Data Sheet ile Entegre Sağlamlık Testi En Basit Yollu Anlatımı ?

Hummer

Üye
Youtube vb. mecralarda bu konularda bir takım anlatımlar var.
Hepsinde diyot kademesin de gnd ayagı ile diger ayaklardan diyot degerleri var mı yok mu buna göre entegre saglamlık testi yapılıyor.

Bu yolun dogru olmadıgını söyleyenler olmuştu.

En dogru tespit yöntemi olarak data sheet okumayı yine en basit yoluyla anlatabilecek olan varsa,paylaşırsa sevinirim.

Mesela kart üzerinden cıkarılmıs entegreyi nereden ne şekilde, hangi bacaklardan hangi multimetre kademesinde neleri ölçmeliyiz?

Elimde ki entegreler TEA2025B.

Biri çalışmayan cihaz üzerindeydi çıkarttım.Cihazın çalışmamasının sebebi olabilecegi düşüncesiyle enson bu entegrede karar kıldım.
Diğeri ise bir devre kartındaydı çıkarttım.
Saglam ise değiştirmeyi istiyorum bu okuma yöntemi ile tamamen saglam olduguna emin olduktan sonra elbette.

Entegrenin devreden sökülmeden önceki arka kısım fotografınıda ekliyorum.

Fotografta görülen sagdaki entegre,devreden cıkan entegre (sol 2 ayagı lehimli olan)

Bugün yeni entegre satın aldım.
Diyot modunda ölçüm yöntemini 3 adet entegrede denedim.
Cihazın kartından cıkardıgım entegre de 8. bacakta deger vermedi.
Diger karttan cıkarttıgım ve yeni aldıgım entegrede ise 1. bacakta düşük degerler aldım ve diger tüm bacaklarda normal denilen diyot degerlerini ölçtüm.

Kıyas yapmak acısından genel tavsiye edilen bu diyot kademesindeki ölçüm yolunu denedim ve netice bu oldu.

Şu halde cihazdan cıkan entegre bozuk,diger iki entegre saglam .

Fakat asıl sorum,data sheet okumanın basit anlatımı.
Yani işi en dogru yöntem ile ögrenmek ve yapmak istiyorum.

Site içerisinde data sheet ile alakalı soruma yardımcı olabilecek bir konu bulamadım.
Google'da bu konuda uygun içerik sunmadı ne yazık ki.

Data sheet okuma ile alakalı bir konu acıp amatörlere hitap eden basitlikte bir anlatım hazırlansa harika olurdu.

Ekler

• 1.JPG
    1.JPG
    46.7 KB · Görüntüleme: 59
  • 2.JPG
    2.JPG
    131.9 KB · Görüntüleme: 54
  • IMG_20231114_130425.jpg
    IMG_20231114_130425.jpg
    405.2 KB · Görüntüleme: 56
  • IMG_20231114_113052.jpg
    IMG_20231114_113052.jpg
    359.5 KB · Görüntüleme: 55
Multimetre veya benzeri bir test cihazı ile entegre sağlamlık kontrolü yapılmaz. İzleme oranını arttırmak için böyle bolca video var youtube'da. Bir entegrenin sağlam olup olmadığını anlamak istiyorsan, devrede yapması gereken işi yapıyor mu onu gözlemlemen lazım.

Youtube'daki tamir videolari genelde islemciye guc saglayan katin ariza yapip yuksek voltaj uygulamasi, bunun sonucunda islemcinin kisa devre ya da acik devre olmasi uzerine kurulu. Bacaklarin icinde acik devre ya da kisa devre varsa arizali diyorlar. Datasheet'te bacak NC degilse genelde dogru cikiyor, tabii bu basit entegreler icin gecerli. 100 pinli bir entegreyi bu sekilde kontrol etmek epey zor. Zaten bacaklar altta pin seklinde ise fiziksel olarak da epey ugrastirir bu yontem.

Polisiye örneği vermek gerekirse:

İnterpol bir suçluyu arıyor. Türkiye'de olabilir diye Türkiye'nin bütün sınır kapılarına sırayla gidip incelemeler yaparsa, suçlunun Türkiye'de olup olmadığını tespit edebilir mi?

Polisiye örneği vermek gerekirse:

İnterpol bir suçluyu arıyor. Türkiye'de olabilir diye Türkiye'nin bütün sınır kapılarına sırayla gidip incelemeler yaparsa, suçlunun Türkiye'de olup olmadığını tespit edebilir mi?
O zamanda entegrenin uzerine krem lehim pastasi surup enerji veriyorlar. Isinip fosurduyorsa bozuk diyorlar. :katil2:

Youtube'daki tamir videolari genelde islemciye guc saglayan katin ariza yapip yuksek voltaj uygulamasi, bunun sonucunda islemcinin kisa devre ya da acik devre olmasi uzerine kurulu. Bacaklarin icinde acik devre ya da kisa devre varsa arizali diyorlar. Datasheet'te bacak NC degilse genelde dogru cikiyor, tabii bu basit entegreler icin gecerli. 100 pinli bir entegreyi bu sekilde kontrol etmek epey zor. Zaten bacaklar altta pin seklinde ise fiziksel olarak da epey ugrastirir bu yontem.
Amatör olarak mini arızalı basit cihazlarla ugrastıgım icin 100 pinli gibi kompleks entegrelerle muhatap olma ihtimalim olmayacaktır.Olsada el sürmem,tamirci ararım sanırım.

En basit ve dogruluk oranı yeteri düzeyde bir yöntem biliyor olsam bir hayli işimi görür diye düşünüyorum.

Multimetre veya benzeri bir test cihazı ile entegre sağlamlık kontrolü yapılmaz. İzleme oranını arttırmak için böyle bolca video var youtube'da. Bir entegrenin sağlam olup olmadığını anlamak istiyorsan, devrede yapması gereken işi yapıyor mu onu gözlemlemen lazım.
O kadar elektronik bilmedigim icin maalesef basit çözümler arayışına giriyorum.
Bu kart basit ve fazla devre elemanı yok.Diger devre elemanlarını ölçmüştüm saglam görünüyorlar.
Entegre kaldı geriye ve baska kartan söktügüm ile ölçüp karşılaştırdım fark cıktı.Yeni aldıgım entegrede karttan cıkarttıgım ile farklı sonuc verdi.
Kıyas ile mantık yürüterek bir yere varmaya calısıyorum.
Bugün entegre soketi aldım ve 2 entegreyide deneyecegim.Umarım sorun budur ve cihazı çalıştırabilirim.

Garanti çözüme ihtiyacın yoksa, o zaman UCE 220 gibi bir "curve tracer" cihazı al, sağlam entegre ile şüphelendiğinin grafiklerini karşılaştır. Bu da %100 garanti bir çözüm değil, ama başarı yüzdesi belki senin için yeterli olur.

Multimete ile entegrenin bozuk olduğu sadece kısa devre var ise anlaşılır. Kısa devre yoksa sağlam olduğu anlaşılmaz.

Garanti çözüme ihtiyacın yoksa, o zaman UCE 220 gibi bir "curve tracer" cihazı al, sağlam entegre ile şüphelendiğinin grafiklerini karşılaştır. Bu da %100 garanti bir çözüm değil, ama başarı yüzdesi belki senin için yeterli olur.
350 dolar civarı fiyatı varmış :)
Sanırım en kolay yol,20 TL'ye entegrenin yenisini alıp değiştirmek suretiyle 20 TL'yi riske etmek.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back