Empedans nedir? anlatmis da...

hakan8470

abantu
UYARI: Asagida bir suru soru var:gulus2:

Iyi az cok anladik mevzuyu da, yani niye bir devreyi bobinle kondansatorle zorlarsin, yap direncle , yetmiyor mu? Niye kullanildigini herhalde sonra anlayacaz :gulus2:
Bizde ki LCR metrelerde empedans olcme yok, ama anladigim, empedans olcen bir cihaz kondansator ya da bobininde degerlerini anlamaya yardimci olur. Var mi bildiginiz empedans olcen uygun yollu bir seyler?

Biter mi bu video ile, empedans ilgili bir video daha var bakiniz,

Merak ettim bu guc kaynaginin icerisinde ki output impedance olcecek bir sey var mi?

Özetle, sinirli bir surat görürsen, o zorlayan, engel çıkartandır :gulus1:

1717522095013.png

Empedansı anlamadım ben. :)
mesela koaksiyel kablo 50 ohm diyorlar.
1 metre olsada aynı 100 metre olsada aynı mı? :)

maxresdefault.jpg

ses frekansları için trafolar var.
şimdi bu trafolar her frekans için aynı empedansa mı sahip? :)

Koaksiyel kablonun "karakteristik empedansı" olan 50 Ω, kablonun boyuna bağlı değildir. Ama bunun anlamı, kablo ne kadar uzun olursa olsun, diğer uçtan sinyalin aynısını alırsn. Başka kayıplardan dolayı (mesela dielektrik kayıplar) sinyal gene zayıflar.

Bunun neden böyle olduğunu anlamak için, transmisyon hattı teorisine girmek lazım. Matematiği ağırdır, pek tavsiye etmem :D

Ama genel olarak bir transmisyon hattını şöyle düşünebilirsin. Hattın giriş empedansı ile bağlı olduğu çıkışın çıkış empedansı eşitlenmiş ise, artık o hatın bütün endüktif ve kapasitif etkileri ortadan kalkar ve hat tamamen rezistif davranır. Ve bu davranış frekans ile de değişmez.

Koaksiyel kablonun "karakteristik empedansı" olan 50 Ω, kablonun boyuna bağlı değildir. Ama bunun anlamı, kablo ne kadar uzun olursa olsun, diğer uçtan sinyalin aynısını alırsn. Başka kayıplardan dolayı (mesela dielektrik kayıplar) sinyal gene zayıflar.

Bunun neden böyle olduğunu anlamak için, transmisyon hattı teorisine girmek lazım. Matematiği ağırdır, pek tavsiye etmem :D

Ama genel olarak bir transmisyon hattını şöyle düşünebilirsin. Hattın giriş empedansı ile bağlı olduğu çıkışın çıkış empedansı eşitlenmiş ise, artık o hatın bütün endüktif ve kapasitif etkileri ortadan kalkar ve hat tamamen rezistif davranır. Ve bu davranış frekans ile de değişmez.
Onun için anlamıyorum.
RLC devreleri için hesap makinesi var. Trafonun değerleri girip frekansı değiştirince çok oynuyor. :)

Meslek lisesinde matematiğe girmeden ölçme aletlerinin empedansı ölçülen devrenin empedansından en az 10 kat fazla olmalı diye öğretmişlerdi. :)
Bunu yüksek frekanslarda nasıl sağlıyorlar? :)

RLC devrenin empedansı frekans ile değişir. Ama bir transmisyon hattı bir RLC devresi değildir. Olmadığını da şuradan net bir şekilde anlarsın. Aşağıdaki, 50 cm boyunda bir koaksiyel kablo, uçlarında da erkek SMA konnektörler var. LCR metre ile bunun girişinden kapasite ölçümü yaptım, 70 pF

Şimdi, ben bu kablonun bir tarafından 3 GHz bir sinüs sinyal versem, bu frekansta 70 pF nin empedansı nedir? 0.75 Ω dur. Yani neredeyse TAM KISADEVRE.

Ama ben bunun girişine 3 GHz verdim, ve çıkıştaki kayıp 0.2 dB gibi idi sadece, yani kısa devre ile hiç alakası olmayan, oldukça düşük bir kayıp. Kablonun bant genişliği de 18 GHz.

Ben bunun girişine, çıkış empedansı 50 Ω olan bir sinyal jeneratörü bağladım. Kablonun karakteristik empedansı 50 Ω. Ölçüm yaptığım spektrum analizörün de giriş empedansı 50 Ω. Bütün empedanslar uygunlaştırılmış olduğu için, 3 GHz lik sinyal, hiçbir kapasitif ve endüktif etki görmüyor.

1717525636718.jpeg

RLC devrenin empedansı frekans ile değişir. Ama bir transmisyon hattı bir RLC devresi değildir. Olmadığını da şuradan net bir şekilde anlarsın. Aşağıdaki, 50 cm boyunda bir koaksiyel kablo, uçlarında da erkek SMA konnektörler var. LCR metre ile bunun girişinden kapasite ölçümü yaptım, 70 pF

Şimdi, ben bu kablonun bir tarafından 3 GHz bir sinüs sinyal versem, bu frekansta 70 pF nin empedansı nedir? 0.75 Ω dur. Yani neredeyse TAM KISADEVRE.

Ama ben bunun girişine 3 GHz verdim, ve çıkıştaki kayıp 0.2 dB gibi idi sadece, yani kısa devre ile hiç alakası olmayan, oldukça düşük bir kayıp. Kablonun bant genişliği de 18 GHz.

Ben bunun girişine, çıkış empedansı 50 Ω olan bir sinyal jeneratörü bağladım. Kablonun karakteristik empedansı 50 Ω. Ölçüm yaptığım spektrum analizörün de giriş empedansı 50 Ω. Bütün empedanslar uygunlaştırılmış olduğu için, 3 GHz lik sinyal, hiçbir kapasitif ve endüktif etki görmüyor.

34309 eklentisine bak
kablo kullanmadan anten ile aktarsan ne oluyor aynı mesafeyi? :)
sinyal üretecine yarım dalga dipol anten tak. Alıcıya da aynı anteni bağla.
Dipol antenlerde 50 ohm diyorlar.

kablo kullanmadan anten ile aktarsan ne oluyor aynı mesafeyi? :)
sinyal üretecine yarım dalga dipol anten tak. Alıcıya da aynı anteni bağla.
Dipol antenlerde 50 ohm diyorlar.

Son derece büyük bir kayıp olur tabiki. Antenlerde empedans uyumu gene önemli. RF amfi çıkış empedansı ile antenin giriş empedansını uygunlaştırmaya çalışırsın ki, antene maksimum güç aktarımı yapılsın.

23561_1435517405481Bd@0ob020.jpg

soldaki anten için 50 ohm -75 ohm arasında diyorlar.
sağdaki anten iki ucu kısa devre yapıyorsun ama empedansı 300 ohm :)

Koalsiyel kabloda yada burulmuş çift kablodaki empedans şudur,

Cihazdan elektron kablonun birinden gidiyor hedef cihazdan geçip diğer kablodan geri geliyor . bu iki kablo yanyana ve birbiriyle etkileşiyor.

Elektronların akış yönü ters olduğu için giden ve dönen elektronlar birbirini iter , induktans çok küçülür , eğer iki kablo arası mesafe açılsaydı induktans çok artardı iki kablo arası kapasitans düşerdi .

Rlc devrelerinde kapasitans ve induktans birbirine eşit ise en yuksek güç çekilir ac akımdan.

İki kablonun induktans ve kapasitansı (basit hipotenüs hesabı) 50ohm olarak ayarlanmış farklı da ayarlanabilir , neden 50ohm neden 25ohm değil mantığını bilmiyorum, üretim kolaylığı ile alakalıdır .

Anladın mı empedansı?
Adam guzel anlatmis ama tabi biz bu bobini, kondansatoru, niye kullaniyoruz o videoya sigdiramamis :gulus2: Bende de ezber yapacak hic akil yok ki, yaslayamadim bir yere, o kadar yapti etti toplam 104Ω dedi. NASIL? Bir 100Ω, bir de 4 tane 1Ω seri baglamama sebebin neydi? Illa bir sebebi vardir da ben ogrenemedim daha, ama bu reaktans olayi ve empedans olayi cok ilginc gercekten.

2. videoda enteresandi, yani ole her guc kaynagina her yuk olmaz kardesim gibi hissettim :dusun2:

34309 eklentisine bak
olcmek bir sanattir demissin resmen abi

@Mikro Step abi, Bu da yoktu video da , demekki o kadar yuzeysel anlatmis, gecmis bu empedans olayini
Burda eksık bir anlatım var. Eğer L ve C seri ise esdeger empedansın 0 oldugu bır frekans vardır.
Fakat L ve C paralel baglanırsa bu kez esdeger empedansın sonsuz oldugu bır frekans vardır.

Dolayısı ile L ve C nin seri ya da paralel bağlanmasına göre rezonans frekansında empedans sıfır ya da sonsuz olur.

Son düzenleme:
Koalsiyel kabloda yada burulmuş çift kablodaki empedans şudur,

Cihazdan elektron kablonun birinden gidiyor hedef cihazdan geçip diğer kablodan geri geliyor . bu iki kablo yanyana ve birbiriyle etkileşiyor.

Elektronların akış yönü ters olduğu için giden ve dönen elektronlar birbirini iter , induktans çok küçülür , eğer iki kablo arası mesafe açılsaydı induktans çok artardı iki kablo arası kapasitans düşerdi .

Rlc devrelerinde kapasitans ve induktans birbirine eşit ise en yuksek güç çekilir ac akımdan.

İki kablonun induktans ve kapasitansı (basit hipotenüs hesabı) 50ohm olarak ayarlanmış farklı da ayarlanabilir , neden 50ohm neden 25ohm değil mantığını bilmiyorum, üretim kolaylığı ile alakalıdır .
bu empdans işi taa telgrafa kadar gidiyor. ilk başta konuyu hiç önemsemiyorlarmış ilk okyanus altı bakır kablo yapılırken ince yaparız yüksek voltajı da basarız nası olsa gider kafasında olmayacak bir empedansta kablo yapmışlar tabi çalışmamış.

50 ve 75 ohm hikayesi de şu sebep ile hava aralıklı bakır coax kablolarda yüksek güçlerin en verimli aktarıldığı empedans 30 ohm, aynı şekilde düşük güçlerin en kayıpsız aktarıldığı empedans da 77 ohm.

bu yüzden düşük güçler için (tv antenleri vs) 75 ohm yüksek güçler için ise 30 ohm kablo yapmanın mekanik zorlukları ve yüksek kayıpları nedeniyle tam bu ikisinin ortasını 50 ohm seçmişler.

1717623505816.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
6,516
Üyeler
2,679
Son üye
eg3wie

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back