Ev elektriği

Nötr kopmasından dolayı cihazların zarar görebildiğini okuyorum bazı yerlerde. Ama bana pek mantık yapmıyor, nötr koparsa hiçbir cihaz çalışmaz, ama bir sorun çıkmaması lazım.
abi şöyle birşey oluyor bizzat denemiştik tek damar içinedn geçen çoklu kablolarda nötr koparsa boşa çıkan iletkene diğer canlı kablodan voltaj atlaması oluyor trafo gibi oluyorlar yani 220+30V oluyor mesela kabloların üstüne.

çözüm olarak toprak ile nötr arasında 40V civarında varistör koyarsak nötr koptuğunda kaçak akım rölesi açma yapacaktır.

Yani kapasitif bir etkileşim mi oluyor? O kapasite çok azdır oradan arıza yaratacak akım geçmez.

Yani kapasitif bir etkileşim mi oluyor? O kapasite çok azdır oradan arıza yaratacak akım geçmez.
Sanırım evet.
boşta kalan iletkene canlı olandan atlama oluyor.

bunun çözümü olarak varistör takmak gerekiyor ama kaçak akım şart açtırma yapmak için.

nötr kopmasıyla anahtar takmak aynı etkiyi yaratmayabilir çünkü anahtar takınca bağlı devreden ayırmış oluyoruz hattı. Hatta voltaj binse de anahtar bağlı, ama kopunca bu olay farklı hal alıyor nerden koptuğuda önemli bence ben çok korkmadığım için bu durumdan varistör eklemedim sisteme çünkü ev tesisatı hareketli değil kopması pek olası gelmiyor bana

Nötr kopmasından dolayı cihazların zarar görebildiğini okuyorum bazı yerlerde. Ama bana pek mantık yapmıyor, nötr koparsa hiçbir cihaz çalışmaz, ama bir sorun çıkmaması lazım.
Binaya gelen nötr kopmasinda timur hocam farklı fazlardan beslenen cihazlar iki faz arasına seri bağlı duruma düşüyor. Ayrıca nötr de olmadığı için sistem denge noktası kayıp iki faz gerilimi yükselip bir faz gerilimi düşüyor. Tam bir kabus aslında.

Binaya gelen nötr kopmasinda timur hocam farklı fazlardan beslenen cihazlar iki faz arasına seri bağlı duruma düşüyor. Ayrıca nötr de olmadığı için sistem denge noktası kayıp iki faz gerilimi yükselip bir faz gerilimi düşüyor. Tam bir kabus aslında.
bunun için yıldız noktasına bağlı kontaktör oluyordu sanırım trafolarda yıldız bağlantıyı ayırıyordu.

sen elektrikçiydin abi sana da sorayım.
Kime sorduysam gerek öğretmenim gerek alaylı elektirkçiler hep boş anlamsız cevaplar verdiler.

Bu OG-AG trafoların çıkışını yıldız bağlıyoruz yıldız noktamız nötr aldık ister 220 ister 380 kullandık.

peki burayı üçgen bağlarsak ne oluyor?

Hmm tamam şimdi mantık yaptı. Yani mesela bina girişinde nötr koptu ama bina içerisinde iki prizin nötr'ü hala birbirine bağlı. Bu durumda iki yük seri bağlı olacak ve yükleri oranında 380 V u paylaşacaklar. Az akım çeken ayvayı yiyecek :D

bunun için yıldız noktasına bağlı kontaktör oluyordu sanırım trafolarda yıldız bağlantıyı ayırıyordu.

sen elektrikçiydin abi sana da sorayım.
Kime sorduysam gerek öğretmenim gerek alaylı elektirkçiler hep boş anlamsız cevaplar verdiler.

Bu OG-AG trafoların çıkışını yıldız bağlıyoruz yıldız noktamız nötr aldık ister 220 ister 380 kullandık.

peki burayı üçgen bağlarsak ne oluyor?
Üçgen bağlantıda nötr noktası olmaz . Dolayısıyla trafo sekonderinden 380 volttan başka bir gerilim alamayız. Bunun için 220 volt tekrar kullanabilmek icin başka yardımcı ekipmanlar kullanmak lazım ki gereksiz ve büyük bir masraf olur . Ayrıca yıldız bağlantıda sistemdeki dengesiz faz yüklemelerinde nötr hattı ve buradan dönen akımlar ile sistem gerilim dengesini korumak çok kolay . Üçgen bağlantıda bozulmuş bir faz dengesini düzeltmek için bütün fazları dengeli dağıtmaya çalışmaktan başka yapılabilecek bir işlem malesef yok .

Bu durumda nötr kopmasının sorun yaratması için ilgili daireye ÜÇ FAZ elektrik geliyor olması ve dairedeki prizlerin bu fazlara taksim edilmiş olması lazım. Günümüzde de neredeyse tüm apartmanlarda durum bu. Ayrıca iki yükün de düğmesinin açık (çalışıyor durumda) ve iki farklı faz üzerinde olması lazım. Ama bir daireye sadece bir tane faz geliyorsa o zaman nötr kopmasından dolayı bir sorun çıkmaması lazım.

Bu durumda nötr kopmasının sorun yaratması için ilgili daireye ÜÇ FAZ elektrik geliyor olması ve dairedeki prizlerin bu fazlara taksim edilmiş olması lazım. Günümüzde de neredeyse tüm apartmanlarda durum bu. Ayrıca iki yükün de düğmesinin açık (çalışıyor durumda) ve iki farklı faz üzerinde olması lazım. Ama bir daireye sadece bir tane faz geliyorsa o zaman nötr kopmasından dolayı bir sorun çıkmaması lazım.
Nötr kopmasının etkisinden korunmanın tek çözümü kopma anında beslenen cihazların elektriğinin kesilmesi. Bunun icinde mantıklı bir yöntem bence gerilim izleme rölesi ve ups. Kontaktör uygulaması yapanlarda var ama bence her zaman koruma yapamayabilir. Yani bu durumlar için komple bir koruma yapmak baya maliyetli olur.

Son düzenleme:
Evet kontaktör uygulamasının riskleri de var. Bina besleme kablosunun nötr'ü koparsa içerde yükler yıldız bağlı olduğu için zahiri bir nötr noktası oluşur yani nötr noktası kayar dolayısı ile faz-nötr gerilimlerinde fazlara bağlı olan yüklerin durumuna görer muazzam değişimler olur bu da kontaktörün çekip bırakmasına neden olacağından yüklere daha fazla zarar verecektir.
Sorun: Gerilim stabil değilse ne yapmak gerekir?
Çözüm:
Öncelikle durum elektrik dağıtım şirketine bildirilmelidir (toplu bildirimler etkilidir.)
Gerilim koruma rölesi ile birlikte röle veya kontaktör kullanılabilir ancak gerilim değişimleri fazla ve sık gerçekleşiyorsa bu çözüm olmaz çünkü röle evinizin enerjisini sürekli olarak kesecektir.
Süreklilik arz ediyor ve dağıtım şirketi ilgilenmiyor ise uygun güçte mikroişlemcili bir regülatör almak gerekir.

Kaçak akım rölesi şarttır benim evimde tutmuyor filanca yükte atıyor o yüzden iptal ettim gibi bahaneler asla geçerli olmaz.
Kaçak akım + Seri ve paralel ark sorunları düşünülürse her linyeye AFDD rölesi kullanmak gerekir.

Gerilim koruma rölelerinin bir çoğu yıldırım nedenli gerilim yükselmelerinde hiç bir koruma etkisi sağlamamaktadır. Gerilim koruma rölelerinin tepki süresi milisaniyeler mertebesinde olup yıldırım nedenli gerilim yükselmelerinin etkisi mikro ve nano saniyler mertebesindedir. Bu nedenle AG parafudr kullanılması gerekir. Parafudr da grup halinde kullanılırsa koruma sağlarlar trafo köşkünden son alıcıya kadar kullanılmalıdır.

Evet kontaktör uygulamasının riskleri de var. Bina besleme kablosunun nötr'ü koparsa içerde yükler yıldız bağlı olduğu için zahiri bir nötr noktası oluşur yani nötr noktası kayar dolayısı ile faz-nötr gerilimlerinde fazlara bağlı olan yüklerin durumuna görer muazzam değişimler olur bu da kontaktörün çekip bırakmasına neden olacağından yüklere daha fazla zarar verecektir.
Sorun: Gerilim stabil değilse ne yapmak gerekir?
Çözüm:
Öncelikle durum elektrik dağıtım şirketine bildirilmelidir (toplu bildirimler etkilidir.)
Gerilim koruma rölesi ile birlikte röle veya kontaktör kullanılabilir ancak gerilim değişimleri fazla ve sık gerçekleşiyorsa bu çözüm olmaz çünkü röle evinizin enerjisini sürekli olarak kesecektir.
Süreklilik arz ediyor ve dağıtım şirketi ilgilenmiyor ise mikroişlemcili bir regülatör almak gerekir.

Kaçak akım rölesi şarttır benim evimde tutmuyor filanca yükte atıyor o yüzden iptal ettim gibi bahaneler asla geçerli olmaz.
Kaçak akım + Seri ve paralel ark sorunları düşünülürse her linyeye AFDD rölesi kullanmak gerekir.

Gerilim koruma rölelerinin bir çoğu yıldırım nedenli gerilim yükselmelerinde hiç bir koruma etkisi sağlamamaktadır. Gerilim koruma rölelerinin tepki süresi milisaniyeler mertebesinde olup yıldırım nedenli gerilim yükselmelerinin etkisi mikro ve nano saniyler mertebesindedir. Bu nedenle AG parafudr kullanılması gerekir. Parafudr da grup halinde kullanılırsa koruma sağlarlar trafo köşkünden son alıcıya kadar kullanılmalıdır.
Kontaktör de herkes nötr olmayınca kontaktör bobini bırakır. Daire ya da bina beslemesi kesilir diye düşünüyor. Nötr kopunca cihaz uçlarından gerilimin gitmeyeceğini yukarıda açıklamıştım. Yanı kontaktör işi malesef çok sığ bir düşünce aslında. Yanı şebekeden beslenen bir cihazin koruma yapması işi traş aslında. Bunun için trafo dairelerinde bütün koruma roleleri akü uzerinden beslenirdi. Yeni sistemlerde büyük ihtimal ups e geçilmiştir.

Kontaktör de herkes nötr olmayınca kontaktör bobini bırakır. Daire ya da bina beslemesi kesilir diye düşünüyor. Nötr kopunca cihaz uçlarından gerilimin gitmeyeceğini yukarıda açıklamıştım. Yanı kontaktör işi malesef çok sığ bir düşünce aslında. Yanı şebekeden beslenen bir cihazin koruma yapması işi traş aslında. Bunun için trafo dairelerinde bütün koruma roleleri akü uzerinden beslenirdi. Yeni sistemlerde büyük ihtimal ups e geçilmiştir.
Gerilim koruma rölelerinin de neticede limit değerleri var. Ancak kalite markalarda koruma gayet güzel girişte gerilim artistik yapıyorsa bodyguard röle içeri kimseyi almıyor :kotek1:

Peki dairenin içindeki bir nötr hattı koparsa, kaçak akım rölesi atar mı?

Peki dairenin içindeki bir nötr hattı koparsa, kaçak akım rölesi atar mı?

Benim bildiğim atmaz .

Diğer .

Kısacası, sistemde nötr hattının olup olmaması ya da sistemdeki yüklerin dengeli ya da dengesiz olması durumu, izolasyon problemi olmadığı sürece kaçak akım koruma rölelerinin çalışmasına engel olmamaktadır.

Benzer konu ? sayılır .

İnternette dolaşan video

Son düzenleme:
Evet aşağıda gösterilen 3 fazlı kaçak akım koruma rölesi iç yapısı doğru ise, o zaman atmaz. 3 fazlı KAR, bir pens ampermetre gibi bütün fazlar ve nötüre aynı anda bakıyor. Eğer nötr koptu ve R fazından Y fazına bir akım akıyorsa ve bu akım da televizyonu cayır cayır yakıyorsa, KAR açısından hiçbir sorun yok, giden akım ve gelen akım toplamları sıfır :katil2:

1663081054266.png

Peki 3 fazlı KAR koyacağına, her faza ayrı ayrı monofaze KAR konursa durum nasıl olur? O zaman atar gibime geliyor :dusun2:

Peki 3 fazlı KAR koyacağına, her faza ayrı ayrı monofaze KAR konursa durum nasıl olur? O zaman atar gibime geliyor :dusun2:
kar açma yapması için nötr ile toprak arasında(ortalama) 30mA oluşması gerekiyor nötr kopunca 1A kaçak'da olsa röle içindeki bobin ile bağlantısı kalmadığı için açamaz

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,834
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back