Çok fonksiyonlu şarjlı el feneri tamiri

taydin

Timur Aydın
Staff member
Forumdaki üye arkadaşlardan birisinin gönderdiği arızalı el fenerine baktım bugün. İki parlaklık seviyesi var bir de USB portları var (cep telefonu şarj etmek için herhalde). Kullanışlı birşeye benziyor, ama olumsuz bir tarafı da var, bir süre sonra kesinlikle yapışkan hale dönüşen kauçuk boya var üzerinde :mad: Birçok Çin malı üründe bu hastalığı görmek mümkün son zamanlarda.

IMG_20191226_224931.jpg

IMG_20191226_224937.jpg

IMG_20191226_224958.jpg

Dün akşam şarja bıraktım. Bugün cihazın açma anahtarını açınca lamba yanmıyor, hiçbir hayat belirtisi yok. İçini açtım:

IMG_20191226_220600.jpg

IMG_20191226_220800.jpg

Önce aküyü çıkardım ve güç kaynağını bağladım. Voltajı 4V yaptım ve akımı da 500 mA ile sınırlandırdım. Bu şekilde lambanın ilk parlaklık kademesi çalıştı. İkinci kademede güç kaynağı sınırlamaya girdi. Akım sınırlamasını 1A yapınca ikinci parlaklık seviyesi de çalıştı. İlk seviyede 350 mA ikinci seviyede 800 mA gibi bir akım çekiyor.

IMG_20191226_221301.jpg

IMG_20191226_221319.jpg

IMG_20191226_221331.jpg

Akü voltajına baktım 1.2V :D Güç kaynağına bağlayıp 4.7V'ta, 1A akım sınırlaması ile şarj ettim biraz. Akım 1A ile başladı ve sonra biraz azaldı.

IMG_20191226_223031.jpg

IMG_20191226_223015.jpg

IMG_20191226_223022.jpg

Akü şarj olurken ben de devreye göz kontrolü yaptım.

IMG_20191226_223129.jpg

Ortadaki transistöre yakından bakınca orada PCB'de bir kararma olduğu görülüyor.
IMG_20191226_223156.jpg

PCB nin diğer tarafında transistörün ayaklarına bakınca da kavrulmuş lehim görülüyor.
IMG_20191226_223217.jpg

Transistörü söktüm ve arızalı gerçekten. Transistör 2SD882P. Ya bunu veya eşdeğerine bakacağım.

IMG_20191226_224629.jpg

Bu arada yalnız akü de bir süre sonra tekrar 1A akım çekmeye başladığını gördüm. Muhtemelen birincil arıza akü. Şarj tutmayıp aşırı akım çektiği için şarj devresi transistörünü yakmış. Yani bir tane de akü gerekecek.

15 dakika şarj olan aküyü ölçtüm, 3.6V seviyesine gelmiş. Elektronik yüke bağladım ve 2A çektirdim. 2A verdi ama 10 saniye içinde tekrar 1.2V seviyelerine indi :D Yani akü de kesin gidik.

Burada görüldüğü gibi bu tip tamirlerde birincil arıza ikincil arıza olayına dikkat etmek lazım. Birincil arızayı mutlaka bulmak lazım, yoksa ikincil arızayı düzeltince cihaz belki geçici olarak çalışacak ama sonra gene bozulacak.

Burada birincil arıza akünün şarj sırasında aşırı akım çekmesi. İkincil arıza da şarj devresi transistörünün gitmesi. Şimdi burada transistörü yenilesek, bu fener bir süre daha çalışacak. Akü tam kapasite dolmayacak ve çok kısa süre aydınlatacak, ama çalışacak. Eninde sonunda da şarj devresi transistörü gene gidecek.

Sadece aküyü değiştirsek, akü dolu olduğu müddetçe bu fener çalışacak. Akü bitince çalışmayı kesecek. Üçkağıtçı bir tamirci olsa, hemen takar yeni ve dolu aküyü, müşteriye gösterir çalıştığını ve gönderir :)

Burada görüldüğü gibi bu tip tamirlerde birincil arıza ikincil arıza olayına dikkat etmek lazım. Birincil arızayı mutlaka bulmak lazım, yoksa ikincil arızayı düzeltince cihaz belki geçici olarak çalışacak ama sonra gene bozulacak.

Burada birincil arıza akünün şarj sırasında aşırı akım çekmesi. İkincil arıza da şarj devresi transistörünün gitmesi. Şimdi burada transistörü yenilesek, bu fener bir süre daha çalışacak. Akü tam kapasite dolmayacak ve çok kısa süre aydınlatacak, ama çalışacak. Eninde sonunda da şarj devresi transistörü gene gidecek.

Sadece aküyü değiştirsek, akü dolu olduğu müddetçe bu fener çalışacak. Akü bitince çalışmayı kesecek. Üçkağıtçı bir tamirci olsa, hemen takar yeni ve dolu aküyü, müşteriye gösterir çalıştığını ve gönderir :)
Yada ben olsam takar yeni aküyü çalıştığını görünce verirdim sahibine. Ama benden olsa olda pembe üçkağıtçı olur. :D Sayende bir şeyler öğreniyoruz abi.

hocam kurşun aküyü iptal et, 18650 lityum bağla bence. bu aletlere inatla kurşun akü koyuyorlar, ayda yılda bir lazım olan birşey için en kötü seçim. 3 ayda bir şarj edilmesi lazım kullanılmasa bile, bir kenarda unutuyorsun, lazım oldumu çalışmıyor, akü sülfatlaşıp elden gidiyor. evdeki iki ışıldak ve 1 el fenerine laptop bataryasından çıkma 18650 taktım, 1 yıl sonra bile şarjını koruyor. şarj için de tp4056 modül var üç kuruşa...

Timur Bey Hocam, ellerinize sağlık, bilgi birikiminize sağlık, fotoğraf destekli açıklamalarınız gerçekten öğretici oluyor. Sıkıntısı çokmuş, sorunlu transistörü bulup değiştirmek herkesin yapabileceği bir işlem değil, çok sağolun

hocam kurşun aküyü iptal et, 18650 lityum bağla bence. bu aletlere inatla kurşun akü koyuyorlar, ayda yılda bir lazım olan birşey için en kötü seçim. 3 ayda bir şarj edilmesi lazım kullanılmasa bile, bir kenarda unutuyorsun, lazım oldumu çalışmıyor, akü sülfatlaşıp elden gidiyor. evdeki iki ışıldak ve 1 el fenerine laptop bataryasından çıkma 18650 taktım, 1 yıl sonra bile şarjını koruyor. şarj için de tp4056 modül var üç kuruşa...

Aslında aletin kullanılış şekline göre hangi pil yapısının avantajlı olduğu değişir. Örneğin bunun gibi kurşunlu aküler, sürekli voltaj altında "standby" da tutulursa, akünün ömrü çok uzun olur. Yani kullanmıyorsan bu feneri şarja takacaksın ve hep şarjda duracak. Kurşunlu aküyü şarja takılı olmadan bir kenarda saklarsan, hem kendi kendine dejarj oluyor hem de ömrü azalıyor. Hele bir de soğuk ortamda saklanırsa hepten gidiyor.

Mesela araba akülerini düşünelim. Benim arabayı ben nadir kullanıyorum, o yüzden altı ayda akü ölüyor. Ama her gün sürekli kullanılan arabalarda millet 5 senede bir akü değiştiriyor.

18650 burada bence randımanlı olmaz. Hem kapasite daha düşük (8 Ah yerine 2.5 Ah), hem de voltaj da düşük (4V yerine 3.7V). İki tane seri bağlansa voltaj 7.4V olacak bu sefel eldeki devre bununla çalışmayacak.

Bir de sürekli fişte takılı tutulursa 18650'in ömrü kurşunlu akü kadar olur mu bilemiyorum. Öyle bir tecrübem yok. Ama sürekli şarja takılı tutulan kurşunlu aküler oldukça uzun dayandığını biliyorum. Bir önceki UPS akülerim 5 yıldan fazla hizmet verdi. Şimdikiler de 3 yılı devirdi sorun yok.

Timur Bey Hocam, ellerinize sağlık, bilgi birikiminize sağlık, fotoğraf destekli açıklamalarınız gerçekten öğretici oluyor. Sıkıntısı çokmuş, sorunlu transistörü bulup değiştirmek herkesin yapabileceği bir işlem değil, çok sağolun

Güzel yorum için teşekkürler. Bunlar basit arızalar. Göz kontrolü ile neredeyse anında kabak gibi meydana çıktı transistör arızası. Ama temel kavramları anlatmada da yararlı oluyor böyle arızalar.

Ama karmaşık olan devrelerde, hele bir de devre şeması yoksa, iş çok daha zor. Hem iyi dedektiflik gerekiyor, hem de büyük tecrübe. Böyle karmaşık tamirlerde çok usta olduğum sözlenemez :) ama çok inatçıyımdır. Gerekirse oturur o devrenin şemasını çıkarırım tamire devam etmek için.

ışıldaklarda şarj devresinin kalitesi çok önemli. apartman içi acil durum aydınlatması zorunlu tutulduğundan her kata bir ışıldak kondu, sürekli elektriğe bağlı, kesilince otm. yanıyor. 3 ay sonra hepsi bozuldu. şarj devresi dandik olduğundan akımı tam kesmemiş, birkaç ma sızıntı akım 3 ayda aküleri kurutmuş. sonrasında daha kaliteli birşeyler takıldı, yıllarca sorun çıkarmadı.bildiğim kadarıyla 4v kurşun akü 2 hücrelidir, tam doluyken 4.4v boşken 3.6v verir, lityum pil de uzun ömür isteniyorsa 4.2v-3.6v aralığında kullanılır. voltaj uyumsuzluğu yok bence, kapasite için de paralel bağlanabilir 18650 ler. ben kısa süreli sık elektrik kesilen bir ilde uzun süre çalıştım, iş için internete bağlı laptop gerekiyor. laptopun bataryası var ama elk kesilince modem iptal, işler duruyor. modem adaptörü 9v, eski bir lityum tablet bataryası (2 hücreli, 7.4v) buldum, adaptörün kablosunu kesip, 9v unu bir diyotla 8.3 e düşürüp araya pili girdim, bu kadar ilkel bir yolla bile yıllarca sorunsuz kullandım. kesintide 2 saat kadar besliyordu modemi. pil sürekli 8.3v a maruz kalmasına rağmen bozulmadı. biraz da şansım yaver gitti sanırım, şuan düşünüyorum, cahil cesareti, o pil patlasa gece vakti tükkanı yakardık :)

direnç net sonunda lutfedip neredeyse iki hafta sonra bana transistörü getirdi :kizgin2: Bundan sonra mecbur kalmadıkça bunlardan alış veriş etmeyeceğim. O kadar alış verişim oldu, her seferinda ortalama 1 haftada ulaştı sipariş elime.

Neyse, gelen transistörü yerine taktım, aküyü de bağladıktan sonra topladım. Akü nispeten dolu geldi ve fener de hemen çalıştı.

IMG_20200106_204011.jpg

direnç net sonunda lutfedip neredeyse iki hafta sonra bana direnci getirdi :kizgin2: Bundan sonra mecbur kalmadıkça bunlardan alış veriş etmeyeceğim. O kadar alış verişim oldu, her seferinda ortalama 1 haftada ulaştı sipariş elime.

Neyse, gelen transistörü yerine taktım, aküyü de bağladıktan sonra topladım. Akü nispeten dolu geldi ve fener de hemen çalıştı.

2221 eklentisine bak
Bir de robotistanı dene abi

Feneri şarja takmadan önce şu USB çıkışlarını bir kontrol edeyim dedim. Bir tanesinde 5V var, diğerinde yok ...

Hadi bakalım gene açtim :D

İçeriden bakınca konnektörlere 5V geliyor. Çalışmayan konnektörü söktüm ve manzara şu :katil2:

IMG_20200106_210239.jpg

Muhtemelen bunların montajını bir goril veya orangutana yaptırıyorlardı. O da girmeyince konnektörü biraz "ikna etmiş" :katil2:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back