Fluke Niçin Değerli

Taçsız Kral Pele

Aktif Üye
Tek fotoğrafta nedenini gösterelim :)
Soldaki cihaz 42 senelik. Değerlendirmem bu kadar :)

1717715715105.jpg

Son düzenleme:
fluke konusunda pahalı yapan bir faktör daha var. amerikan askeriyesi tüm tamir-bakım kılavuzlarını fluke için yazmış. amerikan kılavuzları tam bir aptala anlatır gibi yazılır. yani multimetreyi kendine doğru tut, ortadaki çarkı DCV pozisyonuna getir kırmızıyı şuraya tak vs... gibi çok net adımlarla ilerler. envanterde hala 40-50 yıllık ekipmanlar var böyle olunca bu ekipmanların tamir-bakım kılavuzlarını yenilemek ve personeli eğitmek yerine fluke'a sipariş vererek 40 yıldır aynı cihazları ürettirmek daha ucuza geliyormuş.

fluke konusunda pahalı yapan bir faktör daha var. amerikan askeriyesi tüm tamir-bakım kılavuzlarını fluke için yazmış. amerikan kılavuzları tam bir aptala anlatır gibi yazılır. yani multimetreyi kendine doğru tut, ortadaki çarkı DCV pozisyonuna getir kırmızıyı şuraya tak vs... gibi çok net adımlarla ilerler. envanterde hala 40-50 yıllık ekipmanlar var böyle olunca bu ekipmanların tamir-bakım kılavuzlarını yenilemek ve personeli eğitmek yerine fluke'a sipariş vererek 40 yıldır aynı cihazları ürettirmek daha ucuza geliyormuş.

Fulluk kullanacak kadar aptal değiliz.
Kendimi avutuyoruz böyle işte kızmayın hemen. :)

Abi Fulluklar gercekten de iyi cihazlar, kullandikca anliyorsun. Fiyat kesinlikle pahali ancak, tatmin noktasi en ust. Gecen Sedat abi Fulluk Network gosterdi. 98 bin TL . Ama piyasada onun yaptigini yapabilecek bir sey gormedim.

En ustte Ahmet abinin gosterdiginin sol tarafindaki cihaz milalttan once yapilmisti. :gulus2: Bir de fulluk cizhazlarina omur boyu garanti veriyor. Sari siyah rengi de guzel.

Birde elle tasinir hususunda hemen her seyleri var. Normal bir marka degil bu fulluk.:tesekkur1:

Abi Fulluklar gercekten de iyi cihazlar, kullandikca anliyorsun. Fiyat kesinlikle pahali ancak, tatmin noktasi en ust. Gecen Sedat abi Fulluk Network gosterdi. 98 bin TL . Ama piyasada onun yaptigini yapabilecek bir sey gormedim.

En ustte Ahmet abinin gosterdiginin sol tarafindaki cihaz milalttan once yapilmisti. :gulus2: Bir de fulluk cizhazlarina omur boyu garanti veriyor. Sari siyah rengi de guzel.

Birde elle tasinir hususunda hemen her seyleri var. Normal bir marka degil bu fulluk.:tesekkur1:
referans ölçüsünü nasıl sabit tutuyorlar?
scaklık ile değişmiyor mu?

bence fluke şart değil. şu an bir brymen spec olarak fluke ile başedebiliyor. alaska buzullarındaki bir petrol platformunda çalışıyorsan tabi fluke al ama bizler gibi şehir canlıları için olmaması büyük bir kayıp değil.

referans ölçüsünü nasıl sabit tutuyorlar?
scaklık ile değişmiyor mu?
Fulluk un know-how i cok ust mertebe olabilir bilemiyorum.

czorgormez abinin dedigi brymen i ben cok begenmistim, ama uzerinde ki secici donmeye basladimi 10 kademe var. kapatmak icin, geri eski yere gelmen gerekiyor. Aralara bir - iki off koysalarmis cok tatli olurmus.

Gossen Metrawatt diye bir alman firma var onunda guzel cihazlari var. Onlar akim olcme portunu bile kapatiyor dugmeyi cevirirken.

Bir arkadaşıma bundan aldırdım.
0-1000V arası gerilim vererek mega ohm izolasyon direnci ölçüyor. Artı akım vererek miliohm da ölçüyor. Dehşet bir cihaz.
Normal multimetreler gibi bir ergonomisi yok ama özel fonksiyonlarda kesinlikle öneririm.
Fiyatları fluke dan da pahalı.

Bunlar cok yakisikli cihazlar, bendeki Gossen in ilk modellerinden, o bile kendi basina cok sasirtici. Yani yavas felan ama, olctugunde bunda bir yanlislik vardir dedirtmiyor hic.

tesislerde saha şartlarından çok ortak kullanımın multimetreleri daha fazla yıprattığına şahit oldum. öyle çok uzaklara gitmeye gerek yok ağır hizmet ve ortak kullanımına her yakışıklı dayanamıyor.

ayrıca fluke muadili avrupa ve uzak doğu menşeili ürünlerde pahalı. öyle net bi fark söz konusu mu bilmiyorum açıkcası.

Fluke olunca kalite diye birşey yok.
Flex Akım Probu (Rogowski Coil) aldım 2 tane Çok ta pahalı.
O gün itibariyle tanesine 16 bin TL werdim. 2 yıl stokta bekledi lazım olmadı.
2 aya kadar 4 5 defa kullanmışımdır. Birisi arızalandı. birkaç ay sonra diğeride aynı şekilde arızalandı.
Moralim bozuldu.
Başlıklarını söktüm dağıttım.
Bu kadar adi bir montaj sistemi olur ancak.
Tek tur yerine çantaya sığsın diye 2 tur yapınca başlıklardaki bağlantıları koparıyormuş.
Daha sağlıklı bir ssitem haline getirip sıcak silikonla tekrar yapıştırdım.
2 seneden beri çok sayıda kullandım ve 2 tur da yaptım banamısın demedi o günden beri.
1717952244618.jpeg

Rogowski Akım Ölçümü yapılacaksa PEM marka alınmalı.

Fluke un her modeli iyi değil aman diyim. Termal kamerası kötü mesela. Bazı akım porbları çöp.

Multimetre ve pens ampermetrede ise epey iyi.

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back