esp32 49E Hall Effect Sensörü değer değişmiyor

taner1835

Yeni Üye
Herkese merhaba, bir proje yapmaya çalışıyorum ancak takıldığım bir nokta var. Aşağıda belirttiğim kodla 49E hall effect sensöründen 4095 değerini alıyorum ama mıknatıs yaklaştırınca hiç bir şekilde düşme veya yükselme olmuyor. Aynı sensörü arduino unoya bağladığımda A0 pininden aldığım değer mıknatıs kutuplarını yaklaştırdığımda ilk okunan değerde değişiklik oluyor.

Arduino da bacaklar 1- 5v, 2- GND, 3- A0
Esp32 de backlar 1- 5v, 2-GND, 3- 25 pinlerine bağlı
Esp32 için aşağıdaki kodu;

C++:
const int hallSensorPin = 25;

void setup() {

Serial.begin(9600);

pinMode(hallSensorPin, INPUT);

}

void loop() {

int sensorValue = analogRead(hallSensorPin);

Serial.println(sensorValue);               

delay(100);                               

}

arduino için aşağıdaki kodu;

C++:
const int hallSensorPin = A0;

void setup() {

Serial.begin(9600);

pinMode(hallSensorPin, INPUT);

}

void loop() {

int sensorValue = analogRead(hallSensorPin);

Serial.println(sensorValue);               

delay(100);                               

}

kullanıyorum. Esp32 için ne yapmalıyım?

Son düzenleme:
Merhaba, foruma hoş geldin. Öncelikle program kodunu "kod" butonunu kullanarak ve düzgün bir görünüm ile ekle. Bu şekilde anlaşılırlığı iyi değil.

1729283845333.png

pini kontrol etmedim ama esp32'lerde adc2 pinlerini wifi açıkken kullanamazsın. böyle bir durum olabilir.

esp32-arduino platformunda int 8 bitlik mi - 32 bit mi emin değilim. o yüzden garanti olması açısından
buraya uint32_t türü seçilebilir.

ESP serileri pek ADC okumayı sevmezler. Tavsiyem, ADC-I²C dönüştürücüsü kullanmanız. Bir RPi ile olan bir uygulamamda MCP3221 kullanmıştım, tavsiye ederim.
Bu hall efekt sensörü; manyetik alan şiddetine ve yönüne göre, 0.9V-4.2V arasında değişken gerilim vermektedir.
Ancak ESP32 ADC;
Kod:
 0.0dB -> 100 mV ~  950 mV
 2.5dB -> 100 mV ~ 1250 mV
 6.0dB -> 150 mV ~ 1750 mV
12.0dB -> 150 mV ~ 2450 mV
değerlerini okuyabilmektedir.

Son düzenleme:
ESP serileri pek ADC okumayı sevmezler. Tavsiyem, ADC-I²C dönüştürücüsü kullanmanız. Bir RPi ile olan bir uygulamamda MCP3221 kullanmıştım, tavsiye ederim.
Bu hall efekt sensörü; manyetik alan şiddetine ve yönüne göre, 0.9V-4.2V arasında değişken gerilim vermektedir.
Ancak ESP32 ADC;
Kod:
 0.0dB -> 100 mV ~  950 mV
 2.5dB -> 100 mV ~ 1250 mV
 6.0dB -> 150 mV ~ 1750 mV
12.0dB -> 150 mV ~ 2450 mV
değerlerini okuyabilmektedir.

Bu sorun esp8266 da var mı? Benim için wifi Bluetooth önemli değil. Yazdığım kod için Arduino yetersiz kalıyor ve kullanacağım denetçiye 4 adet Hall Effect Sensörü bağlayacağım bir de gc9a01 ekran var bunları sorunsuz kullanabileceğim bir denetçi var mı?

Evet ESP demiştim. ESP32 ve ESP8266 temelde 0-1V arasını ölçebilir. Kazanç ayarıyla besleme gerilimine(3.3V) yaklaştırılabilir.

Arduino nasıl yetersiz kalıyor? Youtube'de "upir" in çalışmalarını izleyin. Ekranlar için sadeleştirmeler nasıl yapılıyor bakabilirsiniz.

Evet ESP demiştim. ESP32 ve ESP8266 temelde 0-1V arasını ölçebilir. Kazanç ayarıyla besleme gerilimine(3.3V) yaklaştırılabilir.

Arduino nasıl yetersiz kalıyor? Youtube'de "upir" in çalışmalarını izleyin. Ekranlar için sadeleştirmeler nasıl yapılıyor bakabilirsiniz.
Anladım çok teşekkür ederim, inceleyeceğim

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,759
Üyeler
2,761
Son üye
ekin

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back