Demonte Güç Kaynağı V3

O zaman 3055 yerine bundan alacağım.

1710796664152.png

Maksimum değerler genelde yanıltıcı oluyor.
Güç transistörleri için datasheet (bu terimin güzel bir Türkçe karşılığı var mı?) dosyasında en önemli yerlerden biri güvenli kullanım aralığını gösteren bu grafik.

Bu grafikte 2N6339'un 10V DC gerilim altında 20A akıma sürekli dayanabilirken, 20V altında 5A, 30V altında ise 1A'in altına kadar düştüğünü görüyoruz.

32091 eklentisine bak

Güç transistörleri için datasheet (bu terimin güzel bir Türkçe karşılığı var mı?) dosyasında en önemli yerlerden biri güvenli kullanım aralığını gösteren bu grafik.

Bu grafikte 2N6339'un 10V DC gerilim altında 20A akıma sürekli dayanabilirken, 20V altında 5A, 30V altında ise 1A'in altına kadar düştüğünü görüyoruz.
Malzeme bilgi dokümanı desek olmaz mı abi ?

32091 eklentisine bak

Ohoo. Ne alacam ben ya? Anlaşıldı biraz da grafik öğreneceğiz.

Datasheet'i zor buldum. Transistör zaten obsolete (köhneleşmiş) olarak işaretlenmiş. Hakkaten üzerinde harcanabilecek güç kısıtlı. Sanki bu daha çok anahtarlama için yapılmış.

Ha şimdi gördüm yukarıda grafik paylaşılmış zaten ...

Bir diğer seçenek BUX40 ama onunda detaylı bilgi kağıdını bulamadım. 1-2 sayfa bir şey çıkıyor. grafik filan yok filan yok.

Bu D1047 nin grafiği. Ben tam anlayamadım.
Ekran görüntüsü 2024-03-19 195953.png

Eksenlerin logaritmik olması dışında özel bir durumu yok. Transistör üzerinde 40 V var iken en fazla 2.5 A akım çekin diyor. Sen iki tane paralel bağlarsan 5 A için iyisin demektir :)

Eksenlerin logaritmik olması dışında özel bir durumu yok. Transistör üzerinde 40 V var iken en fazla 2.5 A akım çekin diyor. Sen iki tane paralel bağlarsan 5 A için iyisin demektir :)
Benim çıkıştaki voltaj 45v.
Valla bu gidişle 5 tane paralel kullanacam herhalde. Şöyle adam gibi bir transiatör bulamadım gitti.

Benim çıkıştaki voltaj 45v.
Valla bu gidişle 5 tane paralel kullanacam herhalde. Şöyle adam gibi bir transiatör bulamadım gitti.

Çok da kasmamak lazım. Hani sürekli olarak çok düşük voltajda yüksek akım çekilecek cihaz yapıyorsan, dikkat edersin ve SOA içerisinde kalırsın. Ama çoğu zaman böyle olmayacak. transistör sıcaklıklarını da gözlemiyor olacaksın, aşırı ısınmada korumayı aktif edersin. İki tane paralel bence yeter. Veya üç tane paralel olacak şekilde sonra bir revizyon yaparsın ve tank gibi olur.

Çok da kasmamak lazım. Hani sürekli olarak çok düşük voltajda yüksek akım çekilecek cihaz yapıyorsan, dikkat edersin ve SOA içerisinde kalırsın. Ama çoğu zaman böyle olmayacak. transistör sıcaklıklarını da gözlemiyor olacaksın, aşırı ısınmada korumayı aktif edersin. İki tane paralel bence yeter. Veya üç tane paralel olacak şekilde sonra bir revizyon yaparsın ve tank gibi olur.
Aslında bana test aşamasında kolayca yanmayacak transistör olsa daha iyi olur. Dediğin gibi en son çalışır hale geldikten sonra 5 tane bile tr bağlarım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back