Cihazlarımı korumam için ne yapmam gerekiyor

İzolasyon trafosu ekstrem işler için. Hemen bir tane edinmek abartılı hassasiyet.

Böyle herkesin yaptığı işin senin yaptığın işle aynı olduğunu varsayarak genellemeler yapmasan? UPS lazım değil, desktop bilgisayar lazım değil, osiloskop lazım değil, izolasyon trafosu lazım değil ... Sana bunların hiç birisi lazım olmayabilir, ama mesela bana hepsi lazım, hepsinin de faydasını görüyorum.

Osiloskop ile ne ölçüyorsunuz ki? Şebekeye bağlı izolasyonsuz bir cihazı mı? Eğer öyleyse izolasyon trafosu gereklidir hak veriyorum

piyasadaki 60w trafoların da boş kaybı 1,2w falandı hatırladığım

2000 va bir ups trafosunda tüm sekonderler boştayken 220 tarafta 20mA akım görmüştüm pek hoştu

Bir dakika şimdi. 2000 VA trafonun, sekonder boşta iken primer akımını ölçtün ve 20 mA mi çıktı? :oops: Bu hiç mantıklı gelmiyor bana. Orada ölçtüğün akımın hem reel hem reaktif bileşeni var, ve benim 4.5 kVA lık trafoda ölçtüğüm gibi yüksek çıkar. Neticede o trafo kocaman bir bobin, bobinler de AC kaynaktan iyi akım çeker.

Bir dakika şimdi. 2000 VA trafonun, sekonder boşta iken primer akımını ölçtün ve 20 mA mi çıktı? :oops: Bu hiç mantıklı gelmiyor bana. Orada ölçtüğün akımın hem reel hem reaktif bileşeni var, ve benim 4.5 kVA lık trafoda ölçtüğüm gibi yüksek çıkar. Neticede o trafo kocaman bir bobin, bobinler de AC kaynaktan iyi akım çeker.
bu ölçümü yapalı 20 sene falan oldu ve trafoyu bir yere verdim o yüzden şu an doğrulayamam ama o zaman çok şaşırdığım için aklımda kalmış sac kalitesi falan iyiydi bayağı

ups trafoları piyasa trafolarından farklı oluyor saclar da farklı sanırım

bendeki 400VA lik trafo bosta 2 ile 4 mA arasinda cekiyor. sabit te degil. degiskenlik normal mi degil mi bilemiyorum.

bos ta ve yukte fark cok az mi oluyor kaybin?
trafoda 2 farkli kayip vardir demir kayiplari ve bakir kayiplari

demir kayıpları trafonun nuvesi ile alakalıdır ve sabittir nüvedeki eddy akımlarından felan kaynaklanır

bakır kayıpları değişkendir , çekilen yük ile orantılıdır

bu ölçümü yapalı 20 sene falan oldu ve trafoyu bir yere verdim o yüzden şu an doğrulayamam ama o zaman çok şaşırdığım için aklımda kalmış sac kalitesi falan iyiydi bayağı

2000 VA trafonun saç ve bakır kaybı çok az olabilir, ona bir itirazım yok. Hatta diyelim hiçbir bakır ve saç kaybı yok. Bu durumda bile o trafonun primer akımı çok kayda değer bir akım olacaktır, çünkü bir endüktansı AC kaynağa bağlıyorsun. Ama bu büyük ölçüde reaktif bir akım, ücretlendirilmiyor, o yüzden para tasarrufu açısından gözardı edilebilir.

2000 VA trafonun saç ve bakır kaybı çok az olabilir, ona bir itirazım yok. Hatta diyelim hiçbir bakır ve saç kaybı yok. Bu durumda bile o trafonun primer akımı çok kayda değer bir akım olacaktır, çünkü bir endüktansı AC kaynağa bağlıyorsun. Ama bu büyük ölçüde reaktif bir akım, ücretlendirilmiyor, o yüzden para tasarrufu açısından gözardı edilebilir.
endüktans yüksek olduğu için total akım da düşük çıkıyor. ölçtüklerim aktif akım değil görünür akım güç bilgisini ise güç ölçerden okuyorum

hazir konu cihaz koruma ve bizde trafolardan bahsediyor iken soyle bir sey sorayim.

Bazi regulatorler var, kombi regulatoru diye geciyor. cikista 220V AC vermeyi vaat ediyor. bu cihazin gercekten bu isi yapip yapmadigini test etmenin dogru yolu nedir?

Regülatör yavaş değişimleri regüle ediyor. Özellikle köy yerlerinde yaygın kullanılıyor. Sabah voltaj düşük gece yüksek olabiliyor şebeke voltajı. Ama bir online UPS yerine kesinlikle kullanılmaz.

hazir konu cihaz koruma ve bizde trafolardan bahsediyor iken soyle bir sey sorayim.

Bazi regulatorler var, kombi regulatoru diye geciyor. cikista 220V AC vermeyi vaat ediyor. bu cihazin gercekten bu isi yapip yapmadigini test etmenin dogru yolu nedir?
O ototrafodur izolasyonsuz tam 220 vermez de kademeler ile yaklaştırır gerilimi amacı tüketime bağlı sebekedeki gerilim düşümlerinden (ve az tuketimde gerilim artışları) korumak

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back