Çin'den alınan Mi markalı 2TB USB bellekler

Sercan

--
Bir ahbabım Çin'den Mi markası ile satılan 2TB USB bellek almış. Hem de iki tane. Böyle abartılı değerlerin çoğunun sahte olduğunu bildiğim için ilk sorum yetkili satıcıdan mı aldın dedim. Satıcıyı bilmediğini söyledi. Muhtemelen kapasiteleri sahtedir, içine koyduğun verilerin kaybolacağını bilerek kullan diye uyardım. O da test etmem için bana verdi.

Bende Debian 12'de f3 programını kullanarak test ettim. (https://fight-flash-fraud.readthedocs.io/en/latest/introduction.html)

Repolarda kayıtlı olduğu için programın kurulumu (apt install f3) oldukça basit. Test için "f3probe (usb bellek yolu benim durumda sdb) /dev/sdb" komutunu çalıştırıyoruz.Kullanabileceğiniz komutların listesi:

1713294581917.png

f3brew - help developers to infer how fake drives work
f3fix - edit the partition table of a fake flash drive
f3probe - probe a block device for counterfeit flash memory
f3write, f3read - test real flash memory capacity

Uzun bir test sürecinin ardından, tip-c olanı için sonuçta aşağıdaki gibi 58.50 GB olduğu görülüyor. Diğerini henüz test etmedim ama farklı çıkacağını sanmıyorum.

Screenshot_20240416_215420.png
Screenshot_20240416_215921.png

1713298791954.png
20240416_232116.jpg

Bu değerli bilgi için teşekkürler. Ben de markaya güvenerek, gerçek olabileceğini düşünerek heves etmiştim.

2TB olmasa da 50Gb kullanımı fena sayılmaz. Özel format, firmware yüklensin gerçek olanı göstersin. Bir çok bellek için firmware güncelleme mümkün.

Son düzenleme:
Böyle sahte, adi USB belleklerin bir diğer problemi içerisinde donanım olarak key logger filan olabiliyor.

Bence en güzeli, bilindik markalardan gerçek kapasitede cihazlar almak. Hatta onları bile gerekmedikçe bilgisayara takmamalı.

Ben 10 yıl önce o hataya düşüp 1tb almıştım. Bilgisayar görmemişti bile.

Ve gariptir en cok satanlar yine onlar. Halk birbirini uyarsa bile alinmaya devam ediliyor. Yani alici sanirim " belki benim ki 2TB cikabilir , ne olur ne olmaz" mi diyor acaba?

Bir de is in baska bir boyutu var.
Adamin biri 10K satilan uirune, 3K istiyorsa bir kac sorun var.
1 - Ya adam inanilmaz bir daralti icinde (Ki bu cok karsilasilan bir durum degildir)
2 - Urun calinti maldir.
3 - Urun gercekten sahtedir.

Sonuc : Ucuz mal almanin hic bir esprisi yoktur. :popcorn1:

Not : Pahali urun kalitelidir anlayisi da bazen dogru olmaya bilir.

İçinde pil varsa, bilgisayara takılmadan ses ve görüntü toplayabilir.

Screenshot_20240417_084804.jpg

Son düzenleme:
Böyle sahte, adi USB belleklerin bir diğer problemi içerisinde donanım olarak key logger filan olabiliyor.

Bence en güzeli, bilindik markalardan gerçek kapasitede cihazlar almak. Hatta onları bile gerekmedikçe bilgisayara takmamalı.
flash bellek donanım düzeyinden klavyeye nasıl erişebilir? interruptlarla falan mı?

bazı ucuz kablosuz kulaklıkların veya oyun kumandalarının falan kurulumda sisteme sertifika yüklediğini okumuştum -ki çok sakat iş.

flash bellek donanım düzeyinden klavyeye nasıl erişebilir? interruptlarla falan mı?

bazı ucuz kablosuz kulaklıkların veya oyun kumandalarının falan kurulumda sisteme sertifika yüklediğini okumuştum -ki çok sakat iş.
BadUSB diye geçiyor. Klavyeyi emüle edip, sahte belleği taktığında istediği komutları verebiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back