cnc kontrol sistemi göz kırpıyor

Ayrıca, ısınma sorunu yaşamanız olası bir durum olabilir. Çünkü, sistemin hassas elektronik bileşenleri iyi soğutma olmadan çalıştırılıyor. Anakart ve genişleme kartlarının soğutma sistemi iyi olan bir bilgisayar kasası içinde çalıştırılmasını öneririrm. Bu bilgisayar kasası da endüstriyel olmasını öneririm. Bilgisayar kasası kullanmanız durumunda kaliteli bir ATX güç kaynağı kullanmalısınız. Sistemin diğer bileşenlerini kaliteli bir metal kasa adaptör ile çalıştırmalısınız.

Konuyla ilgili olmayabilir, ancak sistemdeki kabloların ve asılı duran güç kaynağının tehlikeli bir yerleşimi var. Bir kaza durumunda sisteme veya sistemin yakınında duran herhangi bir insan zarar görebilir. Aynı zamanda, kablolar sisteme elektromanyetik olarak girişim yapabilir. Kablolar da oldukça eski görünüyor. Kablolarda kısa devre olma olasılığı olabilir. Kablolarda kısa devre olması söz konusu arızanın nedeni olabilir.

Bir sakıncası yoksa, sistemin daha detaylı fotoğraflarını paylaşabilir misiniz? Ayrıca, sistemdeki bilgisayar sistemi hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorum. Böylece daha iyi yardımcı olabilirim.
aslında endüstriyel bilgisayar kasası var hocam. ama içindeki fan gerçekten berbat. daha iyisiyle değiştirdik yine aynı. onun için harici fan koyup idare ediyorduk. resim kasasız hali, kasadan çıkarttık deneme yapmak için. böyle durmamalı çok tehlikeli ama dediğim gibi optolar gelince takarsak düzelirse tekrar kutulayıp eski haline getiricez inşallah.

Ekler

• WhatsApp Image 2020-10-09 at 08.53.53 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-09 at 08.53.53 (1).jpeg
    205.6 KB · Görüntüleme: 138
  • WhatsApp Image 2020-10-09 at 08.53.53 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-09 at 08.53.53 (2).jpeg
    257.2 KB · Görüntüleme: 142
  • WhatsApp Image 2020-10-09 at 08.53.53 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-09 at 08.53.53 (3).jpeg
    343 KB · Görüntüleme: 132
  • WhatsApp Image 2020-10-09 at 08.53.53 (4).jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-09 at 08.53.53 (4).jpeg
    197 KB · Görüntüleme: 138
  • WhatsApp Image 2020-10-09 at 08.53.53.jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-09 at 08.53.53.jpeg
    166.9 KB · Görüntüleme: 138
ISA bus mimarisine sahip endüstriyel PC kullanılmış. İşletim sistemi nedir? MSDOS mu?

ISA bus mimarisine sahip endüstriyel PC kullanılmış. İşletim sistemi nedir? MSDOS mu?
evet abi. bu arada soğutucu ile cihaz 15dk kadar çalışıp io transmission hatasına düşüyor şuan. yarın optolar gelince değiştiricem. io board da ulnlerde var belki onlarla ilgili de bir sorun olabilir. bakalım

@taydın bu kartın bir Log dosyası varsa hata kodundan neresinde sorun olduğu ortaya çıkmazmı?

Son düzenleme:
@taydın bu kartın bir Log dosyası varsa hata kodundan neresinde sorun olduğu ortaya çıkmazmı?

Olabilir tabi. Ama zaten yukarıda belirtilmiş "io transmission" hatası veriyor diye, bu hata problem alanını pek de daraltmıyor.

Olabilir tabi. Ama zaten yukarıda belirtilmiş "io transmission" hatası veriyor diye, bu hata problem alanını pek de daraltmıyor.
Hata kodunun numarasından belki hangi opto da sorun var yada haberleşme hızını şu ayara çekin diye bir help dosyası bulunabilir

Giriş ve çıkış arabirimlerinde iletim hatası veriyor. Bu hatanın vermesi için sorunun iletişim arabirimlerinde olması gerekmiyor. Sorun, genel amaçlı girişlerde ve çıkışlarda da olabilir. İletişim sorunu varsa sorun, PLC'lerde olabilir.

Sisteme bağlı kabloların bilgisayarın içinden geçmemesi gerekir. Belki, girişim nedeniyle bu hata veriliyor da olabilir.

Bilgisayardaki kartlardan hangileri ısınıyor, onlara bakmak gerekebilir.

Kasa içindeki fana metal soğutucu kafes eklenmesi gerekiyor.

Isınma sorunuyla ilgili bilgisayardaki güç kaynağında sorun olabilir. Kaliteli bir ATX güç kaynağı kullanmanızı öneririm. Kaliteli güç kaynakları, çoğunlukla dış kabının malzemesinden dolayı siyah renklidir ve ağır olurlar. Kaliteli güç kaynağı seçerken markaya dikkat etmelisiniz. Seasonic, Zalman, Corsair, High Power gibi kaliteli markalarda güç kaynakları kullanmanız gerekir.

Güç kaynağı için bir rehber: https://www.technopat.net/2015/01/03/guc-kaynagi-satin-alma-rehberi/

Örnek güç kaynağı: https://www.vatanbilgisayar.com/corsair-vs-serisi-550w-80plus-white-guc-kaynagi.html

Güç kaynağında, bilgisayarın gereksinimine göre olan kapasitede almanız gerekir. Ayrıca, sisteminizin harcadığı gücün en az 100W üstünde olmasını öneririrm. Örnek olarak, bilgisayarınız 500W çekiyorsa en az 600W-650W-700W alabilirsiniz.

Son düzenleme:
@fmy eklediğim resimdeki slotlar CNC de inşallah bir yuvaya takılmıyordur.Eğer takılıyorsa gösterdiğim yerlerin temizlenmesi gerekiyor.
Bence arkadaşınız para kazandıran cihazların bakımını ihmal etmemeli.

korozyon.png

Son düzenleme:
@fmy eklediğim resimdeki slotlar CNC de inşallah bir yuvaya takılmıyordur.Eğer takılıyorsa gösterdiğim yerlerin temizlenmesi gerekiyor.
Bence arkadaşınız para kazandıran cihazların bakımını ihmal etmemeli.

5624 eklentisine bak

makinayı kutusundan çıkartıp denediğimiz için soketleri falan taktıktan sonra io kartı belki biraz yerinden çıkmıştır. onun için hata alıyor olabiliriz. ama korozyonda var gibi. yarın optoları değişip bakalım ne olacak son durum, eyvallah hocam=)

Slota dikkatli bakarsanız ,orada en az 3 tane ucun + besleme ile ilgili pinler olduğunu görülüyor. .Eklediğniz videoda tüm ledler aynı anda titriyor.Daha öncede söyledğim gibi bu besleme ile ilgili bir sorun olduğunu veya beslemenin yetmediğini de akla getiriyor.
Optoları değiştirmeden önce özellikle işaretlediğim pinlerini kontact spreyle temizlemeniz en çok 5 dk sürer. Bilindiği gibi tamiratta önce en kolay test edilecek ihtimaller elenir :)

Devre elemanları değiştirilmeden önce devre elemanlarının yerinden çıkıp çıkmadığını kontrol etmenizde ve pinleri temizlemenizde fayda olabilir.

Arızanın tekrarlanmaması için sorunun nedenini araştırılması gerekir. Aksi takdirde aynı sorunun tekrarlanma olasılığı yüksektir. Çünkü, bu optokuplörleri arıza yaptıran bir sorun vardır ve bundan dolayı arıza yapmıştır. Bazı önerilerim:
  • Optokuplörlerdeki çıkışa seri bağlı kısa devre veya fazla akım çeken eleman bulunmaması, optokuplörlerdeki girişe seri bağlı kısa devre veya fazla akım çeken eleman bulunmaması gerekir. Mümkünse, kasaının ön tarafına ve arka tarafına aynı şekilde fanlar ve soğutucu kafeslerin olması gerekir.
  • Bilgisayarın kasasının içindeki fan, düşük devirliyse yüksek devrili olanı takılmasını ve o fanın her iki tarafına soğutucu kafeslerin bulunması gerekir.
  • Güç kaynağınızın iyi kalitede olması gerekir.

• Beğen
Reactions: fmy
Sevgili @fmy
Biz muhtemel olasılıkları yazıyoruz ancak sizden bir feedback alamıyoruz .
Mesela .
Slotların pinlerini temizledinizmi eğer temizlediyseniz sorun belkide bunlardaydı.Bir opto ısınmaz çünkü opto ısınacak akım çekmez.
Neyse kolay gelsin

Sevgili @fmy
Biz muhtemel olasılıkları yazıyoruz ancak sizden bir feedback alamıyoruz .
Mesela .
Slotların pinlerini temizledinizmi eğer temizlediyseniz sorun belkide bunlardaydı.Bir opto ısınmaz çünkü opto ısınacak akım çekmez.
Neyse kolay gelsin
kusura bakmayın hocam ya, slotları temizledim. ancak o resimdeki kart anakartın slotuydu. ama io kartının slotu tertemizdi. yabi yinede hepsini temizledim. io hatasıda kartları kutusundan çıkartıp deneme yaptığım için soketlerde biraz fazla olduğundan dolayı kartları kastırıp slottan biraz çıkmış olabilme durumu var. ama genel led kıpraşma hatası çok çok şükür.

@fmy usta, sizin için o kadar çözüm yazdım ve bazı önerilerimde ben de sizden geri bildirim alamadım. Amacım, sizin sorununuza çözüm bulmaktı. Genel olarak forumlarda insanlara severek yardımcı olmaya çalışıyorum.

@fmy usta, sizin için o kadar çözüm yazdım ve bazı önerilerimde ben de sizden geri bildirim alamadım. Amacım, sizin sorununuza çözüm bulmaktı. Genel olarak forumlarda insanlara severek yardımcı olmaya çalışıyorum.
hocam farkındayım, kussura bakamyın.. sizin yazdıklarınızı da dikkate aldım. genelde güç kaynağı kaynaklı arıza ve kaliteli güç kaynağı önerisinde bulundunuz. bu cihazın güç kaynağı normal meanwell güç kaynakları gibi değil, özel. yani çıkışları farklı seviyelerde gerilimler veriyor. Tamirci power supply i değişip deneme yaptığında sorunun devam ettiğini söylediği için onu elemiştim. optokuplörü neyin yaktığını muhtemelen haftasonu arkadaşın yanına gidip kabloyu takip edip bulacağız inşallah. çok teşekkürler, desteklerinizle çözdük=)

Forum istatistikleri

Konular
5,983
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back