Demonte Güç Kaynağı(düzenlenmiş) Toplama.

Ahmet

S38>S85
pcb.jpeg

@Gokrtl abinin verdiği plaketi toplamaya çalışır hale getirmeye karar verdim.

Önce temizliğini yapıp yolları çok rahat görebilir hale geldim.
Şimdi toplamak için elemanları seçmeye ve DC besleme yapmak için düzenlemeler yapmaya başladım
Elimde ufak müdahaleler ile +30V verebilen 15A etiket değeri buluna bir smps devre var.
Bu devre ile besleme yapacağım bu sebeple şebekedeki oynamaları devre çok çok az hissedecek

Öncelikle OP-AMP kısmını toplamaya karar verdim ilk amacım devreyi pot'lar ile çalışır hale getirmek daha sonra arduino eklemek.

OP-AMP seçimi konusunda dün @taydin abi ile kısa bir konuşma yaptık.
30V ile besleyince TL081 OP-AMP'ın sınırda olacağını öğrendim şimdi op-amp araşıtrması yapayım hem pinout benzer hemde çalışma voltajı 40V civarında olan bir op-amp

TL082.png

TL082.
42v besleme voltajı var ama negatif voltajları istemiyor bu olmaz sanırım.

@taydin abi köprüden sonraki besleme kaç v olmalı smpsi modifiye ettim şuan 10-42v ayar yapabiliyorum fakat potlu bırakmayacağım sabit direnç ile bırakacağım smpsi

SMPS voltajını 35 V yaparsan çıkışta 30 V alabilirsin. Köprü diyot ve ana filtre kondansatörünü koymayacaksın ona göre. Boşuna diyot ısıtmana gerek yok.

Ama kademe seçimi yapmak istiyorsan bu daha zor olacak. SMPS voltajını yazılımsal olarak değiştirmen lazım. Bunu yaparken de voltajın ani zıplamalar yapmadığını temin etmen lazım. Sen şimdilik bunu boşver. Bütün TRIAC'ları, MOC'ları ve ilgili devreleri sök. Sabit 35 V giriş voltajına göre ilerle.

SMPS voltajını 35 V yaparsan çıkışta 30 V alabilirsin. Köprü diyot ve ana filtre kondansatörünü koymayacaksın ona göre. Boşuna diyot ısıtmana gerek yok.
WhatsApp Image 2022-07-24 at 14.34.00.jpeg

SMPS modifiyesi tamam.
Fakat çıkıştaki kondansatörleri 35V takılmış.
10 dakika falan yüksüz dahi çalıştırsam bu kapasiteler hissedilecek kada ısınıyor onları 50 veya 63v olanlarla değiştirmem gerekecek.

SMPS modifiyesi deneyerek öğrenilecek birşey ama ben yine de konusunu açacağun bunun ayrıca.
Çoğu smps devreyi istediğim voltajda çalıştırırım fakat etkiket akımını istediğim voltajda alamam.
24V'da 10A çekebildiğim bu devren 35V yapınca aynı akımı çekemeyeceğim

SMPS voltajı değiştirirken istediğimiz kadameye ayarlayabiliriz mesela 24 bir smps'i 5v'da çalıştırabiliriz 60V'da dikkat etmemiz gereken VREF entegresi bu voltajları destekliyor mu? Çıkıştaki kapasite voltajı uygun mu? yaptığınız bölücü dirençler dönüş optosunun çalışabildiği alanda mı bölüyor gerilimi?

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece her voltajda çalıştabilirsiniz smps devrenizi.

BÜTÜN MODİFİYE ANLARINDA SERİ LAMBA BAĞLI OLMAK ZORUNDA DAHA ÖNCE DEFALARCA YAPTIĞIM HALDE 2-3 KEZ KISA DEVRE OLDU LAMBA BAĞLI OLMASA ŞUAN TAMİR ETMEYE UĞRAŞIYORDUM

Kapasitörün ısınmaması lazım boşta iken. Sızdırıyor olabilir onlar, bir kontrol et.

Kapasitörün ısınmaması lazım boşta iken. Sızdırıyor olabilir onlar, bir kontrol et.
24 çalışırken yani hiçbir modifiye yokken 10A(10 tane 5W 22R) yüke verdim ısınanlar sadece güç elemanları oldu kapasitelerde hiçbir ısınma yoktu enerjiyi kestikten sonra her elemanı elimle kontrol ettim.

Hem girişteki büyük olan hemde çıkışta 2 tane paralel 2200/35 olanlarda ısınma yoktu.

şimdi 35V'a çıkarınca çıkışı bence eşiğine geldik artık.
Sağlam veya gitmeye yüz tutmuşlar önemli değil onları 2200/63 ile değiştireceğim.
Veya orayı tamamen boş bırakıp güç kaynağı üstündeki 10000uF olanı takarım.

2sinide yapmam yararıma olur diye düşünüyorum hem çıkıştakileri 63 yaparak hemde 10k olanı takarak.

WhatsApp Image 2022-07-24 at 15.43.11.jpeg

Beslemeyi bu şekilde yapacağım mecburen.
35 voltu gidip 78lere verirsem ben onları soğutamam.

araya lm2596 12ye veya 5e düşürüp kullanacağım soğutma açısından çok daha rahat olurum 1x2cm bir soğutucu ile lm2596yı soğutabilirim.

H olmayanını buldun da H versiyonunu mı bulacaksın şimdi :) MC34071 kullanman lazım. 35 + 2.1 = 37.1 V besleme görecek opamp, MC34071 44 V a kadar çalışıyor.
Abi çinden birşey almaya çekiniyorum artık bu kadar beklemek can sıkıcı oluyor ilk tasarım yapılırken açılan konuda gördüm MC34071'i fakat türkiyede DIP olanı çok pahalı amacım başlıca elimdekileri kullanıp harcama yapmam gerektiğinde ise çok açılmadan devreyi tamamlamak.

O yüzden alternatif arayışına girdim.

Ama kademe seçimi yapmak istiyorsan bu daha zor olacak. SMPS voltajını yazılımsal olarak değiştirmen lazım. Bunu yaparken de voltajın ani zıplamalar yapmadığını temin etmen lazım. Sen şimdilik bunu boşver. Bütün TRIAC'ları, MOC'ları ve ilgili devreleri sök. Sabit 35 V giriş voltajına göre ilerle.
SMPS'i kademe ayarı yapabilecek hale getirirm.

3 tane röle.
bu röleler direnç devreye alıp çıkaracak.
istediğim kadar kademe oluşturabilirim bu şekilde.
fakat röle çekme anında milisaniye sürede smps referansı boşa kalacak.
smps referansı boşta kalınca ne olacağını kestiremiyoruz bazen 0a düşüyor bazen 80 volt çıkıyor bazen milivolt cinsinden birşeyler çıkıyor.

daha pürüssüz geçiş yapabileceğim bir yol bulursam uygularım onu şimdilik düz 35de kullanacağım soğutamazssam eğer bu şekilde kademe devresine yoğunlaşırım.

Hem pinout aynı hemde Türkiyede DIP olanı bulunabilir arıyorum en yaklaştığım μA741 ±18V buda işimizi görmedi pinout aynı fakat 36v buda olmadı.

Türkiyede niye op-amp yok :kizgin2:
LM201 tam aradığımız op-amp sadece özdisanda smd olanı var.
biraz daha araştırayım

Burada var lm201'in dip olanı.

Daha önce buradan alışveriş yapan var mı? aramızda

@taydin abi
dip lm201 alıp takmak mı?
smd MC34071 alıp kartın altına lehimlemek mi?

Hangisini tercih etmeliyim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back