Ev elektriği

Benim bildiğim KAR'ın toprakla bir işi yok. KAR faz akımı ve nötr akımına bakar. Bunların arasındaki fark 30 mA i geçerse açar, geçmezse açmaz. Nötr koptuğu zaman da faz akımı devam edecek, nötr akımı kesilecek, o yüzden atması lazım.

Benim bildiğim KAR'ın toprakla bir işi yok. KAR faz akımı ve nötr akımına bakar. Bunların arasındaki fark 30 mA i geçerse açar, geçmezse açmaz. Nötr koptuğu zaman da faz akımı devam edecek, nötr akımı kesilecek, o yüzden atması lazım.
Bir fazlı beslenen dairelerde daire için de nötr kopması sonucu sadece cihaz enerjisiz kalır. Kacak akim rölesi atmaz . Çünkü akim döngüsü olmaz . İptidai sema için özür dilerim . Yorgun yorgun bu kadar çizebildim.

Ekler

• 20220913_191533.jpg
    20220913_191533.jpg
    147.3 KB · Görüntüleme: 61
Birde sol tarafa yan foto verseydiniz
Boyun hareketleri olurdu ( foto için teşekkürler )

20220913_191533.jpg

Hayret yav, ben soruyu sorduğumda KAR girişindeki nötr değil, KAR çıkışındaki nötr'ün kopması durumunu düşünmüştüm. O durumda kAR içindeki devre besleme almış oluyor ve görevini yapar diye düşündüm. Ama bu videoda girişteki nötr kopunca nasıl attı o KAR yav? 21 mA lik akım oradaki mekanizmayı nasıl devreye sokabildi?

Hayret yav, ben soruyu sorduğumda KAR girişindeki nötr değil, KAR çıkışındaki nötr'ün kopması durumunu düşünmüştüm. O durumda kAR içindeki devre besleme almış oluyor ve görevini yapar diye düşündüm. Ama bu videoda girişteki nötr kopunca nasıl attı o KAR yav? 21 mA lik akım oradaki mekanizmayı nasıl devreye sokabildi?
Yahu timur hocam KK forumda biz bu konuları sabah akşam hergün tartışmaktan cinnet geçirecek duruma geldik . Palamut diyelim , hamsi diyelim , mezgit diyelim kacak akim rölesi demiyelim artık nolur.

Son düzenleme:
Neyse bizim eleman ayrı bir videoda anlatmış sağolsun

İster 3 faz ister tek faz nötr nerden koparsa kopsun koptuktan sonra toprağa temas yok ise KAKR açma yapmaz. KAKR açması için Faz veya nötrün direk temas veya dolaylı temas yolu ile toprağa ulaşması gerekir.
30mA KAKR'den örnek vereyim mekanizma 15mA üzeri her an açmaya müsaittir merak edenler için youtube da bununla ilgili test videoları mevcuttur.

Yok ya bildiğimiz ev bozuldu elektirikçi çağırdık adam yaptı babam ilgilendiği için ne yaptığnı göremedim şalter kısmında birşey düzeltemedi binanın elektirk odasında birşeyler yapmış öyle düzeldi sonra birkaç saat sonra odalar arası geçiş yaparken mutfak lambasını açar açmaz yine evin yarısı gitti :/

Biz buranın yerli halkı olduk.
Sorumuzu sorup cevap alıp yol almak yerine aldığımız cevaba karşılık diğer üyelere yararlı olacağını düşündüğümüz bir bilgimizi paylaşıyoruz

her höd diyene alınsam 116 mesaj 20 beğenide kalırdım :)
Beğeni yorum niyetiyle foruma üye isen ne mutlu sana bol bol yaz bakalım abi :D
bana yardımcı olamadıysan ne gerek sen :/
yaşım bilgim küçük olduğu için müdahale etmeden bir bilene danışayım dedim sen tavsiye vermen gereken yerde bana evin tesisat alt yapısını soruyorsun mantık işi ya

Beğeni yorum niyetiyle foruma üye isen ne mutlu sana bol bol yaz bakalım abi :D
bana yardımcı olamadıysan ne gerek sen :/
yaşım bilgim küçük olduğu için müdahale etmeden bir bilene danışayım dedim sen tavsiye vermen gereken yerde bana evin tesisat alt yapısını soruyorsun mantık işi ya
Sizin neslin moda tabirleriyle cevap yazalım sana . Atar yapman ve yükselmen gereken kişi para verdiğin eve çağırdığın tamirci . Burada gelip @Ahmet abine ayar vermeye çalışmanda boş yapmak oluyor malesef .

Sizin neslin moda tabirleriyle cevap yazalım sana . Atar yapman ve yükselmen gereken kişi para verdiğin eve çağırdığın tamirci . Burada gelip @Ahmet abine ayar vermeye çalışmanda boş yapmak oluyor malesef .
Ben nasıl abi oldum ya en küçük bendim forumda :)

Bende böyle olayları anlamıyorum 'bana yardımcı olmadın neyleyim senin aktifliğini' Tesisatı görmeden, ölçmeden nerden bilelim arıza nerede.

Çağırdıkları elektrikçi acaba yolda gelirken anlamış mıdır arızanın nerde olduğunu 5 dakka da çözüp gitmiş midir?

Elektrik (sanılanın aksine) basit bir meslek değildir. Basite aldığınız her husus başınızı ağrıtmaya adaydır.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,815
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back