Coming Soon...

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
20241016_230353.jpg

Ne iş yapar bu V2 Kumbarası üstat.

Para sayar :)

iş bankasının çocuklar için böyle bi ürünü vardı, içinde nordic BT chip var. telefonla haberleşiyor. iş bankası app üzerinden para atılıyordu.

1729162615445.png

iş bankasının çocuklar için böyle bi ürünü vardı, içinde nordic BT chip var. telefonla haberleşiyor. iş bankası app üzerinden para atılıyordu.

37037 eklentisine bak
Tutmaz bu. Hatta tutmamıştır. Tutsa ben ilk defa görmezdim. :)
Kumbara dediğin bozuk paralarını atabileceğin bir kutudan ibaret olmalı. Nette çok gördüm. ATM gibi kumbara yapmışlar. Para çekip yatırabiliyorsun. Bana göre onlar kumbara değil, oyuncak. Kumbaraya parayı atıcan geçicen. En fazla benim yaptığım gibi kutu içindeki paranın toplamını gösterecek.

Son düzenleme:
parayla satılan bir ürün değildi, çocuklara hediye olarak verildi bildiğim kadarıyla. aslında çok talep gördü ama hediye maliyeti yüksek olduğu için devam etmediler.

Kumbaraya sadece bozuk paramı atılabilecek, kağıt para desteği olacak mı?

Tutar tespiti için (kağıt para desteği olacaksa kağıt paraların tutarının belirlenmesi) nasıl bir yöntem düşünüyorsunuz.

Dolar, euro desteğide olsun. Malum bu ekonomik atmosferde kumbaradaki tutar, güneşde kalmış buz gibi erir gider :)

Kumbaraya sadece bozuk paramı atılabilecek, kağıt para desteği olacak mı?

Tutar tespiti için (kağıt para desteği olacaksa kağıt paraların tutarının belirlenmesi) nasıl bir yöntem düşünüyorsunuz.
Sadece bozuk para olacak.
Kağıt para tanımlamayı henüz keşfedemedim. Aslında bende çok merak ediyorum nasıl tanımlanır diye. Bununla ilgili araştırma yapacağım.

Dolar, euro desteğide olsun. Malum bu ekonomik atmosferde kumbaradaki tutar, güneşde kalmış buz gibi erir gider :)
Dolar, Euro yatırım aracı değildir. Türk lirasının nasıl enflasyonu varsa ve eriyorsa, Aynı şekilde dolar ve euro da erir.
Savaş ortamında en güzel yatırım Altındır. Birktirecekseniz altın biriktirin. Çok değil bir kaç ay önce altın alanlar bu aralar zevkten dört köşe. Benim gibi Abi sözü dinleyip iki sene önce toplamaya başlayanların keyfine diyecek yok.

Uzun vade de en büyük yatırım ise borsadır. Ne yaptığını biliyorsan borsanın kazandırdığı parayı hiç bir yatırım aracı kazandırmıyor.

Kumbara meselesine dönecek olursak:
Kumbara elimize geçen bozukları atmak istediğimiz bir araçtır. O bozukları dolara çevirmek için çaba sarfetseydik kumbaraya ihtiyacımız olmazdıki. :)

Tutmaz bu. Hatta tutmamıştır. Tutsa ben ilk defa görmezdim. :)
Kumbara dediğin bozuk paralarını atabileceğin bir kutudan ibaret olmalı. Nette çok gördüm. ATM gibi kumbara yapmışlar. Para çekip yatırabiliyorsun. Bana göre onlar kumbara değil, oyuncak. Kumbaraya parayı atıcan geçicen. En fazla benim yaptığım gibi kutu içindeki paranın toplamını gösterecek.
Geçmişte elime geçen bir liraları biriktirip milyon tane olunca milyoner olacağım dediydim.
Hatunun zarına dayanamayıp eve beyaz eşya aldımdı onlarla.
2000 tanesini beyaz eşyacı almam demedi ama saymaktanda canının çıktığı yüzünden okunuyodu.
2000 liraya çamaşır makinesi almıştım.

İkinci bir beyaz eşya almaya kalkınca beni kovdular. :temkinli1:

Şimdilerde herkes milyoner oldu.
Herkesin son mıodel arabasının fiyatı bi kaç milyon.

Kağıt para tanımlamayı henüz keşfedemedim. Aslında bende çok merak ediyorum nasıl tanımlanır diye. Bununla ilgili araştırma yapacağım.
10 yıl kadar önce kağıt para alma cihazı ile çalışma imkanım olmuştu. Bu tarz validatörler, kola, çikolata vb. şeyleri aldığımız otomat makinelerinde kullanılıyor.

Paranın geçtiği ve analiz edildiği mekanizmada çeşitli prizma benzeri yapılar vardı. Dokümanında optik kontrol harici banknotlarda bulunan güvenlik noktalarınında kontrol edildiğinden bahsediliyordu, fakat bu güvenlik noktaları hakkında başka bir açıklama yoktu. Kabul edeceği para birimleri ve banknot değerleri set edebiliyordu.

10 yıl kadar önce kağıt para alma cihazı ile çalışma imkanım olmuştu. Bu tarz validatörler, kola, çikolata vb. şeyleri aldığımız otomat makinelerinde kullanılıyor.

Paranın geçtiği ve analiz edildiği mekanizmada çeşitli prizma benzeri yapılar vardı. Dokümanında optik kontrol harici banknotlarda bulunan güvenlik noktalarınında kontrol edildiğinden bahsediliyordu, fakat bu güvenlik noktaları hakkında başka bir açıklama yoktu. Kabul edeceği para birimleri ve banknot değerleri set edebiliyordu.
Onların ki gelişmiş ve komplike bir sistem. Biz teoride o kadar detaylı hesaplayıp yapabilsekte pratikte epey zorlar. Bize daha basit bir sistem lazım.
Evdeki kumbaraya da sahte yada tanımsız para atmayız herhalde. :D
Ben bir şeyler düşündüm. Konusunu açacağım. Üstüne fikir alışverişi yaparız.

Günümüz şartlarında sakıncalı bir kumbara modeli. Çocukların maliye bakanlığı ile erken tanışmalarına sebep olabilir.
:gulus2:

Forum istatistikleri

Konular
6,734
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back