frekansı nasıl yakalarım

dongle olmadan frekans yakalarmıyım ?

• Toplam oy kullanan
    9
  • Poll closed .
Arada bir devre olmadan bu sinyalleri işleyezsin gibi geliyor. Zaten dongle da bu işlevi görüyordur.

Son düzenleme:
  • Üzgün
Reactions: nt
düşündüğüm gibiymiş. usb + ve usb - uçlarını kısa devre etmek de sana bir fayda sağlamayacaktır. usb portun çalışma mantığını incelersen. usb + ve usb - uçları tamamen dijital ve diferansiyel olarak çalışır. yani 0 volt veya 5 volt ( 0 ve 1 ) görmek isterler. zaten diferansiyel bir hattı kısa devre ettiğinde sistemin mantığına aykırı oluyor. diferansiyel yükselteçler fark sinyali yükseltmek isterler. kısa devre ederek farkı sıfıra indirdiğinde girişte bir sinyal kalmıyor.

usb port bir cihaz bağlandığında enumeration yapar. yani senin python koduna girdğin VENDOR_ID = 0x1d6b PRODUCT_ID = 0x0003 bilgilerini host makinaya aktarır. makina da tamam bu bir usb diskmiş, ya da mouse-keyboard gibi HID class cihazmış der ona göre veri akışını başlatır. fakat dümdüz bir kablo bağladığında o usb port için orada bir cihaz yoktur.

konuyu basitleştirmek adına elinde düzgün tasarlanmış bir anten olduğunu farz edelim ve yakınımızda bir radyo vericisi olsun. en iyi ihtimalle bu antenimizin çıkışında -60dbm seviyesinde bir elektrik sinyali olacak. bu yaklaşık 200uV (mikrovolt) sinyale denk gelir. yani 1 voltun milyonda 200'lük kadarı diyelim buna. çok çok çok küçük bir sinyal.

fakat başka bir sorunumuz daha var gürültüler. antenimizde sadece bizim istediğimiz sinyal ulaşmıyor. yakın frekanslarda yüzlerce başka sinyal ve daha önemlisi tüm uzayda doğal olarak bulunan termal ve elektriksel gürültüler de ulaşıyor. bu durumda antenimizde daha yüksek bir sinyal var aslında ama bizim asıl duymak-yakalamak istediğimiz sinyal bu gürültülerin içinde kaybolmuş durumda.

yani şöyle düşün dev bir stadyum içinde konser veriliyor, içeride yüzlerce kişi var hem konserin gürültüsü hem de içeride birbirileri ile konuşan, bağıran binlerce insanın gürültüsü içinde biz 100 metre uzakta bize doğru seslenen bir insanı duymaya ve onun sesini tüm bu gürültülerden arındırıp ne dediğini anlamaya çalışıyoruz.

Son düzenleme:
  • Beğen
bu noktada adım adım gelen sinyali analog olarak yükseltmek - bir band pass filtreden geçirerek istenmeyen kısımlardan kabaca kurtulmak ardından ise mikser denen yöntemle downconvert etmek ve bunun ardından da eğer sdr kullanıyorsak bu baseband sinyali örnekleyerek çeşitli matematiksel işlemlerden geçirmek ya da analog radyo alıcı yapıyor isek bu baseband sinyali bir dar bandlı filtreden daha geçirerek elde ettiğimiz sinyali bir dedektöre vererek (am/fm vs.) ses veya data sinyaline çevirmek gerekiyor.

gördüğün gibi akış çokdaha karışık anten ile usb port arasında o ufacık dongle içinde aslında çok fazla olay gerçekleşiyor.

eğer bu konuyu öğrenmek istiyorsan çok çok basit bir devreden oluşan pixie qrp yapabilirsin. bu basit devre ile binlerce kilometre uzaktaki insanlarla morse kullanarak haberleşebilir ve onları duyabilirsin.

bir nokta da python konusunda eleştiri yapmak istiyorum. python gibi yüksek seviyeli diller ne kadar işleri çok kolaylaştırsa da. yeni başlayanlar için çok büyük bir tuzak aslında. herşey kara kutu ve kütüphane. arkada gerçekte ne olduğunu bilmeden yapılan sistemler hem öğrenmeyi engelliyor hem de gelişmeyi.

Son düzenleme:
  • Üzgün
herşey kara kutu ve kütüphane. arkada gerçekte ne olduğunu bilmeden yapılan sistemler hem öğrenmeyi engelliyor hem de gelişmeyi.
bu konuda size %1 bile katılmıyorum istediğiniz kütüphanenin github adresine ulaşıp kodları alabilir istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz
Örnek olarak kullandığım kütüphane pyusb :https://github.com/pyusb/pyusb/blob/master/usb/core.py
isterseniz indirip değiştirebilirsiniz :https://github.com/pyusb/pyusb/archive/refs/heads/master.zip

usb konusunda yardımlarınız ve yorumlarınız için ayrıca teşekkür ederim

bu konuda size %1 bile katılmıyorum istediğiniz kütüphanenin github adresine ulaşıp kodları alabilir istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz
Örnek olarak kullandığım kütüphane pyusb :https://github.com/pyusb/pyusb/blob/master/usb/core.py
isterseniz indirip değiştirebilirsiniz :https://github.com/pyusb/pyusb/archive/refs/heads/master.zip

usb konusunda yardımlarınız ve yorumlarınız için ayrıca teşekkür ederim
İlginç düşünme yapısına sahipsiniz
"Kütüphanenin istediği yerini istediği gibi değiştirebilen birisi neden kütüphane kullanmaya ihtiyaç duysun ki?
Adam o bilgilere öğrenerek ulaşmışsa(Yani hazır kütüphaneler kullanmadan-veya kullanıp mantığının tamamını anlamışsa) zaten benzerini kendi yazmıştır hatta o kütüphaneden daha hızlı ve daha yeteneklisi bile olablir.
@czorgormez kütüphanenin ne iş yaptığını tam anlamadan devamlı kullanan kişileri kasdediyor diye anlıyorum

25825 eklentisine bak

lsusb:
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub

usbdinleme:
import usb.core
import numpy as np
import matplotlib.pyplot as plt

VENDOR_ID = 0x1d6b
PRODUCT_ID = 0x0003

device = usb.core.find(idVendor=VENDOR_ID, idProduct=PRODUCT_ID)

if device is None:
    raise ValueError("USBYOK.")

try:
    device.set_configuration()

endpoint = 0x81
    sample_size = 1024

while True:
        data = device.read(endpoint, sample_size)
        signal = np.frombuffer(data, dtype=np.uint8)
        spectrum = np.fft.fft(signal)
        frequencies = np.fft.fftfreq(len(spectrum))
        positive_frequencies = frequencies[frequencies > 0]
        magnitudes = np.abs(spectrum[frequencies > 0])

plt.plot(positive_frequencies, magnitudes)
        plt.xlabel('(Hz)')
        plt.ylabel('Mag')
        plt.title('Spektrum')
        plt.grid(True)
        plt.show()

except KeyboardInterrupt:
    pass
finally:
    usb.util.dispose_resources(device)

İşte bu yüzden python'u öğrenmek istiyorum. bir çevre biriminden veri okuyan, veri üzerinde FFT işlemi yapan, sonucu da grafik olarak çizen bir yazılımı C/C++ da yapmak için gerekecen kod satırı sayısının, okunması gereken dokümantasyonun, ve gerekecek zamanın haddi hesabı yok.

İlginç düşünme yapısına sahipsiniz
"Kütüphanenin istediği yerini istediği gibi değiştirebilen birisi neden kütüphane kullanmaya ihtiyaç duysun ki?
Adam o bilgilere öğrenerek ulaşmışsa(Yani hazır kütüphaneler kullanmadan-veya kullanıp mantığının tamamını anlamışsa) zaten benzerini kendi yazmıştır hatta o kütüphaneden daha hızlı ve daha yeteneklisi bile olablir.
@czorgormez kütüphanenin ne iş yaptığını tam anlamadan devamlı kullanan kişileri kasdediyor diye anlıyorum
normal değilmi sigortaya asfalya çekirdeğe çiğdem diyoruz :D

multimetre ile donanımsal olarak yaptıgım anteni nasıl ölçebilirim
Multimetrenin prop uzunluğunu biliyorsan antenle karşılaştırarak antenin uzunluğunu yaklaşık olarak ölçebilirsin. Ama başka bir ölçü aleti kullanmak daha isabetli olur.

• Beğen
Multimetrenin prop uzunluğunu biliyorsan antenle karşılaştırarak antenin uzunluğunu yaklaşık olarak ölçebilirsin. Ama başka bir ölçü aleti kullanmak daha isabetli olur.
devrenin anten olup olmadıgını test etmek istiyorum dandik br multimetre ile yani baya dandik sizin kullandıklarınıza göre

devrenin anten olup olmadıgını test etmek istiyorum dandik br multimetre ile yani baya dandik sizin kullandıklarınıza göre
Doğrusu anten ve radyo iletişim konusunda hiçbir şeyden birazcık fazla bilgim var. Radyo kumanda yapabileceğimi düşünerek biraz araştırma yapınca gözüm korkmuştu. Dandik bir multimetreyle antenin bir şeyini ölçemezsin herhalde. Ama yaptığın şeyin anten olduğu kesin. Ölçmek yerine hesaplamak kolay olabilir. Kolay gelsin.

• Beğen
hiçbir multimetre ile anten ölçemezsin yani elinde dandik değil 1000 euroluk multimetre de olsa anten konusunda bir fikir veremez. multimetreler akım gerilim ve direnç ölçer. anten ölçmek için VNA ya da SNA denilen cihaza ihtiyaç var.

kabaca bir çıkarım yapmak için antenin kablo uzunluğu olarak boyunu ölçüp anten geometrisine göre hsabını yapıp buradan hangi frekansta rezonansa geleceğini kestirebilirsin. fakat ortada bir alıcı yok. yani giriş empedansı - antenin o enerjiyi aktaracağı yük empedansı belirsiz olduğu için bu hesap yöntemi de işe yaramayacaktır.

şu videoyu izlemen konu hakkında sana genel bilgi verecektir:

Son düzenleme:
@czorgormez
antenin tüm hesapları kodlama ile yaptım
tabi hiç birşey bilmeden yaparkande öğreniyorum çok ilginç konular

yaptığım antenin usb girişimi yakmaması için kontrol etmek istiyorum yani devre tamammı diye

sonuçlarım bu şekilde :
Kondansatör Değeri: 1e-10 F
Rezonans Frekansı: 11561645.382089969 Hz
Antenin Indüktansı: 1.8949640450091566e-06 H

Anten konusu yazılımsal değil donanımsal bir konudur. Antenin çapı boyu şekli ile alakalıdır.

@nt sen program ile antenin endüktansını hesaplamışsın. Hesap muhtemelen doğrudur. Ama anteni dijital girişlere (USB ±) bağlamışsın. Dijital girişler, küçük sinyal değişimlerine tamamen kördür. USB girişi sadece 0V ve 5V dan anlar ve senin anten de USB girişinde bu değişimi meydana getiremez. Eğer USB portunu bu şekilde okumaya kalkarsan, fonksiyon büyük ihtimalle "hiçbir veri yok" veya "timeout" döndürür. Sana RTL SDR lazım. Çin'den ucuz bir tane getirtirsen çok güzel işini görür. Aslında bende var bir tane lime sdr, ama hala belki ileride kullanıp birşeyler yaparım ümidim var, yoksa sana verirdim :)

@taydin abi sende vardır başka sdr :dusun2: lime ver bana lehim makinamda geliyor of of

ben analog dijital gürültü ne olursa olsun bi sinyal yakalamaya çalışıyorum nasıl olacagının ir önemi yok bu sayede çok şey öğrendim :
adc kondansator direnç rezolans frekans Manchester kodu falan devam edıyorum hala araştırmaya lime konusunda anlaşırız be abi :D

Gürültü istiyorsan kolay. python'da random üretme fonksiyonu vardır. Bir temiz sinüs üret, sonra da üzerine randomları ekle ve grafiğini çizdir. Gürültünün özelliklerinin senin elinde olması, öğreticilik açısından çok daha iyidir. SDR nin sana ne vereceği belli değil.

öyle değil gerçekten bir sinyal istiyorum abi bu şarkı sana gelsin :D

Forum istatistikleri

Konular
6,596
Üyeler
2,701
Son üye
muro28

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back