Giant Mosfet ( Mosfetleri paralel bağlayıp güçlendirmek )

Su an sehir disindayim.

Yarin aksam donecegim.

Dondugumde Elimdeki diyot lazerin lensle ve lenssiz ışın cikislarini resimleyeyim.

@Endorfin35+ bu konuyu okudum ama bazı yerlerini tam anlamadım .
Video ve fotoğraflarını eklediğiniz kalitedeki pcb yi hangi tip ve hangi güçteki laser yapıyor?
Bunu modül halinde getirtip burada kurulabilirmi ?
CNC ye bağlanarak yakılamaz mı?
Kullanılan boya nın kodu ve bir linki varmı satın almak için?

Mesela 10 tane 50x50 cm PCB alanın laser "kesim"ücreti ne kadar isteniyor? yani 5m2 için
Sanırım işin sonunda PCB lerde küçük boyutlarda da kesiliyordur, örneğin toplam bu alanda 200 PCB var diyelim.

* Konuyu tekrar okuyunca delme yokmuş ve fiber lazermiş

Hocam 20w fiber laser kullaniyorum. Sadece hobi olarak pcb yapmak icin oldukca pahali urunler. Daha uygun cozumler mumkun gorunuyor ancak o konuda tecrubem yok.

Modul gibi bir urun degil baya makine sadece laser isinini ureten bolum bile 5-6 ansiklopedi boyutunda. Kontrol karti guc kaynagi tarama kafasi bir dunya ek donanimi var.

Boyanin ozel bir durumu yok herhangi bir marka renk akrilik sprey boya uygun oluyor. Zaten sprey boyalarin cogu akrilik. Sadece cok ucuz olanlarindan uzak durmak lazim.

Boyle bir ticari faaliyet icinde degiliz. Bu nedenle herhangi bu isi yaptirmak isterseniz nasil bir fiyat isterler hicbir fikrim yok.

Cok yardimci olamadim kusura bakmayin. :)

Benim bildiğim lazer ışını dümdüz çıkar kaynaktan. Çok uzun mesafeler gitse bile çok çok az dağılır. Zaten böyle olmazsa lazer silahı olabilir mi?

Lensin görevi lazer enerjisini çok küçük bir noktada toplamak gibime geliyor. İşte bunu yaparken de bir üçgen oluşuyor. Bir noktada iki çizgi kesişiyor, sonra çizgiler uzaklaşıyor ve lazer o noktadan sonra dağılarak gidiyor. Vakit olursa denemeler yapacağım ben de. İyi bir lazer kaynak bulmam lazım. Bunların çin malı da nispeten pahalı, o yüzden almışken baştan iyisini almak daha iyi gibime geliyor.

Kaynak olarak neyi tanimladigin onemli. @serkan_48 in dedigi gibi laser diyottan isin duz cikmiyor. Diyotun onune bir adet mercek geliyor ve isin duz cikiyor. En basit ifade ile Artik kaynak, laser diyot degil laser modul oldu.

Onceki mesajlarda bahsettigim mercegin bu kaynaktaki mercek ile alakasi yok. Kaynaktaki mercek isini duz hale getirir. Sonlandirma noktasindaki mercek isini odaklar.

Hocam 20w fiber laser kullaniyorum. Sadece hobi olarak pcb yapmak icin oldukca pahali urunler. Daha uygun cozumler mumkun gorunuyor ancak o konuda tecrubem yok.

Modul gibi bir urun degil baya makine sadece laser isinini ureten bolum bile 5-6 ansiklopedi boyutunda. Kontrol karti guc kaynagi tarama kafasi bir dunya ek donanimi var.

Boyanin ozel bir durumu yok herhangi bir marka renk akrilik sprey boya uygun oluyor. Zaten sprey boyalarin cogu akrilik. Sadece cok ucuz olanlarindan uzak durmak lazim.

Boyle bir ticari faaliyet icinde degiliz. Bu nedenle herhangi bu isi yaptirmak isterseniz nasil bir fiyat isterler hicbir fikrim yok.

Cok yardimci olamadim kusura bakmayin. :)

Ne olduğuna dair bilgiler verdiniz ya bu da yeterli .Teşekkürler.

Elimdeki lazeri denedim. Lazer bu urun. Yf laser 303. 1 adet 18650 lityum pille calisiyor.

20200720_204550.jpg

Ön kisimdaki optik duzeni ayirinca bu sekilde oluyor. Soldaki uzun govde pil ve lazer modulu var. Ortadaki kisimda odaklama mercegi ve en sagdaki sekil olusturan uc. Genelde o ucu kullanmıyorum.

20200720_204806.jpg

Lazer modulden odaklayici mercegi cikardigimda asagidaki gibi dagilarak ilerliyor.
20200720_204850.jpg

Odaklanmis halini cekmek istedim ancak isin cok ince oldugu icin cekip kiyaslak resimlemek pek mumkun olmuyor. Gozle yaptigim kontrolde bu lensten yaklasik 10 cm mesafede en ince odaga ulasabiliyor yaklasik 1 mm olcunun onda biri gibi bir olcuye ulaşıyor.

20200720_205027.jpg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,892
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back