Devreden gecen AC akimi parmakla hissetmek.

Yukarıda ilgili vidyo yüklenmiştir.
Osilaskop şebekeden izole batarya ile çalışmaktadır
Prob x1 konumunda ve 50mv/div olarak ölçülmüştür.

Eski telefonlarin zil sesi pizeodan cikartiliyordu. Arizali telefonlara bir bakiyim.

Bu garip hissi veren cihazi arayip bulmak yas is. Her gordugum cihazi yokluyorum fakat henuz cikmadi.

Deney 2:
Aynı şartlarda Notebook bilgisayar gövdesini topraklayarak yapılan ölçümler.
Ek Not:
Eğer elimi abandığımda voltaj 77 volttan 58 59 volta kadar inebiliyorsa ben bilgisayar şasesinden akım çeken bir iletken oluyorum demektir.
Ancak yüzey boyalı olduğından kapasitif AC voltaj iletkeni.

Toprak ile bilgisayar şasesi arasındaki AC akım 27µA (Fluke87V nin yalancısıyım)

Ekler

• WhatsApp Video 2024-09-25 at 15.21.44.mp4
    30.1 MB
Son düzenleme:
Eski telefonlarin zil sesi pizeodan cikartiliyordu. Arizali telefonlara bir bakiyim.

Bu garip hissi veren cihazi arayip bulmak yas is. Her gordugum cihazi yokluyorum fakat henuz cikmadi.
Aslında eloksal aluminyum warsa elinizde bir köşesine 1 nF kapasitörle 220AC bağlayın hissedersiniz
Güç kaynaklarındaki devrenin benzerini yapmaya çalışıp Y kapasitöründen geçirseniz kafi.

Senin mac o hissiyati veriyorsa piezo disk bulabilirsen sen deneyebilirsin.

Ben henuz uygun sartlari olusturamadim.

1727286462581.png

Ince kil ile titrestigini sandigim yuzeyden titresimleri piezoya ulastirabiliriz diye dusunuyorum.
KIL yerine Iletken tel kullanamayiz.

Aslında eloksal aluminyum warsa elinizde bir köşesine 1 nF kapasitörle 220AC bağlayın hissedersiniz
Güç kaynaklarındaki devrenin benzerini yapmaya çalışıp Y kapasitöründen geçirseniz kafi.

Siz denediniz mi? Eloksalli aluminyum isyerinde olacak yarin deneyebilirim.

Ben mekanik vibrasyon torimin dogrulugunu/yanlisligini kolayca ispatlarim.

Su anda piezo arayisindayim fakat bulamadim. Yarin isyerinde de bakinacagim. Fakat asil sorun evde dokunmadigim cihaz kalmadi evde bu hissi veren tek bir cihaz bile bulamadim.

Buldugumda o hissi veren yuzeydeki mekanik titresimleri piezo ve scop sayesinde izleyecegim.

Benim isim cok ama cok kolay.

Asil siz dusunun. Eger bu his elektriksel kaynakli ise siz de bir deney kurgulayin ve ispatlayin.
mekanik vibrasyon tezi doğru olsaydı yukarıda verdiğim örneklerde elinde şarja takılı telefon ile oynayan çocuğun göbeğine annesi dokunduğunda aynı hissi alamazdı bence.

mekanik vibrasyon tezi doğru olsaydı yukarıda verdiğim örneklerde elinde şarja takılı telefon ile oynayan çocuğun göbeğine annesi dokunduğunda aynı hissi alamazdı bence.
Ama abi orada annesi , esine elini kaydirmasini istedigini soyluyor, adam da elimin tersiyle sadece hareket ettirerek hissedebildim diyor.:emindegil1: Sabit tutarak hissedemedigini anliyorum. Bu mekanik vibrasyon sayilmaz mi ki?

Acil bir cocuk bulmam lazim :gulus2:

Mekanik hareketle ilgilidir diye bilirim, hareket yoksa mekaniklikten nasil bahsediyoruz, bunu anlamiyorum. Buradaki mekanik vibrasyon da , hareketle ilgili diye dusunuyorum, demekki anlamadigim bir sey var. :emindegil1:

Mekanik hareketle ilgilidir diye bilirim, hareket yoksa mekaniklikten nasil bahsediyoruz, bunu anlamiyorum. Buradaki mekanik vibrasyon da , hareketle ilgili diye dusunuyorum, demekki anlamadigim bir sey var. :emindegil1:

Vibrasyon icin illaki mekanik duzenek sart degil.

Metal levhayi masaya koy ve yuksek voltaj ver. Levha titresecektir. Cunku topraga gore bir kapasite olusturuyor. (Elektrostatik hoparlorler nasil calisiyor bakiniz)

Keza ayni iletken levhayi degisken magnetik alana maruz birakirsan gene mekanik olarak titresir. (Magnetostrictive etkinin sonucu, eddy akimlarinin sonucu, Magnetik alanlarin etkilesimi sonucu)

Vibrasyon icin illaki mekanik duzenek sart degil.

Metal levhayi masaya koy ve yuksek voltaj ver. Levha titresecektir. Cunku topraga gore bir kapasite olusturuyor. (Elektrostatik hoparlorler nasil calisiyor bakiniz)

Keza ayni iletken levhayi degisken magnetik alana maruz birakirsan gene mekanik olarak titresir. (Magnetostrictive etkinin sonucu, eddy akimlarinin sonucu, Magnetik alanlarin etkilesimi sonucu)
Ama Notebook kasası değil tabiiki
:sinsi1:

Elektirik dokunulan teni kendine çekip wakum etkisi yapıyor.
Sıfır geçişlerinde bıraktığı için wakum etkisi olmuyor.
Dolayısıyla biz parmağımızı hareket ettirirsek kaygan olma ve olmama anını hissedebiliyoruz. Buda bize vibrasyon hissi veriyor.
Aslında vibrasyon yok ama statik çekim war. Buda şebeke frekansının artı ve eksi alternanslarında oluyor.
bu deneyi başka türlüde belki yapmak mümkün olabilir.
Çok ince asetat tabakayı yüseye yaklaştırıp üserindeki titreşimi gözlemlemek lazım.

Şimdi @Mikro Step amcam diyecekki..
"Ama mekanik titreşimin hayava yaptığı etkinin asetata yansımasıdır o."

He şimdi nasıl aksini izah edecen o karışık bişey işte.
Olayı tespit ile ispat çok farklı şeyler.

Forum istatistikleri

Konular
6,623
Üyeler
2,719
Son üye
oatmealcrazycake

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back