Elektrik alaninda enduksiyon

Mikro Step

Kıdemli Üye
1729451310172.png

Sekilde yerden yuksekte ve yere paralel bir levhaya yuksekce voltaj uygulanmistir. Ortamda vakum vardir.

Bu durumda levha ile toprak arasinda bir elektrik alani olusur.

Bu alan icinde sekildeki gibi bir kure konursa bu kurenin topraga gore potansiyeli olacaktir.

-------------------------------------------------------------------------------

Referansimiz toprak ise kurenin topraga gore potansiyeli ve kure ile toprak arasindaki voltaj ayni anlama geliyor. Voltaj da V = Q/C

Yani kurede biriken yuklerin, kurenin toprakla yaptigi kapasiteye oranidir.

Peki kurede nasil yuk birikiyor da topraga gore potansiyel kazaniyor? Yuk yani elektron nerden geliyor?

Son düzenleme:
Ölçme anına kadar elektron gelmiyor küreye.
Tesla küresine yaklaştırdığım kontrol kalemi parmağımı değdirmeyince yanmıyor.
Parmağımı değdirince 50 cm kadar uzaktan yanmaya başlıyor.

Ben de aynen boyle bir fikre kapilmistim. Fakat dillendiremedim.

Olcmedigin surece yuk falan yok. Demek isterdim ama bu fikir de sacma geliyor.

Ben de aynen boyle bir fikre kapilmistim. Fakat dillendiremedim.

Olcmedigin surece yuk falan yok. Demek isterdim ama bu fikir de sacma geliyor.
Eski televizyonlardan triyot pentot tüpü bulup dene diyeceğim.
Katot soğuk olacak.
Ama nasıl ölçüleceğini bilmiyorum.
Ölçü aletlerinin iç direnci tüpün iç direncine göre çok düşük kalıyor.

Mosfetli ya da lambali voltmetre yapmak gerekiyor.

Sanirim olayi cozdum. Gerci onceki sorularla cok benzer ama bir soru daha sorayim sonra cevabini yazacagim.

Paralel levhali bir kondansatorumuz var.

Ust plakaya - V voltaji uyguladik. Digerini toprakladik. Iki levha arasinda elektrik alani olustu.

Simdi bu levhalarin tam ortasina bir levha daha koyuyoruz. Haliyle orta levhanin topraga gore potansiyeli -V/2 olacak.

En dis levhalar oncesinde C kapasitesi olustururken orta levha ile dis levhalar 2C kapasitesi olusturur.

Ortam vakum olsun.

2C kapasitesinde -V/2 voltaji olusmasi icin Q=-V*C kadar yuk birikmesi lazim.

Peki bu orta levhaya bu eksi yukler nereden ve nasil geldi? Demekki orta levhaya elektronlar geldi ki -V/2 potansiyeli olustu.

Hadi bakalim. Yoksa sorumda kandirmaca mi yaptim?

2C kapasitesinde -V/2 voltaji olusmasi icin Q=-V*C kadar yuk birikmesi lazim.

Peki bu orta levhaya bu eksi yukler nereden ve nasil geldi? Demekki orta levhaya elektronlar geldi ki -V/2 potansiyeli olustu.
Levhaya eksi yükler gelmedi. Üstteki levhanın yükü ortadaki levhayla pay olacak.(Değil mi?).

Peki 2 levhayı toprağa bağlı levhadan uzaklaştırırsak aralarındaki potansiyel nasıl olur?

Valla hocam senin yüzünden (yada sayende) türev-integral çalışıcam durduk yere :) .

ha levha koydun, ha kure, farki ne, elektriksel alan levhayi yukleyecek mi asil soru, elektriksel alan yuk olusturur mu.

yuksuz bir cisim elektriksel alan icerisine girdiginde hicbir kuvvet uygulanmaz diye bir prensip hatirliyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,759
Üyeler
2,761
Son üye
ekin

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back