FC37MT SOT-23-6 Datasheet

M_B

Aktif Üye
Merhabalar 10" monitorun main boardunda FC37MT isimli entegre devamlı yanıyor. ( Bu resimde normal diğer kartlarda direk kavrulmus )
Bu chipin datasheetine ulaşamadım. Bu chiple karşılaşan / kullanan arkadaşların bilgi ve tecrubelerinden yararlanmak isterim.
Teşekkürler.
WhatsApp Image 2023-10-31 at 11.51.00.jpeg

Power hocam. az ilerisinde 4R7 yazan bobin ve diyotlar var.

WhatsApp Image 2023-10-31 at 12.19.36.jpeg

Benim başıma benzer bir olay geldiğinde aşağıdaki gibi bir yol izledim. Halen daha sorunsuz kullanıyorum.

Tabi entegrenin datasheeti olmadığından değerleri tespit etmek zor olabilir ama sonuçta bu entegrenin çıkışı biryerlere gidiyordur. Oranın besleme voltajı üzerinden hareketle çözüm geliştirilebilir.

Sağlamını sökün voltajın geldiği pinler belli olduğuna göre MOSFET olup olmadığını anlamak için transistor tester cihazı ile -kalan diğer pinleri sıra ile- test edin

Transistor tester (Pekçok verisyonu var biliyorsunuzdur)
tester.png

Son düzenleme:
Mosfet olacagini sanmam, bazi bacaklar kisa devre olurdu oyle olsaydi PCB uzerinde. Entegrenin Vcc ve Gnd uclarini tesbit etmek kolay. Kalan bacaklara da bagli olan komponentlerden cikis ucunu tesbit edebilirsiniz. Oraya bagli olan sey neyse asiri guc cekiyor olmali. Siz bunu degistirseniz de oradaki sorunu cozmeden bu arizanin tekrar etmesinin onune gecemezsiniz. Aciklamada birden fazla kart oldugunu soylediniz. Bu durumda kronik bir arizadan bahsetmek mumkun. Monitorun modelini de yazarsaniz belki datasheetine ulasilabilir.

Merhabalar,
Calısan kartta entegre pinlerini bularak oraya LM2596 li modulden 5V ayarlayarak taktım. Şu an normal şekilde çalışıyor.
Masada test ediyorum. Bozulmasının nedeni12V 5A dandirik bir adaptorden kaynaklı.

Arızalanan entegre 12V giriş 5V cıkıs veren Step -down entegreymış.

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back