Fırçasız motorlu fan devir ayarı

taydin

Timur Aydın
Staff member
DC voltajla çalışan fanların artık neredeyse tamamı fırçasız DC motor kullanıyor. Bunun sebebi fırçasız DC motorların çok sessiz olması ve çok uzun süre sürekli olarak çalışabilmeleri.

Böyle bir fanın devir ayarı için ya fana uygulanan voltajın değiştirilmesi gerekiyor, yada PWM kullanılacaksa, çok düşük bir frekansla PWM yapılması gerekiyor. Mesela ben 10 Hz ile denedim kabul edilebilir bir sonuç aldım. İlgili konu şurada:

Ama bazan hazır var olan bir PWM üreteci kullanmamız gerekiyor ve PWM frekansı da 10 Hz in çok üzerinde oluyor. Böyle bir PWM çıkışa fanı bağladığımız zaman, sadece %100 e yakın duty cycle değerlerinde fan çalışır (ve tam devirde çalışır). Duty cycle %100 ün altında biraz düşünce dahi fan hızla devir kaybetmeye başlar ve sonunda hiç dönmeden sadece öter.

Böyle bir durumda nasıl bir çözüm uygulanabilir? Elimizde hazır yüksek frekanslı bir PWM kaynak olduğuna göre, sadece birkaç harici komponent kullanarak bir buck converter elde edebiliriz.

Mesela bir 3B yazıcı kontrol kartının PWM çıkışını düşünelim. Bu çıkış, esasında open drain bir MOSFET çıkışıdır ve buradaki MOSFET yüksek frekansla anahtarlanmaktadır. Yani elimizde buck converter'in anahtar kısmı hazır. Sadece geri dönüş diyodu, bir bobin ve bir kondansatöre ihtiyacımız var. Ripple performansı hiç önemli değil, o yüzden minimal bobin ve kondansatör değerleri ile aşağıdaki denemeyi yaptım ve PWM ducy cycle ayarlanarak çıkış voltajı çok geniş bir aralıkta ayarlanabiliyor. Mesela şu anda duty cycle %50 ve 24 V luk kaynak voltajını 12 V değerine indiriyoruz.

1645446952673.png

Yani neticede fırçasız motorlu fanımınızın devrini değişken bir DC voltaj kullanarak ayarlıyoruz. Burada bobin 10 mH, kondansatör 10 μF, PWM frekansı da 25 kHz. Bu anahtarlama frekanslarında kullanılan diyot şotki olması lazım. Besleme voltajı 24 V

Merhaba, ana konunun üzerinden bayağı geçmiş sizde çözüm bulmuşsunuz, şurada benzer bir çözüm var
başka bir fan ile deneme yapma şansınız oldumu elinizdeki mavi etiketli dışında, yazıcınız ve kontrol kartınızı nedir, marlinden soft veya fast pwm ile de ayar yapılabiliyor (bende ender 3 var bu arada bendekinde fan devir sorunu yok kullandığım kart skr v1.3, fanda o donemde 24v 5015ler çok yok bulunmuyor diye yurt dışından almıştım 2li set halinde) birde denemedim ama denemek istediğinm çift rulmanlılar var keşke ekonomik olsa sunon lardan kullansak :)
çift rulmanlı fan

Merhaba, ana konunun üzerinden bayağı geçmiş sizde çözüm bulmuşsunuz, şurada benzer bir çözüm var
başka bir fan ile deneme yapma şansınız oldumu elinizdeki mavi etiketli dışında, yazıcınız ve kontrol kartınızı nedir, marlinden soft veya fast pwm ile de ayar yapılabiliyor (bende ender 3 var bu arada bendekinde fan devir sorunu yok kullandığım kart skr v1.3, fanda o donemde 24v 5015ler çok yok bulunmuyor diye yurt dışından almıştım 2li set halinde) birde denemedim ama denemek istediğinm çift rulmanlılar var keşke ekonomik olsa sunon lardan kullansak :)
çift rulmanlı fan

Hmm oradaki çözümde bir RC low pass filtre ile seviyesi ayarlanabilen DC elde ediliyor. Bu da olur tabi, ama direnç olduğu için büyük bir ısı kaybı var. Bu ısı kaybı önemli olmayabilir ama, duruma bağlı. Buck converter şeklinde yapılırsa ısı kaybı çok daha az oluyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back