Devreden gecen AC akimi parmakla hissetmek.

en ilginci bu :

"
My son was allowed to watch a single episode of his beloved tv series on the phone while being supervised by my wife. This phone however was charging and we at first thought nothing of it.

When I came back into the living room my wife asked me to slide my finger over the belly of my son because she felt something there and was concerned.

So I did and I feld a vibration, I only felt said vibration with the backside of my finger, not with the tip though and only while moving.

When I touched my son on the arm and then on the belly I also felt nothing, so I thought it was some kind of current, like I closed an electric circuit or something.

Then my wife did the same with me and every time I touched my son she felt the "current" as well.

So I pulled the charger and bam, the feeling was gone.
"

Elektriksel ise baski ile iletkenlik artacagi icin o hissi baski yaptigimizda da hissetmemiz gerekir. Ama parmagimizi surudugumuzde hissediyoruz.

Eger olay elektriksel olsaydi parmagimizda o garip hisse neden olan yuzeye bir tel parcasi baglayip telin diger ucuna dokundugumuzda da o hissi yasamamiz gerekirdi.

Yuzeydeki titresimleri degil de titresimlerin neden oldugu komsu cukur ve tepecikleri hissediyoruz. Cunku parmagimizla yuzeyi supurmezsek o hissi algilamiyoruz.

O cihaz yuzeydeki 1um degisimleri gosterebilir fakat o cihazla yuzeye dokundugunuzda muhtemelen gene titresim kosullarini degistirmis olacaksiniz. Ama denemekte fayda var.

Parmagimizi bir yuzey uzerinde gezindirirken yuzeydeki 10um kadar cikintiyi/centigi algilayabiliyoruz.

Dediginiz gibi o cihazla bir deneme yapmak lazim.

tam sinir ucu öyledir ama arada yağ-kir-deri-nasır-bağ doku falan bir sürü katman var. elime çakmak manyetosu çakıyorum en az 1500 volt tavana zıplamıyorum, sinir ucu da hasar görmüyor. demek dışarıdan verilen akımın çok ufak bir kısmı o sinire ulaşıyor.
EMG çekerkende bende acı duymuyorum. Ama sinirlerin ürettiği sinyaller okunuyor. :)

Aslinda bunun icin basit bir deney yapilabilir.

Bir piezo diske cok ince sert bir KIL yapistirip kili o garip hissi veren yuzeye dokundurabiliriz.
Elektriksel kuplaji engelledigimiz icin yuzeyde vibrasyon varsa piezo sinyal uretecektir.
(Elektriksel kuplajin neden olacagi sinyali engellemek onemli)

KIL cok ince oldugu icin olcum yaptigimiz yuzeye mekaniki olarak buyuk etki yapmayacaktir.

Son düzenleme:
Birde el titremesi ile deri yüzeyine gelen nabız atımları var.
Onlarıda elemek lazım.

Boşuna tartışıyorsunuz beyler.
Siz kapasitörün nötr kutbusunuz elektirikli metal yüzey diğer kutbu.
Elinizi Hareket ettirirken sıfır geçişleri hissediyorsunuz. Bu kadar basit aslında.
Mekanik hiç bir etkileşim yok. sadece elektirik ve kapasitif yaklaşım.

Mekanik oldugunu %100 ispatlamadim ama bu tezin arkasinda duracaksam;

Metal alani topraklarken duzenege mudahale ediyorsunuz topraklama yapacagim derken yuzeyi egip bukuyorsunuz ve titresim sartlari degisiyor.

Metal alanin ustune ince yalitkan eklendiginde gene titresim parametreleri degisiyor.

Olay 50Hz de rezonansa gelen bir durum olusturmak. Fakat titresim kaynagi o kadar zayif o kadar zayif ki en ufak mudahalede tiresimler yok oluyor.

Eger olay elektriksel olsaydi parmagimizla yuzeyi oksamak yerine kuvvetle yuzeye bastigimizda da bu hissi almaya devam ederdik.

10 voltu 100K uzerinden voltmetreye uygulayalim.
Sonra 100K cikisini 1K ile falan yukleyelim. Voltaj nerede ise yok olur.
doğru olmayan bir tezi savunma başarınıza ve dirayetinize hayranım azizim :ok1:

Teorini ispatlaman lazim. Su anda sen de bizim gibi bir baska teori attin ortaya.
cevaplamak kolay.
Vibrasyon ölçerle tset yeterli olacaktır.
Ama elektiriksel ölçümde zaten 50 Hz ölçüyorsun.
Neyi nasıl test edeceksin?

15625Hz PL504 anoduna el vurmuşluğumuz çok var ve topraktan izole olduğumuz halde üzerimizden akım akıtmasının mantığı ile aynı.

Ben mekanik vibrasyon torimin dogrulugunu/yanlisligini kolayca ispatlarim.

Su anda piezo arayisindayim fakat bulamadim. Yarin isyerinde de bakinacagim. Fakat asil sorun evde dokunmadigim cihaz kalmadi evde bu hissi veren tek bir cihaz bile bulamadim.

Buldugumda o hissi veren yuzeydeki mekanik titresimleri piezo ve scop sayesinde izleyecegim.

Benim isim cok ama cok kolay.

Asil siz dusunun. Eger bu his elektriksel kaynakli ise siz de bir deney kurgulayin ve ispatlayin.

Ben mekanik vibrasyon torimin dogrulugunu/yanlisligini kolayca ispatlarim.

Su anda piezo arayisindayim fakat bulamadim. Yarin isyerinde de bakinacagim. Fakat asil sorun evde dokunmadigim cihaz kalmadi evde bu hissi veren tek bir cihaz bile bulamadim.

Buldugumda o hissi veren yuzeydeki mekanik titresimleri piezo ve scop sayesinde izleyecegim.

Benim isim cok ama cok kolay.

Asil siz dusunun. Eger bu his elektriksel kaynakli ise siz de bir deney kurgulayin ve ispatlayin.
Elektirik işi o kadar kolay değil.
Eskiler sanat okulunda elektiriği şöyle tarif ederlermiş.
"Ne İdüğü Bellisiz, Ettiğinden Bellidir."
Ettiğini biliyoz zaten.

Parlak yüzeyde parmak gezmesi kütlesel elektirik akımı sebebiyle kayganlığın azalmasından ötürüdür.
Elleriniz nasırlıysa bunu hissedemiyorsanız tek sebep elektirik akımının kapasitif etkisidir.

Sizin dielektirik malzemeniz aşırı kalın olduğundan:gulus2: kapasitif akım transferi hissedemeyecek kadar küçük olduğundandır. :cheeky1:
Bir şekilde ispat edebilirim.
Dokunulan yüzeyden kablo ile başka bir sabit ve uzak metale bağlanıp parlatılmış boya izole edilmiş yüzeyinde parmak gezdirdiğimde aynı şeyi hissedebiliyorsam kablo üzerine de ampermetre koyarak dokunulduğunda geçen akımı ölçebiliyorsam sizin rezonans teoriniz çöker.:sinsi1:
Ayrıca piezzo ile sonuç alamadığınızda da otomatikman benim teorimi ispatlamış olursunuz. :winktongue1:

@Mikro Step üstadım elimdeki imkanlarla yukarıdaki mesajlarda yazdığım aklıma gelen denemeleri / ölçümleri yaptım. İstediğiniz ve yapabileceğim bir test veya ölçüm varsa yapmaya çalışırım.

@frmman

Deney sonucunda ne oldu? Bu hissin sebebi neymis belli oldu mu?

@Endorfin35+

Prizin fazina bagladigin bir kabloyu mesela 100K direnc uzerinden metal levhaya bagladiginda bu hissi elde ettin mi?
Elde ettiysen ayagini yerden tamamen izole ettiginde de his devam etti mi?

Elimde bir ton arizali PC, yazici vs var ama halen piezoyu nerden bulurum aklima bir sey gelmiyor. Ses cikartan oyuncak da yok.

Daha da onemlisi bahsettigimiz hissiyati veren bir elektrikli cihaz da bulamadim henuz.

Piezo olarak manyetolu cakmak denen cakmaklarin icindeki piezoyu deneyecegim. Aklima baska bir sey gelmiyor.

Test sonucu
Testi yaptım ancak vidyo yüklemek ile bir problemim war.
Cepten yapılamıyor sanki
Watsapp üzerinden yapmaya çalışacağım.
Edit yükleme tamamlanmıştır

Ekler

• WhatsApp Video 2024-09-25 at 14.48.02.mp4
    37.1 MB
Son düzenleme:
Elimde bir ton arizali PC, yazici vs var ama halen piezoyu nerden bulurum aklima bir sey gelmiyor. Ses cikartan oyuncak da yok.

Daha da onemlisi bahsettigimiz hissiyati veren bir elektrikli cihaz da bulamadim henuz.

Piezo olarak manyetolu cakmak denen cakmaklarin icindeki piezoyu deneyecegim. Aklima baska bir sey gelmiyor.
Eski ev telefonlarında olan kulaklıklar çok hassas 300 ohm idi iç dirençleri.
Ben onları kristal alıcılarda kullanıyorum.
Evde cihaz kasalarına değdirince 50 hz vınıltı duyuyorum. :)
Ama sizlere nasıl dinleteceğim amplifikatör lazım. :)

Fluke içindeki piezzoyu söktüm denedim.
vidyo update zaman alacak beklerseniz yayınlayacağım.

Germanyum diyot kullanıp ölçtüm sabit durmuyor. 1.5 -1.72 volt civarında çıkış alıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
6,623
Üyeler
2,719
Son üye
oatmealcrazycake

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back