Haberleşme ( Diafon)

Yalnız Gökhan, bu arada senin devreyi simulatörde kurdum. Devre hiç çalışmıyor :cheeky5:

Bir pals üreteci olarak çalışıyor :katil2:

1579036619971.png

O buton açıkken de "zayıflatıcı" olarak çalışıyor :D 2 mVpp giriyor, 0.87 mVpp çıkıyor.

(Eğer kurduğum devrede hata yoksa tabi)

1579037043230.png

Zaten daha ilk transistör katı yanlış çalışıyor. 2 mVpp giriyor ve 3.81 mVpp çıkıyor. Kazanç 2 bile değil. İlk kattaki kazanç şöyle 50 falan olsa İkinci katta da 20 olsa toplam voltaj kazancı 1000 olur ve mantıklı olur.

Tamam bakalım gerçek devre ne yapacak görelim :)

LM386 iş görebilir. Kazancı maksimum değere ayarlarsan (200) hoparlörden rahat duyulabilir bir ses üretir herhalde. Ama ben denemedim.

Zaten transistörlü olan devrenin tasarımı hiç iyi değil. Transistör kazancını hFE değişimleri karşısında stabil hale getiren yapı kullanılmamış. Transistörün hFE si bir transistörden diğerine değişir, kollektör akımına göre değişir, sıcaklığa göre değişir. O yüzden o transistörlü devreden iki tane yapsan ikisi de farklı davranır :D

Karşılık olarak BD177 gibi düşünüyorum.

Onu kastedmemiştim.
Tek ampli ve iki hoparlör.
Sen iki tane ampli yapmışsın. Olsun sorun olmaz. Tek sorun iki amplinin beslemesidir.
Alt kattaki kutuya besleme de yaparsan kullanılabilir.

abi bd175-177-179 ortak görünüyor.
ben 2 ampli yapsamda besleme ve 2 ampli atölyede olacak. hoparlör , mic ve bas butonunu eve yaklaşık 5m taşıyacağım.
birde sizin anlatmak istediğinizi aşağıdaki stereo resimde çizebilirmisiniz :) :kotek1:

Ekler

• diafon.jpg
    diafon.jpg
    188.5 KB · Görüntüleme: 216
LM386 iş görebilir. Kazancı maksimum değere ayarlarsan (200) hoparlörden rahat duyulabilir bir ses üretir herhalde. Ama ben denemedim.
ben daha önce 386 stereo yapmıştım abi. ayrıca radyoda da aynı amfi var. sesi boyuna göre gayet makul seviyede.

bir çift pmr el telsizi al geç...
Aselsan ve motorola marka pmr telsizlerden eğitimlerde çok kullandım. Her iki markanın ortak özelliği bataryanın max 6 ay dayanabilmesi idi.
fakat aselsan dual band telsizi tek batarya ile 4 yil kullandim.
pmr telsizlerde maliyet 200 tlyi geçiyor. Amacım elimdekiler le basit bir iletişim kurabilmek. Malzemelerin çoğu elimde mevcut. Dolayısıyla amatör işi olsa dHa iyi gibi.

Kıytırık bir telsiz devresi bulup bir tarafı fiş olan kutuya koyabilirsin. Öyle kutular var altınkaya'da. Adaptör kutusu gibi, ama içi boş.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,070
Üyeler
2,542
Son üye
coskuncinar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back