Demonte Güç Kaynağı V3

Data Sheet. Boyle soyleyince daha teknik gibi algi oluyor bende. Halbuki kelime kelime cevirirsek veri sayfasi.

Doküman demeyi tercih ediyorum.

Öyle birşey yok malesef. 800 A lik modül IGBT ler var, fiyatlar 30 bin TL üzerinde. Hata yaptığın zaman BC547 gibi bozuluyor.
Keşke BC547 gibi bozulsa, genelde o tür şeyleri korumalı alana almak gerekiyor. Patladığında cold plate i de parçalayıp şarapnel gibi dağıtıyor.

Burada pass transistör üzerine düşecek olan voltaj zaten kademeli trafo ile azaltılmıyor mu? 40V üzerinde düşerken 1A geçirince 40W ı soğutmak zaten tek transistörden çok zor.

@clc anılarımı depreştirdin :)

Az kullanmadık zamanında...

Aşağıdakini gören tobleron çikolata sanıp diş geçirmek ister ama bu canavar 1700V 1800A cik.
Fiyatıda 1250$ cıktı...

Sürmek için tek kat izolasyon yetmiyordu, 2 katlı izolasyon kullanmış, hayvan gibi driver tasarlamıştım. Driverın kendi akımı 15V 30A 450W tepe idi ve 6 tane vardı bunu süren PSU'yu da gerisini de siz düşünün :)

Hey gidi hey zamanlar...

609997_1249218354..jpg

@clc anılarımı depreştirdin :)

Az kullanmadık zamanında...

Aşağıdakini gören tobleron çikolata sanıp diş geçirmek ister ama bu canavar 1700V 1800A cik.
Fiyatıda 1250$ cıktı...

Sürmek için tek kat izolasyon yetmiyordu, 2 katlı izolasyon kullanmış, hayvan gibi driver tasarlamıştım. Driverın kendi akımı 15V 30A 450W tepe idi ve 6 tane vardı bunu süren PSU'yu da gerisini de siz düşünün :)

Hey gidi hey zamanlar...

609997_1249218354..jpg
Patlama yaşandı mı hiç? Olay yeri inceleme usulü 1-2 gün parça toplamalı :D

Deneysel bir çalışmada patlama olmaz mı @clc . Su ile soğutuyorduk bu meretleri 1200V 900A 6 faz motor kontrol ediliyordu. Motor 2 paralel 3 faz şeklinde yapılmıştı. Her şey su doğutma. Sargılar birbirine göre açılı döşenmişti. Resolverlarda ona göre konuyordu. FPGA kontrol ediyordu benim hiç bilmediğim alan ben donanımını yapmıştım. Fiberoptik ile sürülüyordu meret gürültü almasın diye. Akım sensörleri vs baralar cidden sanat eseriydi. Baraları alman bir firma üretmişti, en az 7-8 kez toplantı yapmıştık oralarda. Japonya'da özel kapasite ürettirmiştik film. Güzel sanat eseri olmuştu. Cihazın nerede kullanıldığını söyleyemem, ip ucu versem firma ortaya çıkar çünkü. Ama bir gün sahaya gidip 1MW motor sürücü görürseniz benim elim dokunmuştur muhtemelen :)

@Mikro Step hocam sevmez deneyimimi ama eminim bu yapıyı görse içi giderdi :D

Deneysel bir çalışmada patlama olmaz mı @clc . Su ile soğutuyorduk bu meretleri 1200V 900A 6 faz motor kontrol ediliyordu. Motor 2 paralel 3 faz şeklinde yapılmıştı. Her şey su doğutma. Sargılar birbirine göre açılı döşenmişti. Resolverlarda ona göre konuyordu. FPGA kontrol ediyordu benim hiç bilmediğim alan ben donanımını yapmıştım. Fiberoptik ile sürülüyordu meret gürültü almasın diye. Akım sensörleri vs baralar cidden sanat eseriydi. Baraları alman bir firma üretmişti, en az 7-8 kez toplantı yapmıştık oralarda. Japonya'da özel kapasite ürettirmiştik film. Güzel sanat eseri olmuştu. Cihazın nerede kullanıldığını söyleyemem, ip ucu versem firma ortaya çıkar çünkü. Ama bir gün sahaya gidip 1MW motor sürücü görürseniz benim elim dokunmuştur muhtemelen :)

@Mikro Step hocam sevmez deneyimimi ama eminim bu yapıyı görse içi giderdi :D
Tam aynı mantıkta düşük güçte bir motor görmüştüm bende, kontrolü inanılmaz uğraştırıcı. İki motor tek rotora sıkışmış gibi aslında, sonra bizim ki yalan oldu gitti. Demek piyasada örnekleri yüksek güçlerde mevcutmuş.

Burada pass transistör üzerine düşecek olan voltaj zaten kademeli trafo ile azaltılmıyor mu? 40V üzerinde düşerken 1A geçirince 40W ı soğutmak zaten tek transistörden çok zor.
Çİft transistör kullanıyorum. Trafo kademeli ama biz testlerimizi en yüksek kademede yapıyoruz. Sonuçta 30v 5a olarak tasarlıyoruz. Gerçi ilk hedef 3 amperdi ama ben ne halt yediysem ne var ne yok yaktım. :katil2:

Acaba transistörlerin kollektör bacaklarına test esnasında 3A lik cam sigortalardan seri bağlasam, fazla akım çekince patlasa transistörü korumuş olur muyum?

Evet trafo kademeli olacağı için çok da gücü abartmaya gerek yok. Mesela maksimum VCE 20V varsaysak, 3A de 60W yapar. İki tane TO-3 transistör de iyi soğutulursa bu gücü harcayabilir. 5A için transistör sayısının artması gerekir. Ayrıca sürücü devrenin de değişmesi gerekir.

Acaba transistörlerin kollektör bacaklarına test esnasında 3A lik cam sigortalardan seri bağlasam, fazla akım çekince patlasa transistörü korumuş olur muyum?

Onun yerine elinde şöyle 10 Ohm gibi watlı direnç varsa, direnci trafo sekonderine seri bağla. Böylece en azından yüksüz testler yaparken birşeyler havaya uçmaz. Ama yük ile test ederken o direncin kalkması lazım.

Onun yerine elinde şöyle 10 Ohm gibi watlı direnç varsa, direnci trafo sekonderine seri bağla. Böylece en azından yüksüz testler yaparken birşeyler havaya uçmaz. Ama yük ile test ederken o direncin kalkması lazım.
Son kaybımı yüklü test yaparken yaşadım. O yüzden yüklü test konusuna bir çözüm bulmalıyım.

O zaman ilk başta 12V sargısı ile çalış. Riski azaltır. Sigorta da faydası olur ama deneyler sırasında bir sürü sigorta attırırsın, onun masrafı da birikir :)

MC34071 opamplar da gitmiş. Hemde üçü birden. İbrahimin dediği gibi yıldırım düşşe bu kadar zarar vermezdi herhalde.

O zaman ilk arıza, opamp'leri besleyen tek transistörlü regülatörde başlamış.

DAC çıkışları en düşük değerde de tam sıfır mı olmalı?
Sıfır atayınca 0.0023 görüyorum, 4095 atayınca 4070 civarı görüyorum. Acaba DAC da mı gitmiştir?

DAC tam sıfıra inmeyebilir. Maksimum değere de çıkmayabilir. DAC'ların lineerlik hataları büyük ölçüde uç değerlerde olur.

Dac normal.

Trafo sekonderine kesinlikle sigorta koy. Eğer sigorta olsaydı şönt dirençlerin yanmadan atıp kurtaracaktı. Dirençlerin yanıp açık devre olması büyük hasar verdi. Devre güvenilir hale gelene kadar sigorta değerini küçük tut.

Dac normal.

Trafo sekonderine kesinlikle sigorta koy. Eğer sigorta olsaydı şönt dirençlerin yanmadan atıp kurtaracaktı. Dirençlerin yanıp açık devre olması büyük hasar verdi. Devre güvenilir hale gelene kadar sigorta değerini küçük tut.
3055 emiterlerine koydum iki tane. Sekondere de koyarım.

Bir sıkıntım var ama daha tam adını koyamadım. Eve geçince biraz daha uğraşayım yazacağım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back