Efektif deger uzerine

Mikro Step

Kıdemli Üye

Buraya True RMS olcu aleti ile DC+AC, yani ofsete sahip AC sinyalin RMS degerini olcum konusundan geldik.

Elimdeki olcu aleti Keysight U1272A. Degerli bir olcu aleti taninmis bir marka. Bunu secerken cok kafa yormadim forumdan bir arkadasin onerisi uzerine aldim.

1V Sinusel AC sinyale 1V ofset vererek voltaj olcumu yaptigimda

0V DC + 1V AC sinyal icin cihazin olctugu deger 0.703v
1V DC + 1V AC sinyal icin cihazin olctugu deger 0.703v (AC)
1V DC + 1V AC sinyal icin cihazin olctugu deger 0.994v (DC)

Sonuclarini aldim.

Osiloskopla yaptigim olcumde AC RMS icin 0.7014V' True RMS olcumunde ise 1.239V sonucunu ogrendim.

Simdi cihazlara bok atma zamani.

Oncelikle 1v genlikli sinusel sinyalin efektif degerinin

[math]V_{eff}=\frac{1}{\sqrt{2}}=0.707v[/math]
oldugunu biliyoruz.

Son düzenleme:
1v genlikli sinusel sinyale 1V ofset verirsek efektif deger ne olur?

Once uzun yoldan tanimdan gidelim. (Sonrasinda daha kisa yol varmi kafa yorariz)

[math]v=1+sin(\theta)[/math]
[math]v^2=1+2sin(\theta)+sin^2(\theta)[/math]
[math]v^2=1+2sin(\theta)+\frac{1}{2}-\frac{1}{2}cos(2\theta)[/math]
[math]v^2=\frac{3}{2}+2sin(\theta)-\frac{1}{2}cos(2\theta)[/math]
[math]V_{eff}=\sqrt{\frac{1}{2\pi}\int_0^{2\pi}[\frac{3}{2}+2sin(\theta)-\frac{1}{2}cos(2\theta)]d\theta}[/math]
[math]V_{eff}=\sqrt{\frac{1}{2\pi}[\frac{3\theta}{2}-2cos(\theta)-\frac{1}{4}sin(2\theta)]|_0^{2\pi}}[/math]
[math]V_{eff}=\sqrt{\frac{1}{2\pi}\frac{6\pi}{2}}[/math]
[math]V_{eff}=\sqrt{\frac{6}{4}}=\sqrt{\frac{3}{2}}=1.224V[/math]
Bulunmasi gereken sonuc bu.

Benim scop 1.239V olarak olctu. Fark=1.239-1.224=0.015V

15mV hata ile olcmus.

Peki bir sinyalin AC ve DC bilesenlerinin efektif degerlerini biliyorsak bu sinyalin gercek efektif degerini bilebilirmiyiz?

1V DC + 1V AC sinyal icin cihazin olctugu deger 0.703v (AC)
1V DC + 1V AC sinyal icin cihazin olctugu deger 0.994v (DC)

Bu arada benim cihazin dokumaninda True RMS AC+DC yaziyor ve ugrastigimiz olcum icin (DC+AC) ayri bir modu varmis. Bu modda 1.217V olctum.

Son düzenleme:
1.239v olctugunuz deger AC+DC degeri abi. Bende denedim 1.mesajinizdaki olcumleri. 1 mesajinizdaki olcumle cok yakin. Sadece AC+DC olcumu 1.239V tu. Osiloskop AC+DC gibi olcuyor olabilir

1.239v olctugunuz deger AC+DC degeri abi. Bende denedim 1.mesajinizdaki olcumleri. 1 mesajinizdaki olcumle cok yakin. Sadece AC+DC olcumu 1.239V tu. Osiloskop AC+DC gibi olcuyor olabilir
Osiloskop ta ayni degerleri olcunce RMS yazan 1.21V, CRMS 1.24V
1716046164367.png

Olcu aletim 5 digit son haneyi yazmadim olcu aleti de 1.2174 diyor aslinda son digiti ben yazmiyordum.

O zaman Iki sinyalin ayri ayri efektif degerleri V1 ve v2 ise, bu iki sinyalin toplaminin efektif degerinin

v1 ve v2 kareleri toplaminin karekoku olup olmadigini matematiksel olarak ispatlayalim.

v1 ve v2 gerilimlerinin efektif degeri

[math]v_{1eff}=\sqrt{\frac{1}{T}\int_0^T{v_1^2dt}}[/math][math]v_{2eff}=\sqrt{\frac{1}{T}\int_0^T{v_2^2dt}}[/math]
Bu iki gerilimin seri baglanmasi durumunda efektif deger

[math]v_{Top_eff}=\sqrt{\frac{1}{T}\int_0^T{(v_1+v_2)^2dt}}[/math]
[math]v_{Top_eff}=\sqrt{\frac{1}{T}\int_0^T{v_1^2dt}+\frac{1}{T}\int_0^T{v_2^2dt}+\frac{1}{T}\int_0^T{2v_1v_2dt}}[/math]
Devam edecek

v1_eff, v2_eff ve Vtop_eff in karelerini alip karekokten kurtulalim.

[math]v_{1eff}^2=\frac{1}{T}\int_0^T{v_1^2dt}[/math][math]v_{2eff}^2=\frac{1}{T}\int_0^T{v_2^2dt}[/math][math]v_{Top_eff}^2=\frac{1}{T}\int_0^T{v_1^2dt}+\frac{1}{T}\int_0^T{v_2^2dt}+\frac{1}{T}\int_0^T{2v_1v_2dt}[/math]
[math]v_{Top_eff}^2=v_{1eff}^2+v_{2eff}^2+\frac{1}{T}\int_0^T{2v_1v_2dt}[/math]
iki gerilimin toplaminin efektif degerinin, gerilimlerin efektif degerlerinin karelerinin toplaminin karekokokune
esit olabilmesi icin son terimin 0 olmasi gerekiyor.

Daha acik ifade ile voltajlarin carpimlarinin peryod boyunca integralinin alacagi degerin sifir olmasi gerekiyor.

Sinyallerden birisi sinusel digeri DC ise evet iki sinyalin efektif degerlerinin karelerinin toplaminin karekoku dogru sonucu verir.

!!! Fakat bu cok ozel bir durum. !!!

Son düzenleme:
Bu bakkal hesabinin her zaman ise yaramayacaginin basit bir ispati.

3 fazli sebekede her bir faz geriliminin efektif degeri 220v

Fakat iki faz arasinda olculen gerilimin efektif degeri 220*1.73=380v

Kerelerinin toplaminin karekokunu alsaydik 1.41*220v=311v.

AD, LT, TI gibi unlu cip ureticilerinin RMS olcer cipleri arasinda AC+DC olcebilen varmi bakmadim.

Tahminimce RMS olcer cipleri kullanan olcu aletleri AC True RMS olcuyor, icinde MCU olup ornekleme yapip ardindan hesap yaparak sonuca ulasanlar ise DC + AC True RMS olcum yapabiliyor.

ilk aklıma gelen şeyler:
ölçümde tek sinyal kullanılıyor.
sinyal sinuzoidal.
ofset değiştirildiği için sinyal farklılaştı. (AC,DC)

fazlar arasında yine gerilim ölçüyoruz fakat bu sefer:
iki farklı sinyal kullanılıyor.
iki sinyal de sinuzoidal.

burada niye bakkal hesabı yapmamız gerekiyor?
bildiğimden değil ama belki manav hesabı yapmamız gerekiyor.

bi de fazlar arası gerilimi sizin multimetrenizle AC, DC ve AC+DC kademelerde ölçsek nasıl değerlerle karşılaşırız?

v1 + v2 toplaminin karesinin integralinden dolayi bakkal hesabi sasiyor.

iki faz icin
1716058115396.png

[math]v_1=sin(\theta)[/math][math]v_2=sin(\theta+\frac{2\pi}{3})[/math]
Bunlarin her birisinin genligi 1 olduguna gore efektif degeri 1/1.41 yani 0.707v olacaktir ve faz acilarinin hic onemi yok.

v1 ve v2 seri baglandigina gore toplam voltaj

[math]v_1+v_2=sin(\theta)-sin(\theta+\frac{2\pi}{3})[/math]
Uzerinde biraz oynarsak

[math]v_1+v_2=sin(\theta)-sin(\theta)cos(\frac{2\pi}{3})-sin(\frac{2\pi}{3})cos(\theta)[/math]
[math]v_1+v_2=sin(\theta)+\frac{1}{2}sin(\theta)-\frac{\sqrt{3}}{2}cos(\theta)[/math]
[math]v_1+v_2=\frac{3}{2}sin(\theta)-\frac{\sqrt{3}}{2}cos(\theta)[/math]
[math]v_1+v_2=\sqrt{(\frac{3}{2})^2 + (\frac{\sqrt{3}}{2})^2)}sin(\theta+\phi)[/math]
[math]v_1+v_2=\sqrt{(\frac{9}{4}) + (\frac{3}{4})}sin(\theta+\phi)[/math]
[math]v_1+v_2=\sqrt{3}sin(\theta+\phi)[/math]
Bu iki gerilimi seri baglayinca yani faz faz gerilimine bakinca tepe deger 1.73 kat artti. Faz acisi da fi kadar kaydi.

Efektif deger hesabinda faz kayikligin onemi olmadigindan efektif degerde kok3 kat artacak.
(Birer uclari ortak faz farkli fakat ayni genlikli tum kaynaklarin ortak noktaya gore gerilimleri olculdugunde efektif degerler hep ayni cikacaktir.)

Benim olcu alet AC+DC modunda calistigi icin sorun yok. AC+DC ve AC modunda efektif degeri ayni gosterecektir. DC modda da 0 gosterecektir.

Son düzenleme:
AC+DC True RMS= √ AC^(2)+DC^(2)
ölçülen sinyalde DC offset varsa yukarıdaki formul kullanılıp sonuç alınıyor.

DC ofset yok. şebekenin iki fazı arasındaki gerilim ölçülüyor. (AC+DC gerilim kademesi)

AC+DC True RMS= √ AC^(2)+DC^(2)
= √ 144400+0
= 380V

sizin multimetrenin AC+DC gerilim kademesinde 380V okunuyorsa;
''Bakkal Hesabı=AC+DC True RMS'' olmuyor mu?

Bakkal hesabi sadece AC + DC tipi sinyallerde dogru sonucu verir.

Ama iki faz hesabinda ise yaramiyor.

Iki faz voltajini faz faz arasinda olcuyorsun. Bu durumda olcu aleti zaten dogru gosterecek.

Halbuki ornegin 1.fazin efektif degeri ve 2 fazin efektif degerinden yola cikilip faz faz arasi gerilimin efektif degeri o bakkal hesabi ile hesaplanamaz demistim.

Ornekler cogaltilabilir.

Eger olcmek istedigin AC + DC sinyalde DC bileseni olcebiliyorsan evet o hesabi yapabilirsin.

Fakat bu DC bilesen herhangi bir olcu aleti ile olculebilir mi?

Daha once siradan avometrelerle boyle bir olcumu bilincli sekilde hic yapmadim.

Mesela 12v DC + 6V AC gerilimi olcmeye kalksak DC deger olarak ne olceriz?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,178
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back