Kalibrasyon yaptırmak

TDK'ya gerek görülmediğine göre, bunun da bir emojisi çıkar mı acaba?

35921 eklentisine bak
1725407912355.png

1725408040385.png

Multimetreler ADC çevirici ile bir sayı okurlar, sonra bu sayıyı bir çarpanla çarparak ekranda göstereceği değere çevirirler. Ayarlama esnasında verilen referans değerlerle çarpanlar yeniden hesaplanır, tabloya kaydedilir. Hatalı okuma yapan cihazların okuma hassasiyeti ayarlama sonrası kabul edilebilir aralığa gelir. Ayarlama süreci 5-10 dakika gibi bir süre. Sadece doğru ölçüyor mu diye kontrol etmekle arasında 3-4 dakika süre farkı var. Kullanılan ekipman aynı. Cihazın içini açıp parça değiştirmiyorsun. Yalnızca kalibrasyon (ayar yapılmadı) seçeneği garip geldi. Uzun süren tek kalibrasyon var, sıcaklık ölçümü.

Kalibrasyon kelimesinin çevirisel anlamı ile istenen belgenin kalibrasyon sertifikası olması kafaları karıştırmış. Bu cihaz kalibredir manasına gelen kalibrasyon sertifikası verilirken sadece doğru ölçüyor mu kontrolünü ifade edilmekte. Kalibrasyon kelimesi ayarlı ile eş anlamlı. Kalibre et: yani ayarla. Kalibrasyonlu: ayarlı.

Fluke cihazlar kalibrasyona bağlandığında otomatik ayar programı dahi çalışabiliyorken operatör üşengeçlik ederse veya afaki ücretler isterlerse kavga ederim.

Son düzenleme:
Kalibrasyon kelimesi ayarlı ile eş anlamlı. Kalibre et: yani ayarla. Kalibrasyonlu: ayarlı.
Kalibrasyonun ayar ile bir ilgisi yok. Dolayısıyla bahsettiğin sözlük bilgileri tamamen yanlış.

Kalibre et dendiğinde, "kalibre edilecek şeyi referansa göre doğrula" demek istiyoruz. TDK bu nedenle eş anlamlı olarak "ölçümleme" diyor.

Kalibrasyonlu ise bu cihazın belirttiği değerleri sağladığı ve yine referansa göre doğrulandığı anlamına geliyor.

Yani 10 mm denen şey gerçekten 10 mm kalınlıkta. 10V ölçülen gerilim gerçekten 10V. Kalibrasyon kelimesinin kök anlamıyla, bir silahın namlu çapı 7.65 mm kalibre edildiyse, bu gerçekten 7.65 mm demek oluyor. Mesela çapı 7.65 mm olması gerekirken 7.85 mm çıkan bir namluya ayar yapılamaz...

35928 eklentisine bak

35929 eklentisine bak
Multimetreler ADC çevirici ile bir sayı okurlar, sonra bu sayıyı bir çarpanla çarparak ekranda göstereceği değere çevirirler. Ayarlama esnasında verilen referans değerlerle çarpanlar yeniden hesaplanır, tabloya kaydedilir. Hatalı okuma yapan cihazların okuma hassasiyeti ayarlama sonrası kabul edilebilir aralığa gelir. Ayarlama süreci 5-10 dakika gibi bir süre. Sadece doğru ölçüyor mu diye kontrol etmekle arasında 3-4 dakika süre farkı var. Kullanılan ekipman aynı. Cihazın içini açıp parça değiştirmiyorsun. Yalnızca kalibrasyon (ayar yapılmadı) seçeneği garip geldi. Uzun süren tek kalibrasyon var, sıcaklık ölçümü.

Kalibrasyon kelimesinin çevirisel anlamı ile istenen belgenin kalibrasyon sertifikası olması kafaları karıştırmış. Bu cihaz kalibredir manasına gelen kalibrasyon sertifikası verilirken sadece doğru ölçüyor mu kontrolünü ifade edilmekte. Kalibrasyon kelimesi ayarlı ile eş anlamlı. Kalibre et: yani ayarla. Kalibrasyonlu: ayarlı.

Fluke cihazlar kalibrasyona bağlandığında otomatik ayar programı dahi çalışabiliyorken operatör üşengeçlik ederse veya afaki ücretler isterlerse kavga ederim.

Her cihaz, teknik dökümanındaki veriler dışında davranıyorsa arızalı kabul edilir.

Bu durumda kalibrasyon (ölçümleme) yapılır.

Ölçümleme cihazın teknik dökümanlarından farklı davrandığını gösterirse, cihaza ayar yapılması gerekir. Aslında bu ayar, teknik servisin arızayı giderme işlemidir, çünkü cihaz teknik dökümanlardaki veriler dışında davranmaktadır.

Bu durumda teknik servis tarafından arızalı cihaza "ayar" yapılarak, belirtilen hata payları içinde ölçüm yapması sağlanır. Yani bir çeşit tamir edilmiş olur.

Bu nedenle ayar ile kalibrasyon ayrı işlemler olup, bazen birlikte bir paket olarak sunulabilir.

Son düzenleme:
Kelimenin orjinalini kullananalardan o dediğinin inspection olarak kullandıkları bir yer. İnceleme, kontrol etme.

Asıl anlaşamadığımız ve itiraz ettiğim konu, ve burada sorulan ihtiyacı karşılayan cevap dışında laf salatası, tartışma ortamı oluşturulması. Bilgi ihtiyacı olan kişi geldiğinde TDK verisi okumaya gelmeyecek. Bağnaz bir savunmaya geçilmesi absürt.

Soru sahibinin multimetrelerinde ölçümsel bir kusur var ise ve bunlara sertifika vermiyoruz demeleri tam dayaklık bir durum, zira ölçü esnasında cihazlara düzeltme tablolarını değiştirerek cihazın gayet iyi çalışıyor diyerek sertifikalandırmaları kulağı tersten tutma tutumu ile ayar istiyorsan şu kadar daha para isterim demeleri abestir. "Efendim cihazınızı ölçtüm, hata payları yüksek çıktı, ayarlama yapalım mı?" gibi bir soruyu bana sorsalar vereceğim yanıt hakaret derecesinde olur. Ha, şunu kabul ederim, cihazınızın giriş kapasitörleri yanmış, değişmesi gerekiyor der, başım üstüne kabullenirim.

Netes firmasının benim gibi düşünenlerden tepki almadan önceki bir yazısını bulmuş getirmişsin, kendi savını destekleme maksatlı olarak ekran görüntüsünü atmışsın. Firmanın 2010 larda adam gibi kalibrasyon yaptığı devre geri döndüğü yazıyı da ben buldum attım. Olay sidik yarışına döndürme eğilimi yerine meslektaşlarımızın faydasına olacak şekilde değiştirilmesine önayak olma çabasına TDK ile karşı çıkacaksan aynen devam et. Ben meslektaşlarımın yanında gerekli değişimler için savaşırım, bildiklerimi de buna göre ortaya koyarım vesselam.

Kelimenin orjinalini kullananalardan o dediğinin inspection olarak kullandıkları bir yer. İnceleme, kontrol etme.

Asıl anlaşamadığımız ve itiraz ettiğim konu, ve burada sorulan ihtiyacı karşılayan cevap dışında laf salatası, tartışma ortamı oluşturulması. Bilgi ihtiyacı olan kişi geldiğinde TDK verisi okumaya gelmeyecek. Bağnaz bir savunmaya geçilmesi absürt.

Soru sahibinin multimetrelerinde ölçümsel bir kusur var ise ve bunlara sertifika vermiyoruz demeleri tam dayaklık bir durum, zira ölçü esnasında cihazlara düzeltme tablolarını değiştirerek cihazın gayet iyi çalışıyor diyerek sertifikalandırmaları kulağı tersten tutma tutumu ile ayar istiyorsan şu kadar daha para isterim demeleri abestir. "Efendim cihazınızı ölçtüm, hata payları yüksek çıktı, ayarlama yapalım mı?" gibi bir soruyu bana sorsalar vereceğim yanıt hakaret derecesinde olur. Ha, şunu kabul ederim, cihazınızın giriş kapasitörleri yanmış, değişmesi gerekiyor der, başım üstüne kabullenirim.

Netes firmasının benim gibi düşünenlerden tepki almadan önceki bir yazısını bulmuş getirmişsin, kendi savını destekleme maksatlı olarak ekran görüntüsünü atmışsın. Firmanın 2010 larda adam gibi kalibrasyon yaptığı devre geri döndüğü yazıyı da ben buldum attım. Olay sidik yarışına döndürme eğilimi yerine meslektaşlarımızın faydasına olacak şekilde değiştirilmesine önayak olma çabasına TDK ile karşı çıkacaksan aynen devam et. Ben meslektaşlarımın yanında gerekli değişimler için savaşırım, bildiklerimi de buna göre ortaya koyarım vesselam.
Ben de tesekkurlerimi sunarim efem. Ben de uzun uzun bir yazi yazmistim ancak gondermekten bile vazgectim(ispatlayabilirim bile). Olay i baska boyutlara tasimanin ne alem i varsa artik bilmiyorum, okuyan kisinin affina siginiyorum, yazdigimdan bir kesit asagida :gulus2:

1725452654107.png

Gördüğüm kadarıyla, okuduğunu anlamakta sorun yaşıyorsun. O yüzden açıklayayım bu bir sidik yarışı değil, doğru anlama çabası.

Seni meslek profesyoneli olarak kabul etmemiz için, biz yaprak bağlayıp dumanla mı haberleşelim?

Neyse, herkes kendi görüşünü kendi kalitesinde yazdı.

Kalibrasyon sadece doğrulama demektir. Ayar yapılmasını içermez, laboratuvarın ayar yapmayı bilmesi dahi beklenmez. Bu bütün dünyada bu şekilde işler.

1000033203.jpg

Kalibrasyon sadece doğrulama demektir.

Terminoloji öyle de olsa piyasadaki kullanım net değil. Hatta cihazların terminolojisinde bile var bu. Mesela Keysight 3458A multimetresinde "self cal" özelliği var. Bu fonksiyonu çalıştırdığın zaman cihaz kendisine en üst ölçüm doğruluğu ve stabilitesine göre ayar çekiyor. Ama menünün adı "self adjustment" değil "self calibration."

Terminoloji öyle de olsa piyasadaki kullanım net değil. Hatta cihazların terminolojisinde bile var bu. Mesela Keysight 3458A multimetresinde "self cal" özelliği var. Bu fonksiyonu çalıştırdığın zaman cihaz kendisine en üst ölçüm doğruluğu ve stabilitesine göre ayar çekiyor. Ama menünün adı "self adjustment" değil "self calibration."

Self Calibration, benim Siglent osiloskobumda da var. Tektronix'te de vardı. Cihaz Self Calibration yaptığında, iç referansa göre ölçüm yapıyor. Gerek görürse servis opsiyonu olarak düzeltme yapıyor.

Ancak bu düzeltme, kalibrasyonun bir parçası değil.

Kalibrsayon öyle bir süreç olsa, ISO şartlarını yerine getiren kalibrasyon firmasından olumsuz bir kalibrasyon sertifikası alamazsın. Çünkü zaten ayarlanmış olarak teslim etmek zorunda olurlardı.

Burası benim yorumum: Self Calibration bence, cihazın toleransları çerçevesinde çalıştığının bir göstergesi. Öyle ki Tektronix'ten hatırladığım kadarıyla, açılışta Self Calibration özelliği hata verirse, cihaz hiç açılmıyor bile. Şunu demek istiyor olabilirler: Sen (Self Calibrasyon özelliği olan) bu ürünü medikal ya da askeri bir ölçümde dahi kullansan, eğer cihaz asgari düzeyde kalibrasyona uygun değerlerde tutamazsa hiç açılmaz ve seni yanlış ölçümle yanıltmaz.

Bu arada bazı cihazlarda Self Adjustment diye isimlendirildiğinide hatırlıyorum.

1725465495106.png
1725465518916.png

1725467166182.png

ckocagil çok güzel bir örnek metin paylaşmış. Metnin ingilizcesinde, kalibrasyon süreci bölmünde, "müşterinin gereksinimlerine göre" olarak çevrilecek bir bölüm var, bu bölüm bizim çevirmenlerce müşterinin isteklerine göre olarak çevrilmiş.
Müşterinin gereksinimlerinin altında veya üstünde istekte bulunma şansı tanıyarak anlam farklılığı türkçe çeviride verilmiş. Orjinal metinde bu cihaz ne için kullanılacaksa ona göre bir gereksinimi vardır ve onu karşılamalıdır düşüncesi var. Mantıklı olan gerekli olan ne ise onu yapmak. Kelime manası şu, ben bunu savunacağım demek bağnazlıktır.

Bir arkadaşın, dişinde maydanoz kalmış, kötü görünüyor dediğinde temizlersin, beni aşağılıyor, kötülüğümü istiyor diye düşünmezsin, aksine söylemeyip seninle dalga geçildikten sonra ben görmüştüm, söylemedim derse kızarsın. Takılı kaldığın, saplantılı olduğun bir düşünce konusunda uyarıyı aynı kabulle, gereksinim hakikaten bunu mu gerektiriyor diye düşünürsün. Bu kendini geliştirme süreci yerine bir saldırı olarak alıp saldırıya geçmek olgunlaşma sürecini geriye atar. Bağnazlık hangi konuda olursa olsun kötüdür. Sorgula, yeniden düşün, araştır, araştırırken karşıt fikirlerde de haklılık var mı tart. Hatalı bir uygulama olabilir, geliştirilebilir mi, değiştirilebilir mi diye düşün ki ilerlemeye açık ol. İlerlemek için gereken değişimleri yapan, yaptıranlara destek olan kişi ol.

Saçmalamaktan korkma, düzeltilmekten hiç korkma. İlerleyememekten, gelişememekten kork. Ne denirse kabul eden insan olma. Kabullerin bağnazlığa dönüşmesin, kendi beynin var, adım adım ilerisinde ne gerekeceğini de çözebilmen şart.

Bütün dünyada bu şekilde yapılır

What is certified calibration?
The Certified Calibration Technician tests, calibrates, maintains, and repairs electrical, mechanical, electromechanical, analytical, and electronic measuring, recording and indicating instruments and equipment for conformance to established standards.

"Kalibrasyon" olarak anilan islem esasinda servis bunyesinde atilan adimlarin en sonuncusudur ve ondeki adimlar olmadan herhangi bir manasi yoktur. Bir olcum cihazi belirlenen sureler icinde servis teknisyeninin masasina gelir, kapaklari acilir, ici temizlenir, hatasi var ise giderilir, uretici tarafindan ongorulen test cihazlari ve gerekli yardimci parcalar ile servis kitapciginda yazildigi sekilde YENIDEN ayarlanir ve cihazin katalog degerlerine uygun olarak calistigi teyit edildikten sonra kalibrasyon odasinda bulunan referans cihazlar ile karsilastirilir. Karsilastirma sonucu olumlu ise cihazin ayarlarinin gecerli oldugu sureyi gosteren etiket yapistirilir. Ulkemizde ise cihazin kapagi dahi acilmadan sadece bu "son adim" yapilmaktadir ve duzenlene kalibrasyon sertifikasi icin ucret talep edilmektedir.

TSE'nin 90'li yillara gelindiginde Almanya PTB'den aldigi danismanlik hizmetleri sonrasinda yerel ilk "kalibrasyon laboratuvari" bir televizyon fabrikasinda, ikinci laboratuvar ise, bizlerin o gun calistigi sirketin bunyesinde kurulmus ve akredite edilmistir.

tamir bakım servisi ile kalibrasyon sertifikası için hizmet almayı birbirine karıştırmamak lazım.
örnek vermek gerekirse ben kendi cihazımı gönderdiğimde ölçüm değerlerinde bir sapma olduğunu biliyor ve bunun giderilmesini talep etmiştim. gönderdiğim firma ayar ve kalibrasyon sertifikası yapabileceğini söyledi ve işimi halletti. yaptığı işlemlere göre de ücretini söyledi.

farklı bir cihazımda ölçümlerde herhangi bir hata olmadığı halde güncel kalibrasyon sertifikasına ihtiyacım oldu. cihazımda herhangi bir işlem yapılması gerekmiyor sadece sertifikalandırmaya ihtiyacım var. bunun fiyatı da aldığım hizmette farklı.

iki durumu birbirine karıştırmamak lazım. ben şahsen cihazımın benden başkası tarafından açılmasını istemiyorum. gerekli ise tabi ki açılabilir. herkesin hassasiyetleri farklı olabilir. önemli olan istediğin hizmeti alabiliyormusun. ayrıca bu konuya çok takılmamak lazım herkesin farklı düşüncesi olabilir. bende aracımı muayene istasyonuna götürdüğümde ücret veriyorum çıkan arızaları da halletseler çok iyi olur diye içimden geçiriyorum ama kimse oralı olmuyor :katil1:

Bu durumda Fluke Kalibrasyonu yanlış mı tanımlıyor?

Aslı:
A logical next step that can occur in a calibration process may be to make a corrective adjustment or to true-up the instrument to reduce measurement error. Technically, corrective adjustment is a separate step from calibration. (Correction and compensation are covered in more detail in the Calibration Steps section below.)

Türkçesi:
Kalibrasyon sürecinde bir sonraki mantıklı adım, ölçüm hatasını azaltmak için düzeltici bir ayarlama yapmak veya cihazı doğru hale getirmek olabilir. Teknik olarak, düzeltici ayarlama, kalibrasyondan ayrı bir adımdır. (Düzeltme ve telafi işlemleri, aşağıdaki Kalibrasyon Adımları bölümünde daha ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.)

Bu durumda Fluke Kalibrasyonu yanlış mı tanımlıyor?

Aslı:
A logical next step that can occur in a calibration process may be to make a corrective adjustment or to true-up the instrument to reduce measurement error. Technically, corrective adjustment is a separate step from calibration. (Correction and compensation are covered in more detail in the Calibration Steps section below.)

Türkçesi:
Kalibrasyon sürecinde bir sonraki mantıklı adım, ölçüm hatasını azaltmak için düzeltici bir ayarlama yapmak veya cihazı doğru hale getirmek olabilir. Teknik olarak, düzeltici ayarlama, kalibrasyondan ayrı bir adımdır. (Düzeltme ve telafi işlemleri, aşağıdaki Kalibrasyon Adımları bölümünde daha ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.)
önemli olan başkalarının ne tanımladığı değil bizim ne tanımlayıp karşılığında ne yaptığımız olmalı.

önemli olan başkalarının ne tanımladığı değil bizim ne tanımlayıp karşılığında ne yaptığımız olmalı.
O zaman bu konu gereksiz bir şekilde felsefi bir yere gider. O yüzden tanımlara/terimlere sadık kalıp "teknik" meseleleri tanımlar üzerinden yapmalıyız.

O zaman bu konu gereksiz bir şekilde felsefi bir yere gider. O yüzden tanımlara/terimlere sadık kalıp "teknik" meseleleri tanımlar üzerinden yapmalıyız.
konu zaten gereksiz şekilde birbirini kırmaya yada üste çıkma çabasına dönüyor. ayrıca kalibrasyon firmaları sadece bizim ölçü aletlerine belge düzenlemiyor çok çeşitli aletler var. manuel bir kumpas için bir ayar ve düzeltme işlemi varmı onu bile bilmiyorken yorum yapmak yada standart bir hizmet alacağını sanmak mantıksız olur ( kumpas hatalı ölçüm yapsa da nasılsa kalibrasyon firmasına verdim düzeltip öyle teslim etmeli gibi).

ülke olarak yabancı terimlere çok bağımlıyız. genelde tam anlamadığımız yabancı terimlerle boğuşmaktan olayın özünü kaçırır hale geldik. buna çözüm bulmadan ilerlemek zor gibi duruyor ve herşeyi geriden takip ediyoruz. diyebilirsiniz ki yurt dışı firmalarda onlarca türk mühendis yada bilgili insanlar var onlar bu sorunu aşmış ve teknoloji üretiminde başarı sağlıyor yani sorun mevcut düzende aşılabiliyor ki başaran insanlarımız var. var ama toplu ortalaması çok aşşağıda kalıyor yani 100 kişilik bir grub teknoloji üretebilirken milyonlarca insan iban üzerinden para göndermeyi beceremiyor. sorunlarımızı çözebilecek bu 100 kişilik grup da kendini başka yerlerde göstermek zorunda kaldığı için bizlere fayda sağlayacağına başka toplumlara sağlıyor. biz ne kadar bir türk başardı desek de aslında başarının sahibi bir sistem ve sistem bizim değil yani bize hiç bir katkısı olmuyor. tüm kaynaklarımızı bize ait olmayan bir sistem için kullanmaya devam ediyoruz. modern kölelik sistemi de denebilir buna. konu uzun ve çözülmesi zor ama bir yerden başlanması gerekiyor.

yurt dışından ülkemize gelen bir kişi : bir bardak su istedim bana bir su bardağı getirdiler diyorsa teknik terimleri anlamak açıklamak öğretmek gerçekten zor iş.

konu zaten gereksiz şekilde birbirini kırmaya yada üste çıkma çabasına dönüyor. ayrıca kalibrasyon firmaları sadece bizim ölçü aletlerine belge düzenlemiyor çok çeşitli aletler var. manuel bir kumpas için bir ayar ve düzeltme işlemi varmı onu bile bilmiyorken yorum yapmak yada standart bir hizmet alacağını sanmak mantıksız olur ( kumpas hatalı ölçüm yapsa da nasılsa kalibrasyon firmasına verdim düzeltip öyle teslim etmeli gibi).

ülke olarak yabancı terimlere çok bağımlıyız. genelde tam anlamadığımız yabancı terimlerle boğuşmaktan olayın özünü kaçırır hale geldik. buna çözüm bulmadan ilerlemek zor gibi duruyor ve herşeyi geriden takip ediyoruz. diyebilirsiniz ki yurt dışı firmalarda onlarca türk mühendis yada bilgili insanlar var onlar bu sorunu aşmış ve teknoloji üretiminde başarı sağlıyor yani sorun mevcut düzende aşılabiliyor ki başaran insanlarımız var. var ama toplu ortalaması çok aşşağıda kalıyor yani 100 kişilik bir grub teknoloji üretebilirken milyonlarca insan iban üzerinden para göndermeyi beceremiyor. sorunlarımızı çözebilecek bu 100 kişilik grup da kendini başka yerlerde göstermek zorunda kaldığı için bizlere fayda sağlayacağına başka toplumlara sağlıyor. biz ne kadar bir türk başardı desek de aslında başarının sahibi bir sistem ve sistem bizim değil yani bize hiç bir katkısı olmuyor. tüm kaynaklarımızı bize ait olmayan bir sistem için kullanmaya devam ediyoruz. modern kölelik sistemi de denebilir buna. konu uzun ve çözülmesi zor ama bir yerden başlanması gerekiyor.

yurt dışından ülkemize gelen bir kişi : bir bardak su istedim bana bir su bardağı getirdiler diyorsa teknik terimleri anlamak açıklamak öğretmek gerçekten zor iş.
Sayin arkadaslar bence konuyu gereksiz olarak uzatiyoruz
1-Cihaz kalibrasyona gelir
2-Kalibrasyona gelen cihaz min 1 saat kadar degerlerinin oturmasi icin calistirilr Arizalanmazsa cal a devam edilir
3-Cihaz gerkli kalibratorlerle olculur (FLUKE 5020 vb calibratorler ile)
4-Butun olcum degerleri verify yapilir (uretici spectleri ile karsilastirilir)
5-Herhangi bir sapma varsa bu not edilir
6-Musteriye bu data lar verilir isteniyorsa tamir edilir ve yeniden cal edilerek teslim edilir.

Bazi cihazlardaki selftest veya selfcal secenekleri kendi icindeki calibrasyon elemanlarininda yillar sonra spectlerden birazda olsa uzaklasabilecegi
goz onune alinirsa bu cihazlarin yeniden kalibrasyona gitmesi gerekmektedir.

Birçoğumuzun severek takip ettiği The Signal Path isimli Youtube kanalının sahibi Shahriar ile arkadaşlığım var. Kalibrasyon konusundaki bilgimi netleştirmek adına konuyu ona da sordum ve sağolsun aşağıdaki yanıtı verdi.

Özetle ayar kısmının kafa karıştırmaması gerektiğini, bunun kalibrasyonla ilgisinin olmadığını söylüyor.

Soru:
Dear Shahriar,

Thank you for taking the time to create valuable and educational videos for us.

We are experiencing some discrepancies with my friends regarding the definition of calibration.

I understand that calibration is a measurement process that does not involve adjustments.

However, some companies also discuss adjustments within this process, which causes disagreements among my friends.

I argue that calibration is not an adjustment process but rather a measurement according to a reference. My friends, on the other hand, define the adjustment of a faulty measurement as part of the calibration process.

For example, how does the "Self Calibration" process in devices work exactly? Does it involve any adjustments? Regardless of whether it does or not, should we consider adjustment and calibration under the same heading?

I believe it would be very enlightening if you could find the time to share your valuable experiences or turn this into some content.

Wishing you all the best.
Sercan

Cevap:
Hi Sercan. You are correct. Technically calibration refers to a measurement only. The measured values (as long as they are within specified limits) then become the new “values” of the reference instrument or component.

Sometimes calibration is followed by an adjustment. In this case adjustments are done to match the instrument to the desired value. This probably the source of confusion for a lot of people.

Self calibration often measures the instrument against something stable (internal or external). Sometimes the readouts of the unit are then changed to better reflect what is being measured. For example, a multimeter may do this even when the internal reference of the meter never goes through “adjustments” during a self-calibration.

1725623267274.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,560
Üyeler
2,691
Son üye
5FX

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back