frekansı nasıl yakalarım

dongle olmadan frekans yakalarmıyım ?

• Toplam oy kullanan
    9
  • Poll closed .

nt

Emekli
cahilliğim varsa mazur görün
sadece ucu bozuk bir usb kaboyu anten olarak kullanıp frekans yakalamaya calısıyorum dongle olmadan python ile biraz ilerleme kaydettım
bu mümkünmüdür yoksa boşunamı uğraşıyorum

Rezonans olmadan hangi frekansi nasıl alacaksınız? Bandın neresinde sinyal alacaksınız?

• Beğen
Reactions: nt
Ne sinyali almak istiyorsunuz? Rasgele bir seyler yakalamak mi kendi yayinladiginiz bir sinyali yakalamak mi? Asil pahali olan zaten alici verici kismi. 15 liraya da anten var. Asil pahali olan digerleri.

• Beğen
Amaç havadaki sinyalleri yakalayıp çözümlemekse bir SDR alıp kullanabilirsiniz.
İsterseniz hazır yazılımla isterseniz kendi yaptığınız yazılımla çalıştırabilirsiniz.
Tavsiyem çinden RSP1 almanız RTL-SDR'dan daha iyi ve sanırım ucuz.
Kendi yaptığınız devre ile de SDR yapabilirsiniz ama meşakkatli.

• Beğen
usb porta ucu boş bir kablo takayım bu bir anten olsun birşeyler yakalayayım, bu dediğin mümkün değil.

en basit ve uygun fiyatlı çözüm usb rtl-sdr alıcılardan satın almak. bu sayede 50-1200 mhz arası duyabilen ve demosulayon işlemi pc tarafında yapıldığı için nerdeyse her sinyali demodule edebileceğin bir alıcın olur.

@Alt 255 öncelikle mutlu 1K mesajlar :D
kürşat iyi güzel anlatıyor ama benim amacım wifi hack değil asıl amacım dongle kod ile oluşturmaya çalışmak
hala uğraşıyorum bir kaç birşey oldu gibi ama tamamlıyamadım.

bir usb şarj kablosunun ucunu kopartıgımızı düşün 4 kablo var (en son alıcam lehım makınasını :D) bunlardan + - ve gnd yi bağlarsam basit bir anten yapmış olıyorum değilmi

kürşat iyi güzel anlatıyor ama benim amacım wifi hack değil asıl amacım dongle kod ile oluşturmaya çalışmak

bir usb şarj kablosunun ucunu kopartıgımızı düşün 4 kablo var (en son alıcam lehım makınasını :D) bunlardan + - ve gnd yi bağlarsam basit bir anten yapmış olıyorum değilmi
Antenin frekansa optimize olmasi lazim. Bu yuzden her frekans icin ayri anten uretiliyor. Antenin icindeki kablonun boyu ile frekans dalga boyunun ayni olmasi lazim. Yoksa saglikli calismaz. Yukarida verdigim anten linkine baktiysan farkli frekanslar icin farkli antenler var. Kendin yapmak istiyorsan da "DIY antenna 433 mhz" seklinde aratirsan ornegin 433 mhz icin nasil yapilmasi gerektigine dair bilgilere ulasabilirsin. Ama USB kablodan anten yaptim dersen o pek saglikli calismaz iste.

Kursat'i begenmediysen MicroPython wiki'si olur mu? :p

Bu da anten yapim videosu.

• Haha
Çeşitli antenler :

Anten.jpg

• Beğen
Evet, usb yada herhangi bir kablo iyi yada kotu anten vazifesi gorur.

Cok cok zayif sinyalleri toplar.

@Alt 255 kürşat şu ana kadar gördüğüm en kibar anlatan kişi cümlelerini gerçekten özenle seçiyor bakalım bir kaç video sonra udemi kursum var diyecekmi :D
bu deneysel birşey boştayım diye ugraşıyorum elimde iş yok bu aralar bende hem kendimi geliştirmek hem yeni şeyler ögrenmek için uğraşıyorum
anten işi ayrı bir uzmanlık işi onu anladım
kafamdaki basit bir USB kablosunu kullanarak doğrudan sinyal ölçümü yapma olanağı araştırmaktır

Kursat'in videosunda hack ile ilgili olan yer neresi ki? Adam Pyton ile ESP32 programlamayi anlatmis iste. 12. derste wi-fi yi anlatiyor zaten.

• Haha
extra wifi kartı olarak kullanıyor ya elindeki gösterdiği kartları benim aklıma o geldi extra wifi kartıyla başka ne yapılır
:bilmem3:

yapmaya çalıştığını çizerek anlatır mısın. neyi nereye bağladın ve nasıl bir kod yazdın, yakalamak istediğin nedir. en basitinden bir sinyali yakalamak ve bunu ayrıştırıp demodule edebilmek için elinde bir adc olmalı. yani analog sinyali önce uygun seviyeye getirip sonra sayısallaştırmalısın.

• Beğen
Düzenleme: Yazdıklarımdan tek kelime mantıklı bir sonuç çıkarılmadığı için, yazımı gereksiz olduğu düşüncesiyle kaldırıyorum.

Son düzenleme:
  • Şaşkın
Oyle bir soru sormussun ki cok kapali. Fakat cevabim cok acik.

Bir elektronik devrede en kisa iletken parcasi bile anten gibi davranir.

Verimli bir anten yapimi ise cok farkli bir is, uzmanlik konusu ve benim ilgi alanima girmiyor.

• Beğen
ben hala sorudan alıcı devrenin nerede olduğunu çözemedim. "dongle olmadan" ifadesini usb rtl SDR türü bir cihaz olmadan diye anlıyorum. bu durumda "anten" olan usb kablo nereye gidiyor ?

• Beğen

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back