Dal seçimi

aprilecho

Üye
Seçebileceğimiz 2 dal var.
1.Elektrik Tesisatları ve Dağıtım,
2.Elektronik ve Haberleşme,
3.Endüstriyel Bakım ve Onarım.

ben işin elektronik kısmında olmak istiyorum

Last edited by a moderator:
Hangi bölümün dalları bunlar?

Tabiki 1.seçenek...
Güvenlik Sistemleri deyince benim aklıma gidip bir dükkana kamera döşeyip çıkmak geliyor. :katil2:

Hep merak ederdim bunun detayı ne diye. Madem yeri geldi sorayım. Nedir bu güvenlik sistemlerinin içeriği?

Hep merak ederdim bunun detayı ne diye. Madem yeri geldi sorayım. Nedir bu güvenlik sistemlerinin içeriği?
* Kapalı devre kamera kayıt sistemleri
* Yangın alarm sistemleri (online, offline)
* Soygun alarm sistemleri (online, offline)
* Personel devamlılık kontrol sistemleri
* Parmak izi okuyuculu, retina tarayıcılı, görüntü işlemeli, manyetik kartlı geçiş kontrol sistemleri
* Otomatik geçiş sistemleri ( Otomatik kapı sistemlerinin hemen her türlüsü, turnikeler, hidrolik bariyerler)
* Xray cihazları
* Metal dedektörü(el tipi veya avm girişlerindeki kullanılan tipten)

Aklıma gelenler bunlar. Güvenlik sistemleri dalının, dala özel müfredatı kabaca böyle.

* Kapalı devre kamera kayıt sistemleri
* Yangın alarm sistemleri (online, offline)
* Soygun alarm sistemleri (online, offline)
* Personel devamlılık kontrol sistemleri
* Parmak izi okuyuculu, retina tarayıcılı, görüntü işlemeli, manyetik kartlı geçiş kontrol sistemleri
* Otomatik geçiş sistemleri ( Otomatik kapı sistemlerinin hemen her türlüsü, turnikeler, hidrolik bariyerler)
* Xray cihazları
* Metal dedektörü(el tipi veya avm girişlerindeki kullanılan tipten)

Aklıma gelenler bunlar. Güvenlik sistemleri dalının, dala özel müfredatı kabaca böyle.
O zaman endüstriyel elektronik veya otomasyon daha mantıklı.

Bölümün dalları konuyu açan üye tarafından değiştirildi. Dolayısıyla verdiğiniz cevaplar yanlışa düştü

Dal seçimi başkasının seçimi ile yapılacak bir şey değil bence. Dalı seçecek kişinin her dalı araştırıp hangi dalda neler yapılır artısını ve eksisini görmesi ve kendisinin hangisine daha yatkın olduğunu bilmesi lazım. Yani her koyun kendi bacağından asılır. Elektronikçi der elektrikte ii para var onu seç ama bilmez ki onun da kendi içinde ki zorlukları nedir. Elektrikçi der elektroniği seç iyi para var o bilmez ki elektroniğin içinde ki zorlukları. vs vs

Dal seçimi başkasının seçimi ile yapılacak bir şey değil bence. Dalı seçecek kişinin her dalı araştırıp hangi dalda neler yapılır artısını ve eksisini görmesi ve kendisinin hangisine daha yatkın olduğunu bilmesi lazım. Yani her koyun kendi bacağından asılır. Elektronikçi der elektrikte ii para var onu seç ama bilmez ki onun da kendi içinde ki zorlukları nedir. Elektrikçi der elektroniği seç iyi para var o bilmez ki elektroniğin içinde ki zorlukları. vs vs
Hocam okul önlerinde para ile danışmanlık yapanların, tercih formu dolduranların olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Elektronik seçmek isteyip bunu elektronik ile ilgili bir foruma sormak bence diğer saydıklarımın yanında çok masum bir soru :katil2:

Tabi sizin söylediklerinize sonuna kadar hak veriyorum.

Her dal için, o dala ait derslerin listesi;

Ekler

• dallar ve dersleri.png
    dallar ve dersleri.png
    1.5 MB · Görüntüleme: 144
Her dalda okutulacak derslerin kaçıncı sınıfta okutulacağına dair listeler;

Ekler

• Dal - asansör sistemleri.png
    Dal - asansör sistemleri.png
    298.8 KB · Görüntüleme: 94
  • Dal - elektrik tesisatları ve dağıtımı.png
    Dal - elektrik tesisatları ve dağıtımı.png
    272.7 KB · Görüntüleme: 87
  • Dal - Elektrikli cihazlar teknik servisi.png
    Dal - Elektrikli cihazlar teknik servisi.png
    274.9 KB · Görüntüleme: 100
  • Dal - Elektronik ve Haberleşme.png
    Dal - Elektronik ve Haberleşme.png
    288 KB · Görüntüleme: 99
  • Dal - endüstriyel bakım onarım.png
    Dal - endüstriyel bakım onarım.png
    284.8 KB · Görüntüleme: 113
  • Dal - savunma elektronik sistemleri.png
    Dal - savunma elektronik sistemleri.png
    276.2 KB · Görüntüleme: 120
@aprilecho okulunun atölye şartlarını ve öğretmenlerin eğilimlerini göz önünde bulundurman da gerekir. Tabi bu sene okulda olan bir öğretmen seneye gidebilir yada başka bir öğretmen gelebilir bunlar kısmet. Ama okulundaki dallar arasında sana uygun olanları endüstriyel bakım onarım ile elektronik ve haberleşme gibi görünüyor. :)

Her dal her okulda bulunmuyor. Arkadaşın okulunda bulunan dallar arasında savunma yok. Ben listeyi bu konuya denk gelen başka öğrencileri olur diye hiç eksiltmeden hazırladım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back