Faydalı foto ve videolar

White

Üye
Arşivimden sizler için seçtiğim bazı fotolar ve video var, umarım ilgi alanı olanlara faydası olur.
Video içeriği;
-Coriolus efekti
-Manipulatör testi
-Dişli hareketleri
-Akıllıca tasarlanmış bir radyo
-Beni çok etkileyen foto transferinin ilk adımları, ya da bugünün ekran teknolojisinin temeli.
-Yolcu uçağında bulunan antenler.

Ayrıca sizlerin de fikrini merak ediyorum, fotoların arasında Tesla Cybertruck model bir araç var, sizce gelecekte araçlarda 12 volt akü yerine 48 volta geçilip kullanılacak olan araç ekipmanlarının voltajları 48 volta göre dizayn edilir mi? Belki akım avantajı olur, diğer bir sorum ise CAN protokolünün yerini ethernet teknolojisi alabilir mi? Benim fikrim elektronik ekipmanlar arttıkça, multimedya ve elektrikli araç teknolojisi geliştikçe alabilir diye düşünüyorum.

IMG_8178.PNG

1.png
2.png
3.png
4.png
5.png
6.png
7.png
8.png
9.png
10.png
11.png
12.png
13.png
15.png
16.png

IMG_8180.PNG
IMG_8183.PNG
IMG_8187.PNG

IMG_E8162.JPG
17.png
19.png
20.png
21.png
22.png
23.png
25.png
26.png
27.png
28webp.png
29.png
30.png
VCC, VEE, VDD ve VSS arasındaki fark.png
IMG_8178.PNGIMG_8179.PNGIMG_8180.PNGIMG_8183.PNGIMG_8187.PNGIMG_E8162.JPG1.png2.png3.png4.png5.png6.png7.png8.png9.png10.png11.png12.png13.png15.png16.png17.png19.png20.png21.png22.png23.png25.png26.png27.png28webp.png29.png30.pngVCC, VEE, VDD ve VSS arasındaki fark.png

Son düzenleme:
1725348924352.png

Kareye bak. "Nobel" olimpiyatları gibi.:saril::saril::saril:

Cebrik toplama ve vektorel toplama farkli seyler. Dogrusu asagidaki gibi.

1725366883381.png

Son düzenleme:
vektorel toplama ile aşağıdaki aşağıdaki sonuçlara ulaşılabilir mi?

kVAR>kW>kVA
kW>kVA>KVAR
kVA>kVAR>kW
kW>kVAR>kVA
kVAR>kVA>kW

Ayrıca sizlerin de fikrini merak ediyorum, fotoların arasında Tesla Cybertruck model bir araç var, sizce gelecekte araçlarda 12 volt akü yerine 48 volta geçilip kullanılacak olan araç ekipmanlarının voltajları 48 volta göre dizayn edilir mi? Belki akım avantajı olur, diğer bir sorum ise CAN protokolünün yerini ethernet teknolojisi alabilir mi? Benim fikrim elektronik ekipmanlar arttıkça, multimedya ve elektrikli araç teknolojisi geliştikçe alabilir diye düşünüyorum.
Civatalar hariç diğer konulardan zerre kadar anlamadığım için o konularda bir şey söylemek beni aşar.

Tesla Cybertruck meselesinde ise sorduğunuz sorularının çoğunun cevabı evet.

Niye evet.Zira otomotiv endüstrüsi seri imalat montaj kolaylığı/Montaj zamanı/maliyet gibi onuların en sert ele alındığı yerlerdir.Saniyenin hesabı yapılır (bu abartı değil cidden saniyeler hesaplanır) sinekten yağ çıkarma modu ile civata değil pulun sayısı takip edilir toplam maliyet bir şekilde aşağıya çekilmeye çalışılır. Bu her sektörde aşağı yukarı böyledir ama iş otomotive gelince bu tür talepler acımasızca istenir.

Bunun konu ile alakası ne derseniz. 48 volt mimarisinin ilk kazandıracağı yer kablaj.Sonrada doğal olarak ağırlık. Siz 48 volt ile araçta düşük akım mimarisinde kullanılan bakır miktarını düz mantık dörtte birine düşürüyorsunuz. Bu cepte. Buna ek olarak ağırlıktan kazanıyorsunuz buda cepte .Bunlara ek olarak Tesla gibi firmalar 12 volt gibi 3. firmalardan alması gereken aküleri kendilerinin zaten ürettiği li-on yada Life-po4 gibi pillerden akü yaparak extra maliyetten kazanır.Bir firma daha ne ister??

Cab-Bus meselesi isebiraz daha karışık.Aslında Can-Bus sistemin ana tanımı değil. Araçlarda kullanılan ve Bosch-İntel tarafındangeliştirilen bir ağ teknolojisi. Burada şöyle bir şey var ki piyasada sadece Can-Bus yok. Flexray ,Lin-Bus, Most gibi protokollerde mevcut. Hepsinin de kendine göre avantajı -dezavantajı mevcut.Bu işin bir yönü.

İşin bir başka yönüde talep. Talepten kastım araçlardaki bazı sistemlerin (radar-Lidar-eğlence sistemleri- çevresel kamera v.s gibi ) yüksek veri hızına ihtiyaç duyması.Teknoloji geliştikçe ve araçlardaki sistemlerin kabiliyetleri arttıkça bı hız ihtiyacı doğru orantılı artacak. Dolayısı ile yukarıda sayılan Can-Bus gibi sistemler artık bu hıza ihtiyaç veremeyecek duruma geliyorlar.Göründüğü kadarı ilede bunu aşmanın en kolay ve maliyetsiz yolu da araç etherneti.

Dolayısı ile yine firmalar kendi koydukları isim altında yüksek hızla veri iletip alabilecek bir araç ağına geçmek zorundalar.Bunun adı ali olmaz veli olur ama temel yüksek hızlı ethernet ağına dayanır.

Derim ben.

vektorel toplama ile aşağıdaki aşağıdaki sonuçlara ulaşılabilir mi?

kVAR>kW>kVA
kW>kVA>KVAR
kVA>kVAR>kW
kW>kVAR>kVA
kVAR>kVA>kW

Hipotenuz her zaman en uzun olacagina gore her zaman icin KVA en buyuk deger olacaktir. (Buyuzden transformator gucleri KVA ile konusulur)

Daha sonra hangisinin daha buyuk olacagi duruma gore degisir.

Mesela kalin telle cok sarimli demir gobekli bir bobinde KVAR > KW olurken, utuye baglanacak az sarimli bobinde KW >KVA olacaktir.

Son düzenleme:
Hipotenuz her zaman en uzun olacagina gore her zaman icin KVA en buyuk deger olacaktir. (Buyuzden transformator gucleri KVA ile konusulur)

Daha sonra hangisinin daha buyuk olacagi duruma gore degisir.

Mesela kalin telle cok sarimli demir gobekli bir bobinde KVAR > KW olurken, utuye baglanacak az sarimli bobinde KW >KVA olacaktir.

bağıl üç büyüklük var.
çift kullanımıyla hile yapıyorsun.

Neden hile yapayim?

Iki tane bagimsiz buyukluk var. Ucuncusu bu ikisine bagimli. Kafasina gore deger alamaz.

Yatay eksene aktif gucu, dikey eksene reaktif gucu koy. Bileskesine de VA olarak gorunur gucu yerlestireceksin.

Sen sadece Watt ve VAR ile oynayabilirsin. VA olarak bilinen guc bu ikisi tarafindan belirlenir.

Yani hem Watt ile oynayayayim, hem VAR ile oynayayim hem de VA ile oynayayim diyemezsin,

ütü örneğinde aktif gücün görünür güçten büyük olması için reaktif gücü nasıl konumluyorsun?

Utu zaten cok guclu ve rezistif bir yuk. Buna seri baglanacak kucuk bir bobinin 50Hz de neden olacagi reaktif gucu cok kucuk kalacaktir.

devreye koyduğun küçük bobin yüzünden cos fi artık 1 değil. dolayısyla hipotenus aldı başını gitti. gerçek güç görünür güçten nasıl büyük oluyor?

Hayir utuye baglanan kucuk bir bobin cosfi yi 1 den 0.9999 gibi degere dusurur. Hipotenuz biraz once tamamen Watt kadar uzunken simdi ise mini minnacik degisir. (Uzar mi kisalir mi direk soyleyemedim kisalir sanirim, hesaplayip gostermek lazim)

Son düzenleme:
XL=0 iken
[math]S=\frac{V^2}{R}[/math]
XL>0 ama cok kucuk iken
[math]S=\frac{V^2}{\sqrt{R^2+XL^2}}[/math]
XL artarsa S yani hipotenuz kisaliyor.

ben düşünce kurgumu şöyle açıklayayım:

ütü rezistif yük olduğu PF= 1 olur.
dolayısıyla gerçek güç ile görünür güç aynı doğrultuda ve eşit büyüklüğe sahipler.
ütüye bağlanan bobin her ne kadar küçük olarak nitelendirilse de reaktif güce neden olur ve PF≠1'dir.

artık dik üçgen oluştu. (PF'nin 1'den küçük olması için gerçek gücün görünür güçten küçük olması gerekmiyor mu?)

bu anlattığım tablodaki güç üçgeninde S>P>Q dizilimi ortaya çıkıyor.

V=1 v, R=1 Ohm XL=0.1 Ohm olsun.

Once bobin yoksa P=1W, S=1VA

Bobin varsa

S=1/1.005=0.995VA (Boyu kisaldi)

P nin de boyunun kisalacagi acik.

P=R*I^2=1*1/(1+0.01)=0.990W

S her zaman ya P ye esit ya da P den buyuktur.

Eger reaktans cok artirilirsa gene S en buyuk, fakat bu kez Q sonra da P gelir.

Yani S, P ve Q dan bagimsiz hale getirilemiyor.

Son düzenleme:
V=1 v, R=1 Ohm XL=0.1 Ohm olsun.

Once bobin yoksa P=1W, S=1VA

Bobin varsa

S=1/1.005=0.995VA (Boyu kisaldi)

P nin de boyunun kisalacagi acik.

P=R*I^2=1*1/(1+0.01)=0.990W

S her zaman ya P ye esit ya da P den buyuktur.

Eger reaktans cok artirilirsa gene S en buyuk, fakat bu kez Q sonra da P gelir.

Yani S, P ve Q dan bagimsiz hale getirilemiyor.

''gerçek güç yanında reaktif tüketim de yapılıyorsa her şartta görünür güç gerçek güçten büyük olur'' diyebilir miyiz?

cevabınız evet ise birinci (ütü-bobin) örneğiniz tartışma dışına çıkar ve birinci örneğinize gecebiliriz.

Her sartta gorunur guc (VA), gercek gucten (Watt) buyuk ya da esittir.

Utu bobinde de gecerli. Utuye seri minicik bir bobin eklemekle aktif gucu birazcik dusurduk minicik bir reaktif guc olusturduk. Gorunur gucu de birazcik dusurmus olduk. Bu durumda dahi S>P Cunku S hep hipotenus, her zaman en uzun kenar.

Yukumuzde VAR > VA yapmanin sadece tek bir yolu var. Negatif degerli direnc. Bu da mumkun degil.
Ayni sekilde Watt>VA yapmanin tek bir yolu var. Negatif bobin ya da negatif degerli kapasitor yapmak. Bu da mumkun degil.

Matematiksek olarak VAR > VA olamayacagini su sekilde ispat edebiliriz.

Q/S > 1 olsun istiyoruz.

[math]Q=XL*I^2[/math][math]S=\sqrt{(XL^2+R^2)}*I^2[/math]
[math]\frac{Q}{S}=\frac{XL*I^2}{\sqrt{(XL^2+R^2)}*I^2}=\frac{XL}{\sqrt{XL^2+R^2}}[/math]
Q nun S den buyuk olabilmesi demek Q/S in 1'den buyuk olmasi demektir. Payin paydadan daha buyuk olabilmesi icin R nin negatif olmasi gerekir. Dolayisi ile gercek dunyada bir yuk, guc kaynagindan guc cekerken reaktif gucun gorunur gucten buyuk olmasi mumkun degildir.

Benzer sekilde Watt>VA olamayacagi da gosterilebilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
6,560
Üyeler
2,689
Son üye
5FX

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back