Elektronik komponent takip sistemi - ön çalışma

Çok güzel çalışma. Hocam sen bilirsin; özdisan katalogtan parça ararken filtrede ">" veya "<" uygulamak mümkün mü? İllaki mümkün de çok mu zor ki? Mesela 50 wattan yüksek transistör seçeceksem filtreleyemedim bir türlü. Tek tek seçerek filtrelemek gerekiyor. Gerçi özdisana da danışmadım arayıp bir sorayım. Siz kataloğunuza böyle bir uygulama yapacak mısınız?

• Beğen
Reactions: nt
Malzeme ile ilgili şöyle bir durum var.
TL431'in gördüğüm kadarıyla TO92, so8, sot23-3, sot23-5 gibi 3-4 ayrı kılıfı var. Bu durum bütün SMD direnç ve kondansatörler için de geçerli. Gerçi malzeme altına model olarak başlık girişmiş ama bu amaçla mı kullanılacak bilmiyorum.

Elimde TL431 entegrede
TO92 kılıf 5 tane
Sot23-3 kılıf 5 tane
So8 kılıf 5 tane var diyelim. Aynı durum %1, %2 ve %0.5 tolerans durumu için de geçerli. Malzeme isminden takip ise ayrı sıkıntı.
Bu illaki aklınıza gelmiştir ama çözümünüz var mı? Yoksa tl431 kutusu içine bakmak mı gerek?

Özdisan tüm eticaret altyapısını baştam yazdırıyor. Hedef yılsonuna yetişmesi. Çok detay ben de bilmiyorum ama umarım şimdiki yavaşlık ve problemler giderilmiş olur.

Eksik gördüğünüz konuları bildirmekte fayda var. Yeni sisteme dahil edebilirler belki. Bence en önemlilerinden birisi barkodlu etiketlerdeki kodun eticaret sitesindeki kodla uyumlu olmaması. Öyle olsa stok takip sistemine detay bilgiyi Özdisandan alacak bir eklenti kolayca yazılabilir.

Çok güzel çalışma. Hocam sen bilirsin; özdisan katalogtan parça ararken filtrede ">" veya "<" uygulamak mümkün mü? İllaki mümkün de çok mu zor ki? Mesela 50 wattan yüksek transistör seçeceksem filtreleyemedim bir türlü. Tek tek seçerek filtrelemek gerekiyor. Gerçi özdisana da danışmadım arayıp bir sorayım. Siz kataloğunuza böyle bir uygulama yapacak mısınız?
Buradaki temel amaç eldeki parçayı veritabanına doğru şekilde kaydetmek. Bu parçayı herhangi bir yerden temin etmiş olabilirsin. Özel notlar içerebilir. Mesela "hurda karttan söküldü" gibi. Dolayısıyla arama yaptığımız firmaların sağladığı bütün bilgilerin hepsi değiştirilebilir olacak.

Şöyle örnek vereyim; Özdisan aramasında BC547 transistör aradınız. Dönen sonuçlarda birden fazla seçenek var. Sizin elinizdeki malzemeye en yakın olanı seçtiniz ama paket seçeneği istediğiniz gibi değil. Orayı elle düzeltme imkanı her zaman olacak. Aynı şekilde açıklama ve diğer alanlar hatta BC547-XXX gibi başlık dahil her şeyi düzenleyebileceksin.

Bu aramaların temel amacı, PDF resim vb bilgileri hızlıca toparlamak.

Özdisan tüm eticaret altyapısını baştam yazdırıyor. Hedef yılsonuna yetişmesi. Çok detay ben de bilmiyorum ama umarım şimdiki yavaşlık ve problemler giderilmiş olur.

Eksik gördüğünüz konuları bildirmekte fayda var. Yeni sisteme dahil edebilirler belki. Bence en önemlilerinden birisi barkodlu etiketlerdeki kodun eticaret sitesindeki kodla uyumlu olmaması. Öyle olsa stok takip sistemine detay bilgiyi Özdisandan alacak bir eklenti kolayca yazılabilir.

Yazdığım sistem bağımsız olacak. Parça bilgisini hiç bir yerden temin edemesem bile, Alldatasheet gibi bir siteden dahi alabilirim.

Bir versiyon yukarıdaki gibi bağımsız olmak şartıyla; Sponsor olmayı düşünürlerse, onların sistem ile entegre stok takip edecek şekilde ikinci bir versiyona çatallayabiliriz. O zaman bu barkodlar filan uyuşmasa dahi çözüm geliştirmek mümkün.

Elbette bir firmaya özel bir şey yapmak anlamsız.

Daha önce konuşuldu diye detaya çok girmedim ama aslında amaç ürün modeli, kodu gibi bir bilgiyi elle girmeden barkod okuyucuyla hızlı stok girişi yapabilmek. Türkiye'de toplu malzeme alırken başvurduğumuz toptancı bir kaç tane ve açık ara en büyüğü Özdisan. Ben bir de Digikey Türkiye temsilcisi Ekom ve Empa'dan alıyorum. Ama ağırlıklı olarak Özdisan'dan alıyorum.

Ekom'dan gelen ürünler Digikey ekiketli torbalarda geliyor. Torba üzerindeki etiketle bunların verisine ulaşmak (adet dahil) zor değil.

Ancak, en büyük alışverişi yaptığım yer Özdisan oluyor. Hem sipariş daha yoğun hem de içindeki çeşit adedi fazla.

Özdisan da etiket basıyor ancak bastıkları etiketteki barkod kullanıdkları ERP tarafında ürünlere verdikleri kodu içeriyor. E-ticaret sitesinde ise farklı ürün kodlarıyla tanımlıyorlar. Bu yüzden barkod okuyucuyla etiketi okutup ürünün adını, diğer verileri ve datasheet dosyasını eticaret sitesinden almak mümkün olmuyor. Halbuki etiketin üzerinde yazan kod numarası ile e-ticaret sitesinde arama yapılabilse Özdisan'dan gelen ürünler de, Digikey'den (Ekom) gelen ürünler de çok hızlı stoğa girilebilir, özellikleri ve datasheet dosyaları otomatik indirilip kaydedilebilir. Diğer türlü Özdisan'dan gelen ürünleri stoğa girişte ürün adını elle yazmak gerekir.

Pek çok stok takip sistemine bu hızlı giriş imkanı özellik bir eklenti olarak kolayca eklenebilir.

İlave olarak da şu tür özellikler olabilir:
- Gelen ürünleri siparişe ait PDF/XLS/eposta ile karşılaştırıp eksik / yanlış ürün olup olmadığını tespit etmek
- Stoktaki minimum stok seviyesine göre eticaret sitesinde otomatik sepet oluşturmak
- Farklı tedarikçilerde fiyat karşılaştırması yapmak

• Beğen
Reactions: nt

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back