Elektronik Yük Tasarımı (Yine, Yeniden...)

Pico da (rp2040) 4 ADC var. Pi pico hazır kartta ise 3 ADC ve 2spi, 2 i2c ve 2 uart var. Yeterli derseniz pi pico olabilir ama rp2040 olmasın. Montajı ölüm.

Alternatif esp32 wrover b olabilir (4$) ama SPI, i2c ve uart tek. ADC performans da kötü deniyor.

Micropython / Arduino ile programlanırsa herkes yapar ama stm32 bu işin asıl fatihi gibi duruyor ama onu da ben öğrenemedim henüz
Analog projede pico kendi bacağına sıkmak gibi olur, adc'si kötü. Ama projeye bir de harici ADC eklenirse bu sorun olmaz hem piconun çift çekirdek avantajı var. Bunlardan birinde floating point unit olması lazım, hangisi bilmiyorum. Bence tercih nedeni olabilir. çünkü aslında bu proje ilerlerken bir de altyapı oluşturmuş olacağız ve floating point birimi büyük avantaj.

Harici ADC + harici DAC eklemek daha güzel olur. Bildiğim kadarıyla DAC ihtiyaç ve rp2040 da yok.
Pi pico hazır modül kullanılacaksa pi pico w üzerinde wifi ve BT var. Beleş bağlantı. Aradan çıkmış olur.

407'de 2kanal DAC var.
port a5 port a4 diye hatırlıypruım 12 tane de biti var :)

16 tane analog input var.
bunlarında 12 tane biti var.

Modüller içi şöyle bir taslak oluşturdum ;

1671476609393.png

Besleme Katı ayrı olsun gerekli voltajları üretsin. Genel amaçlı olsun başka projelerde de kullanalım.

Kontrol Katı : Yük akımını oluşturacak referans voltajı ayarlasın. Akım gerilim sıcaklık ölçsün. fonksiyonları komut seti ile çalışsın. Panelmetre tipi göstergeler için ölçüm çıkışları olsun. Bir adet rotary encoder bir kaç tane temel fonksiyon için buton ve led olsun. Yani isteyen ekran olmadan pc üzerinden kullanabilsin. Pc üzerinden kontrol standart olsun. Bluetooth takabilme şansımız olsun.

HMI Modulu : Opsiyonel olsun. ikinci bir uart kanalı üzerinden fonksiyonları kontrol eden ölçüm değerlerini okuyan yapı. İsteyen nextion, isteyen dwin, isteyen karakter LCD ile bir yapı oluştursun...

Yük katı : Genişleyebilen yapıda olsun...

Giriş katı : Opsiyonel. Yükü bağlamak için mekanik röle olsun. Polarite tespiti olsun.

Benim aklıma gelenler şimdilik böyle...
En çok tartışacağımız konu MCU seçimi olabilir. Benim fikirlerim şöyle ;
1. fiyatta uçmayın.
2. Herkese hitap etmesi için arduino ide ile kodlansın...

Benim aklıma gelenler şimdilik böyle...
En çok tartışacağımız konu MCU seçimi olabilir. Benim fikirlerim şöyle ;
1. fiyatta uçmayın.
2. Herkese hitap etmesi için arduino ide ile kodlansın...
Güçlü bir denetleyici istiyorsak arduino ide'den biraz uzağa gitmemiz lazım.

STM32F407+HAL
Arduino IDE kullanan StmCubeIDE çatısı altında HAL kullanarak hiç zorlanmadan yazmaya devam eder.
Ben size printf fonksiyonu hazırlarım seri portta mahrum kalmadan geliştirmeye devam edersiniz arduino ide'den gelen bir alışkanlık seri port olmadan debug yapamamak :// bende de var bu.

Ama icat çıkarma derseniz arduino ide ile geliştirilebilen güçlü bir denetleyici bakarım.
@taydin abi hatırlar mısın W801.

1 adet 12 BIT DAC : 120TL

4 kanal ADC 16 bit : 130TL

MCU 32f103 : 130TL

Yeterli olduğunu düşünüyorum...

1 adet 12 BIT DAC : 120TL

4 kanal ADC 16 bit : 130TL

MCU 32f103 : 130TL

Yeterli olduğunu düşünüyorum...
Abi 32F401 ile yapalım 103 ile çok sorun yaşarız.
C8 alırız C6 gelir benim elimin ayarı olmaz herşeyi büuük değişken yazarım C6 alanların işlemcisine sığmaz.
401'de böyle birşey gelmez başımıza.
401'de arduino ide ile geliştiriliyor.

C8 alırız C6 gelir benim elimin ayarı olmaz herşeyi büuük değişken yazarım C6 alanların işlemcisine sığmaz.
Kaç para? 200TL altı ise düşünürüz :D

Bunların bulunabilirlikleri ne? hackaday'de blupillerin çok fazla çakması olduğu ve çoğunun işlevlerinin orjinali gibi olmadığını yazan bir inceleme vardı.
Blackpill ucuzu pahalısı farklarından haber var mı?

Çözüm ESP32 + harici ADC sanki:

• 2 kanal DAC,
  • Yüksek hızlı PWM,
  • WiFi,
  • BT,
  • 240 MHz çift çekirdek
  • Arduino FW hepsi var.

Ayrıca asenkron web sunucusu kütüphanesi vs de var. Web tabanlı yönetim arayüzü yapmak kolay.

401 bize neler sunuyor.

usb 2.0
5v toleranslı pinler.
42 MHz'e kadar çıkan dijital I/O
3 tane I2C portu
3 tane uart
4 tane spi

16 TANE 12BIT ADC

Bunların bulunabilirlikleri ne? hackaday'de blupillerin çok fazla çakması olduğu ve çoğunun işlevlerinin orjinali gibi olmadığını yazan bir inceleme vardı.
Blackpill ucuzu pahalısı farklarından haber var mı?
blackpill daha önce çok kullandım hiç sorun çıkarmadı.
tek sorunu pll bazen sapıtıyor çok fazla I/O çıkış yapınca galiba pll'e besleme kalmıyor :/

401 bize neler sunuyor.

usb 2.0
5v toleranslı pinler.
42 MHz'e kadar çıkan dijital I/O
3 tane I2C portu
3 tane uart
4 tane spi

16 TANE 12BIT ADC
Bunun 1 spi portu ile 3 tane 4 digit 7 segmenti ve indicator ledleri işlemciye %1 yük bindirmeden ben sürerim, hc595 kullanırım. Buna basit arayüz dersek tuş takımını ve encoder okuma işlevini de yazarım. İşin doğrusu daha basit planladığım e-yük için bunu yapacağım zaten. f103 yerine F401 kullanırım ve basit opsiyonda bu projede iş yapar.

Bunun 1 spi portu ile 3 tane 4 digit 7 segmenti ve indicator ledleri işlemciye %1 yük bindirmeden ben sürerim, hc595 kullanırım. Buna basit arayüz dersek tuş takımını ve encoder okuma işlevini de yazarım. İşin doğrusu daha basit planladığım e-yük için bunu yapacağım zaten. f103 yerine F401 kullanırım ve basit opsiyonda bu projede iş yapar.
stm'den yana olacaksak kablosuz veri aktarım işini esp01 veya hc05-06 ile yapabiliriz @ozkarah

Forum istatistikleri

Konular
5,912
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back