarı ile yok (iddalı konuşmayayım yok dediğim anda aklıma kamera veya mikrofon veya titreşim ile çarpıldığımızı tespit edip enerjiyi kesebilecek sistem geldi :katil2: )
:katil1::katil2::cheeky1:

Çok teşekkürler sonuçta ikiside gerekecek gibi

Koruma için UPS biraz lüks kaçmaz mı?
Evde 3kva online ups ne işi var? Elektrik kesintisi durumunda bilgisayarda veri kaybını önlemek amacınız yoksa UPS kullanılmaz. Abesle iştigaldir.

Aşırı gerilim koruması gibi durumlar için varistör, tvs diyod benzeri yapılar yeterli olacaktır. Bunların yüksek enerji absorbe edeni veya çok hızlı olanı da vardır. Tüm koruma ajanda büyüklüğünde olur.

3kva olarak belirtilen "online" UPSin çok verimsiz çalıştığını da belirtmek gerek. Elinde olan arkadaş giriş- çıkış gücünü ölçükten sonra kullanmaktan vazgeçebilir.

İzolasyon için skop gibi kritik cihazlara birer tane 220/220 trafo takılabilir.
Evet bende bu yüzden sormuştum zaten, UPS online a gerek yok diyen arkadaşlar vardı.İzolasyon trafosu yeterli diyende.Bende size sormak istedim.Dediğiniz şeyleri pek bilmiyorum varistr tvs vs

Koruma için UPS biraz lüks kaçmaz mı?

Gebze'deysen UPS olmaması lüks kaçar. Adamlar elektriği saatlerce kesiyor. Bazan de kesip sonradan şebekeye saatlerce 110 V uyguluyorlar, birçok cihaz telef oluyor.

Eğer elektrik idaresinin iyi çalıştığı bir yerde yaşama lüksün yoksa, UPS almak, hatta üzerindeki aküleri söküp araba aküsü takmak bir ihtiyaç oluyor.

Rica ederim , yazdığımı bir daha okuyunca yanlış analaşılabilecek bir nokta olduğunu gördüm onu daha netleştireyim izolasyon trafosu ölçüm cihazları için değil test edeceğiniz devreyi beslemek için

Evet bunu tekrar tekrar hatırlatmak lazım. Bizim Türkler ya osiloskop fişinin toprak metalini bantlıyor, yada osiloskobu izolasyon trafosuna bağlıyor :)

Evet bunu denemek lazım. Ama benim asıl gözüme kestirdiğim UPS'i yan odaya koymak. Bir şekilde oldu bittiye getirmem lazım :katil2:
Ev halkını kısa bir tatile göndermek iyi bir fikir olabilir. Tatil dönüşü oluşan mutluluk rüzgarı ile arada kaynaması daha da kolay olur. :cheeky1:

Rica ederim , yazdığımı bir daha okuyunca yanlış analaşılabilecek bir nokta olduğunu gördüm onu daha netleştireyim izolasyon trafosu ölçüm cihazları için değil test edeceğiniz devreyi beslemek için
UPS siparişimi iptal ettirdim.Tekrarmı alayım yani

Online UPS'te gürültü olayı önemli bence. Sessizleştirilebilecek bir UPS olması lazım veya UPS'in senden uzak bir yerde olması lazım. Eğer Tunçmatik Newtech Pro 3KVA alırsan kesin sessizleştirildiğini biliuyorum, çünkü kendim kullanıyorum. Ama başka UPS için net birşey söylemek zor.

UPSle işiniz yok. Evde UPS? cık cık cık

Senin yaşadığın yerde herhalde hiç elekrik kesilmiyor. Veya o kadar şanslısın ki, elektrik kesildiği anda harddisklerinde hiç veri kaybı meydana gelmiyor. Umarım şansın devam eder :)

Bende araya birkaç soru sıkıştırayım o zaman. Yakın zamanda bende bir laboratuvar masası kurmak istiyorum peyder pey tedarikler yapıyorum. Masa için bir enerji dağıtım panosu yapmayı düşünüyorum. Amaç her bir cihazı kendisine uygun ayrı bir sigorta ile korumak ve enerjisini kontrol edebilmek. Kullanım amaçlı bazı prizleri seri lambalı yapmak, bazı prizleri variyak ile beslemek, bazı prizleri izolasyon trafosu üzerinden beslemek vs...
Bu iş için geçenlerde 1KVA izolasyon trafosu temin ettim. Linki de burada
Soru 1-) Trafo 1:1 olmasına rağmen giriş ve çıkış noktaları üzerine basa basa belirtilmiş bunun doğru bağlanmasının bir ehemmiyeti var mı?
Soru 2-) Linkteki bağlantı şekli incelenecek olursa primer shield trafo gövdesine bağlı değilken, sekonder shield trafo gövdesinde ve topraklanmış olarak görünmekte bu durumda sekonder tarafı için ayrı bir topraklama hattı kullanılması mı gerekiyor?
Soru 3-) İzolasyon trafosunun etrafı shield dediğimiz yapıda kapalı olmasının faydası var mı?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back