cnc kontrol sistemi göz kırpıyor

fmy

Aktif Üye
merhaba, arkadaşımın cnc tornası var. biraz eskice. üzerinde dos tabanlı kontrolcüsü var. bir ay önce kadar bir süre çalıştıktan sonra rölelerin yanındaki ledler ve kontrol panelindeki tuşların yanındaki ledler titremeye başlıyordu. kontrol birimine yakın bir fan koyduk bir hafta sorunsuz çalıştı. burdan birşey ısınıyor onun için oluyor yorumu çıkardık ancak, neyin ısındığını bulamadım. neyse sorun tekrar başladı. yani fan bir hafta sorunu çözdü. şuan sabah bismillah deyip tezgahı açınca 40dk sorunsuz çalışıyor sonra ledler önce 10 tanesi rastgele birkaç dk sonra hepsi titriyor. bir süre sonrada tezgah kendi kendine kesme suyunu açıyor eksen ufak ufak hareket ediyor. yani tüm tuşlara aynı anda basılıyor gibi düşünün. tamirciye verdim. oda power supply ı değiştirmiş ancak günün sonunda titreme yapmaya başlamış. io kartını değştirmiş 1gün denemiş oldu demiş ama kesin de konuşmamış. birsürü de para istiyor adam. işlerde çok sıkıştı ne yapacağımızı bilemedik. ben io karının görsellerini ekliyorum. üzerindeki regülatörü yükte falan denedim sağlam. nereden şüphelensem bilemedim.

Ekler

• dav.jpg
    dav.jpg
    320.5 KB · Görüntüleme: 169
  • nor.jpg
    nor.jpg
    216.1 KB · Görüntüleme: 149
  • no2r.jpg
    no2r.jpg
    78.7 KB · Görüntüleme: 154
Öncelikle konu hakkında hiçbir tecrübem yok.

Tuş paneli baya yıpranmış görünüyor. arkası nasıl kart mı leksan mı bilemiyorum oradan nem alma fazla akım çekme durumu olabilir mi?

Mümkün ise paneli ayırarak çalıştır. Bahsettiğin kendi kendine yürüme hareketleri var bak. göz kırpmaya neden olan voltaj dalgalanması geçiyor mu bak.

kolay gelsin.

• Beğen
Reactions: fmy
Eğer güç kaynağında voltajın dip yapma durumu olmuyorsa, ben olsam şöyle yapardım:

Karttaki bütün elektrolitikleri yenilerdim. Eğer sorun çözülmemişse, o şerit kabloların tamamını da yenilerdim. Korozyondan dolayı bir temassızlık olabilir kablolarda. Hatta ilk resimde kablonun bir yerinde kararma var acaba ark mı yapıyor orada :)

• Beğen
Reactions: fmy
Öncelikle konu hakkında hiçbir tecrübem yok.

Tuş paneli baya yıpranmış görünüyor. arkası nasıl kart mı leksan mı bilemiyorum oradan nem alma fazla akım çekme durumu olabilir mi?

Mümkün ise paneli ayırarak çalıştır. Bahsettiğin kendi kendine yürüme hareketleri var bak. göz kırpmaya neden olan voltaj dalgalanması geçiyor mu bak.

kolay gelsin.
ya bence tuş paneliyle ilgili değil gibi. çünkü makinanın panosundaki ledlerin ışıklarıda titriyor. ön panel kablolarını komple ayırdım sorun yine devam etti. panodaki güç kaynağınıda ayırdım yine devam etti. bu arada kontrol ünitesi panoda kutu halinde bulunuyor. direk kontrol ünitesi ile ilgili sorun. başlarda acaba röle veya kontaktörün bobini yandıda ondan mı böyle oluyor gibi düşünüp onlarıda ayırdım. sorun devam etti.

Eğer güç kaynağında voltajın dip yapma durumu olmuyorsa, ben olsam şöyle yapardım:

Karttaki bütün elektrolitikleri yenilerdim. Eğer sorun çözülmemişse, o şerit kabloların tamamını da yenilerdim. Korozyondan dolayı bir temassızlık olabilir kablolarda. Hatta ilk resimde kablonun bir yerinde kararma var acaba ark mı yapıyor orada :)
abi elektrolitikleri yeniliyorum ozaman, tamirci io kartından dolayı dediği için onu attım. üstünde 2 tane elektrolitik var. acaba sıcaklıkla ne ilgisi var bu işin onu anlamadım. yani sabahleyin açınca yarım saat sorunsuz çalışıyor. eskiden biraz dinlendirip 20dk 20dk kullanıyorduk şimdi sadece sabah birazcık kullanılıyor sonra hep aynı:(

abi elektrolitikleri yeniliyorum ozaman, tamirci io kartından dolayı dediği için onu attım. üstünde 2 tane elektrolitik var. acaba sıcaklıkla ne ilgisi var bu işin onu anlamadım. yani sabahleyin açınca yarım saat sorunsuz çalışıyor. eskiden biraz dinlendirip 20dk 20dk kullanıyorduk şimdi sadece sabah birazcık kullanılıyor sonra hep aynı:(

Bu anlattığın temassızlık senaryosunu güçlendiriyor. Kablolara odaklanmakta fayda var. Multimetre ile ölçmekle uğraşma, direkt olarak yenile.

Bir de kartı mikroskop altında ayrıntılı olarak incele. PCB yollarında çatlaklar olabilir. Soğuk lehim olabilir.

Arkadaşınızın dediği gibi I/O kartından gibi görünüyor I/O kartını dışarıdan fan bağlayarak soğutmayı denedinizmi?
Bu şekilde uzun süre normal çalışıyorsa ısınan bir componet vardır .Infrared sıcaklık ölçerle ısınan bölgeyi hızlıca bulabilirsiniz

@taydin da dediği gibi kartta çatlak olabilir ,ama daha çok sanki kondansatör sorunu gibi de duruyor.
Sorun hala devam ederse .MCU-I/0 kablo bağlantısına parazit engelleyici manyetik boncuklar bağlayarak deneyin.
Bu tür bir malzeme bulabileceğiniz bir türk sitesi ( hangi tür filtrenin uygun olabileceğini de öğrenebilirsiniz)

https://www.essentracomponents.com....gory&category=MVED-9NFKDR-90284&catalog=EC-TR

Son düzenleme:
ozaman kablo da alalım komple değiştireyim malzemeleri de tekrar sıcak hava ile üstünden geçeyim. dışardan fan taktıktan sonra bir süre güzel çalıştı yani bir hafta kadar. şimdi fan da etki etmiyor. bu manyetik engelleyicilerden bende olması lazım takıp deneyeyim. bakalım ne olacak.

ozaman kablo da alalım komple değiştireyim malzemeleri de tekrar sıcak hava ile üstünden geçeyim. dışardan fan taktıktan sonra bir süre güzel çalıştı yani bir hafta kadar. şimdi fan da etki etmiyor. bu manyetik engelleyicilerden bende olması lazım takıp deneyeyim. bakalım ne olacak.
Eklediğim resimdeki filtreler flat kablolar için sizdekiler de bu tarz olması gerekir.Firmayla da görüşürseniz bu tür sorunlar için MCU -I/O kart bağlantısında uygun olan filteleri size gönderebilir.Bunlar birbirine benzese bile farklılılar olabilir.

Eklediğim resimdeki filtreler flat kablolar için sizdekiler de bu tarz olması gerekir.Firmayla da görüşürseniz bu tür sorunlar için MCU -I/O kart bağlantısında uygun olan filteleri size gönderebilir.Bunlar birbirine benzese bile farklılılar olabilir.
yazıcıdan sökmüştüm birkaç tane=)

dün akşam kartın üzerindeki regülatörü söküp yük bağlayıp bu mu bayılıyor acaba diye test etmiştim. bugün makinayı çalıştırdım demin direk göz kırpmaya başladı videoyu koyayım. kondansatörleri aldım değişip deniycem. bu arızanın io kablosundan olma ihtimali daha da yükseldi bence

Ekler

• WhatsApp Video 2020-10-07 at 16.08.22.mp4
    2.8 MB
Eklediğiniz dav.jpg resmindeki flat kabloların kıvrımlarını düzeltin ve 3 kabloyuda kıvrılmamış halde tekrar yuvarlarına takın ve bu 3 kabloyu birlerlerinden mümkün mertebe uzaklaştırın .Bunun için kabloları ip/kablo bağı vb kullanın diğer ucuna bir vida vb bir yere bağlayın.
Ayrıca flat kablolar kendi üzerinede sarılı /katlı olmasın direkt bağlansın

Son düzenleme:
demin arkadaşlar denerken şöyle bir durum farketmişler: biz harici bir falyangoz fan koymuştuk. fanı üstünden alınca anında ledler kıpırdıyor ama fanı koyunca azalıyormuş. tam fanın önüne danube regülatörü denk geliyor. hafifde sıcak dedi. ben datasheetine baktım 70dereceye kadar çalışabiliyor diyor. özdisandan benzer birşey alıp bunuda değiştireyim diyorum.

@fmy söylediğim resimde sağ tarafta soket pinleri görüyorum* Bunlarda soket yuvasında temassızlıkta olabilir .Kartın bu bölgesini ve yuvanın olduğu yere contact sprey sıkarak temizledinizmi ?

Isınma konusunda daha önce yazdığım gibi Infrared thermometre /Flux veya alkol kullanarak bulabilirsiniz .Şüphelendiğiniz bölgededeki IC lere alkol sürüp(Alkol yalıtkanda olsa pcb ye damlatmayın kısa devre veya başka sorunlar olmasın) çalışma sırasında hangi bölgedeki alkol çabucak ucuyorsa orası daha çok ısınıyor demektir
*Slotları takılı olanları kasdediyorum

Son düzenleme:
@fmy
Video LED lerin aynı anda göz kırpması daha çok bir besleme sorunu gibi .Bu sorun olmadan önce tamir olduğunda besleme modülüne işlem yapıldımı? Orta resimdeki Danube isimli converter orjinal parçamı yoksa CNC ye daha sonramı eklendi?

IMG_20201008_210141.jpg
sistemin son hali şuan böyle sorunu şöyle bulduk, önce komple kutudan anakartı io kartını falan çıkardık. Makinayı çalıştırdıktan sonra kompresörün tabancası ile kartların üzerindeki kompenentlere hava üfleyip neresi soğuduğunda ledlerin kıpraşması duruyorsa bozuk kompenentin o olduğunu anladık. Ve io kartında optokuplörleri soğutunca sorunun gittiğini anladık. Hatta burda tam ortadaki optoya tutunca ledlerin kıpraşması gidiyor. Eğer hava turmassak birkaç dk sonra makina kendi kendine hareket etmeye başlıyor. Bu optodan sipariş verdik. Herhalde opto gelene kadar soğutacak idare edicez. Merak ettiğim şey ne alaka ya soğutmaya. Çünkü ısınmıyor hava olmayınca

Ekler

• IMG-20201008-WA0044.jpg
    IMG-20201008-WA0044.jpg
    189 KB · Görüntüleme: 146
Optokuplörün lehimleri ve PCB yolları sağlam mı? Bir de hava ile soğutma yerine, elinle baskı uyguladığın zaman da sorun düzeliyor mu? Yoksa illa soğuk hava mı gerekiyor?

Ayrıca, ısınma sorunu yaşamanız olası bir durum olabilir. Çünkü, sistemin hassas elektronik bileşenleri iyi soğutma olmadan çalıştırılıyor. Anakart ve genişleme kartlarının soğutma sistemi iyi olan bir bilgisayar kasası içinde çalıştırılmasını öneririrm. Bu bilgisayar kasası da endüstriyel olmasını öneririm. Bilgisayar kasası kullanmanız durumunda kaliteli bir ATX güç kaynağı kullanmalısınız. Sistemin diğer bileşenlerini kaliteli bir metal kasa adaptör ile çalıştırmalısınız.

Konuyla ilgili olmayabilir, ancak sistemdeki kabloların ve asılı duran güç kaynağının tehlikeli bir yerleşimi var. Bir kaza durumunda sisteme veya sistemin yakınında duran herhangi bir insan zarar görebilir. Aynı zamanda, kablolar sisteme elektromanyetik olarak girişim yapabilir. Kablolar da oldukça eski görünüyor. Kablolarda kısa devre olma olasılığı olabilir. Kablolarda kısa devre olması söz konusu arızanın nedeni olabilir.

Bir sakıncası yoksa, sistemin daha detaylı fotoğraflarını paylaşabilir misiniz? Ayrıca, sistemdeki bilgisayar sistemi hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorum. Böylece daha iyi yardımcı olabilirim.

Optokuplörün lehimleri ve PCB yolları sağlam mı? Bir de hava ile soğutma yerine, elinle baskı uyguladığın zaman da sorun düzeliyor mu? Yoksa illa soğuk hava mı gerekiyor?
bacaklarındaki lehimlerin üstünden geçtim, sadece soğuk hava etki ediyor abi. bu sorun ilk başladığı zamanlar hava o gün yağmurluysa yani biraz daha soğuksa sorun neredeyse hiç olmuyordu. ama zamanla bu durum arttı ne kadar harici fan taksak da

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,893
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back