Multimetrelerde Kare dalga Etkin değeri ölçmek

Peki OSİLASKOP İLE AC+DC True Rms cihazdaki gibi doğru sonuçlar bulabilecekmiyim? Sanırım sizin osilaskopta yine doğru sonuçlar vermedi Duty cycle'ı birden küçük AC kare dalgalar için ?

Peki OSİLASKOP İLE AC+DC True Rms cihazdaki gibi doğru sonuçlar bulabilecekmiyim? Sanırım sizin osilaskopta yine doğru sonuçlar vermedi Duty cycle'ı birden küçük AC kare dalgalar için ?

Osiloskop ölçümlerinde bir hata yok. Nerede hata görüyorsun? En küçük %10'a kadar ölçtüm, ama %1 den küçük duty cycle olmasının hiçbir önemi yok. Osiloskop ekrandaki grafik üzerinde ölçüm yapıyor. Eğer yatay ayarı uygun yaparsan ve o pals ekranda net görünürse, doğru RMS değeri hesaplanacaktır.

Osiloskop ölçümlerinde bir hata yok. Nerede hata görüyorsun? En küçük %10'a kadar ölçtüm, ama %1 den küçük duty cycle olmasının hiçbir önemi yok. Osiloskop ekrandaki grafik üzerinde ölçüm yapıyor. Eğer yatay ayarı uygun yaparsan ve o pals ekranda net görünürse, doğru RMS değeri hesaplanacaktır.
Hocam benmi yanlış anlıyorum... Siz kendiniz zaten farklı duty cycle ile Osilaskop ile ölçümler yapıp multimetredeki gibi yaklaşık aynı yanlış RMS değerlerinin çıktığını anlatmıştınız resimdeki gibi.Sonradan daha doğru ölçme metodunumu buldunuz osilaskobunuzla ?,tam anlayamadım

Ekler

• Screenshot_20200225-115822_Chrome.jpg
    Screenshot_20200225-115822_Chrome.jpg
    76.8 KB · Görüntüleme: 189
"Eğer yatay ayarı uygun yaparsan ve o pals ekranda net görünürse, doğru RMS değeri hesaplanacaktır. " DİYORSUNUZ YANİ İLKLERİNDE YANLIŞ ÇIKMASININ SEBEBİ DOĞRU AYAR YAPMADAN ÖLÇMEMİZMİYDİ OSİLASKOPTA ?

Beğen

BİRDE DAHA YUKARIDAKİ SORUMUN CEVABINI ALABİLİRSEM ÇOK SEVİNİRİM HOCAM...." :Böğle bir cihazı AC+DC moda alınca sizin ve benim tahminimizdeki gibi DC akımdakine benzer ( Diğer multimetrelerdeki Ekranda Gözüken değer x duty cycle şeklinde ) sonuçlar mu buluyoruz yoksa bilmediğimiz ekstra etkenler var ve sonuçlar farklımı çıkıyor? Mesela duty cycle benim motordaki gibi 1/2 ise AC+DC cihaz diğer True RMS cihazlardaki ekranda görülenin yarı değerinimi gösteriyor?...."

Birde tüm dijital osilaskoplarla doğru ayarlarla bu ölçümü yapabilecekmiyiz veya osilaskop alırken neye dikkat etmemiz gerekecek bahsettiğim ölçümleri yapabilecek bir osilaskop alırken?

Hocam benmi yanlış anlıyorum... Siz kendiniz zaten farklı duty cycle ile Osilaskop ile ölçümler yapıp multimetredeki gibi yaklaşık aynı yanlış RMS değerlerinin çıktığını anlatmıştınız resimdeki gibi.Sonradan daha doğru ölçme metodunumu buldunuz osilaskobunuzla ?,tam anlayamadım

Osiloskop tüm duty cycle değerlerinde doğru ölçümü yaptı.

Multimetre ile ölçüldüğünde ortaya çıkan hatanın sebebini açıklarken, osiloskopu öyle bir yapılandırdım ki, aynen multimetrenin yaptığı şekilde ölçüm yaptı. Bu durumda da multimetre ile yapılan hatanın aynısı ortaya çıktı. Peki bunun anlamı "osiloskop yanlış ölçüyor" mudur? Burasını iyi anlaman lazım, yoksa birşeyin nasıl YAPILMAMASI GEREKTİĞİNİ gösteren birisine "sen yanlış yapıyorsun!" demiş oluyorsun :D

BİRDE DAHA YUKARIDAKİ SORUMUN CEVABINI ALABİLİRSEM ÇOK SEVİNİRİM HOCAM...." :Böğle bir cihazı AC+DC moda alınca sizin ve benim tahminimizdeki gibi DC akımdakine benzer ( Diğer multimetrelerdeki Ekranda Gözüken değer x duty cycle şeklinde ) sonuçlar mu buluyoruz yoksa bilmediğimiz ekstra etkenler var ve sonuçlar farklımı çıkıyor? Mesela duty cycle benim motordaki gibi 1/2 ise AC+DC cihaz diğer True RMS cihazlardaki ekranda görülenin yarı değerinimi gösteriyor?...."

Yukarıda da belirtmiştim. AC+DC kademesinin ayrıntılarını ben de bilmiyorum. Onu kullanım klavuzuna bakıp biraz irdelemem lazım. Ama tüm duty cycle değerlerinde doğru ölçüm yaptığını gördüm.

Birde tüm dijital osilaskoplarla doğru ayarlarla bu ölçümü yapabilecekmiyiz veya osilaskop alırken neye dikkat etmemiz gerekecek bahsettiğim ölçümleri yapabilecek bir osilaskop alırken?

Benim yaptığım ölçümlerin hiçbir özel tarafı yok. Giriş seviyesi bir dijital osiloskopla bile bu ölçümler yapılabilir. Bu senin yaptığın iş için özel osiloskop seçmeye gerek yok. Benim osiloskop seçimi ile ilgili önerilerim için aşağıdaki konuya bakabilirsin:

"Eğer yatay ayarı uygun yaparsan ve o pals ekranda net görünürse, doğru RMS değeri hesaplanacaktır. " DİYORSUNUZ YANİ İLKLERİNDE YANLIŞ ÇIKMASININ SEBEBİ DOĞRU AYAR YAPMADAN ÖLÇMEMİZMİYDİ OSİLASKOPTA ?

Beğen

Bir de alıntı yaparken ilgili mesajın sağ alt köşesindeki "Cevapla" linkine tıklarsan, kimin ne dediği daha iyi anlaşılır. Mesela burada ayrı bir kutu içerisinde "Turgay Abaya dedi ki:" diye başlıyor ve senin dediklerin var. Sonra o kutunun altında da benim cevabım.

Benim yaptığım ölçümlerin hiçbir özel tarafı yok. Giriş seviyesi bir dijital osiloskopla bile bu ölçümler yapılabilir. Bu senin yaptığın iş için özel osiloskop seçmeye gerek yok. Benim osiloskop seçimi ile ilgili önerilerim için aşağıdaki konuya bakabilirsin:

İLGİNİZ VE VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER HOCAM

Geri dönüş yapmak istedimde Bendeki asıl problem devre tasarımından kaynaklandığını osilaskop aldıktan sonra anlayabildim.Osilaskop bağladığımda kare dalga yerine aralarda boşluk olmayan sinüs dalga izleniyordu .

Ekler

• Screenshot_20200330-101523_Video Player.jpg
    Screenshot_20200330-101523_Video Player.jpg
    133.1 KB · Görüntüleme: 180
Ancak motor bobinlerinı kare dalga akımı veren devreden ayırıp harici basit motorla benim sensörlü motorumu döndürdüğümüzde ise kare dalgaları ve doğru RMS değerlerini görebiliyordum.

Ekler

• 20200327_213816.jpg
    20200327_213816.jpg
    196.1 KB · Görüntüleme: 171
Son düzenleme:
Hangi osiloskobu aldın? Cihazla ilgili artı/eksi gözlemlerini bir konu açıp anlatırsan başkalarına da faydalı olur :)

Sorunun özetle bobine elektrik vermediğimiz zamanda bobinde indüklenen akımın sürekli devreye bağlı olması nedeniyle geri dönerek verdiğimiz elektrik dalgaları ile çakışarak ölçmememiz gereken oluşan gerilimlerinde dalga formuna karışmasından kaynaklanıyormuş

Hangi osiloskobu aldın? Cihazla ilgili artı/eksi gözlemlerini bir konu açıp anlatırsan başkalarına da faydalı olur :)
Multimetre yerine Osilaskop alma tafsiyeniz için tekrar teşekkürler hocam..Instrustar Osilaskop aldım, almasaydım sorunu hayatta bulamazdım .Birsüredir hall sensörlü motor devresini sorunu çözecek şekilde yeniden tasarlamakla meşguldüm ve nihayet devre oldu ,yerleştirmesi kaldı.

Son düzenleme:
Multimetre yerine Osilaskop alma tafsiyeniz için tekrar teşekkürler hocam..Instrustar Osilaskop aldım, almasaydım sorunu hayatta bulamazdım .Birsüredir hall sensörlü motor devresini sorunu çözecek şekilde yeniden tasarlamakla meşguldüm ve nihayet devre oldu ,yerleştirmesi kaldı.

Bende de var aynı osiloskoptan. Bir fırsatını bulunca ayrıntılı incelemesini yapacağım.

Bende de var aynı osiloskoptan. Bir fırsatını bulunca ayrıntılı incelemesini yapacağım.
Sizin bu konuda tecrübelerinizide düşünürsek benden iyi değerlendirme yapıp bilgi paylaşacağınız kesin hocam.Ben özetle diğebilirimki USB Instrustar osilaskop kullanırken hernekadar ekstra bir bilgisayarada ihtiyacınız olsada , ölçüm hassasiyetinin benzer fiyatlı basit osiloskoplara göre oldukça fazla olması ,fiyat uygunluğu ve bilgisayar ekranı gibi büyük bir ekranda değerleri görebilmem oldukça memnuniyet vericiydi benim için.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back