Hangi esr tablosu doğru?

M.Orxan777

Üye
Iyi günler. Kusura bakmayın çok konu açıyorum ama bunları bilmem lazım.
Bir kondansatörun esr değerinin olması gereken değeri nasıl biliyorsunuz?
Çünkü farklı farklı esr tablosu var bunların hangisi doğrudur? Esr ölçerken neye gore normal değer olduğunu anlıyorsunuz?

İstediğin kadar konu açabilirsin, hiçbir sıkıntı yok.

ESR tabloları çok kaba bir fikir verir, o yüzden hangi tabloyu kullandığının pek bir önemi yok.

Diyelim elinde 2.2 μF 50 V elektrolitik var, markası da kıytırık Çin. Datasheet yok. O zaman Nichicon firmasının aynı değerde kondansatörünün datasheet'ine bak, oraraki ESR değerine yakın bir değerde olacaktır Çinlinin ESR si. Ama genelde net bilgi gerekmiyor, ESR ne kadar az, o kadar iyi. Büyük kondansatörlerin ESR si 1 Ohm un çok altında, küçüklerin de birkaç Ohm seviyesinde olması lazım diye kendine genel bir kural koyabilirsin.

Benim esr tablom. Ortalaması 3 ohm dur. 3 ohma kadar olanı kullanırım.
Yukarısını kullanmam
6-7-8 ohm gibi...
.

Frekans ile değişir, o yüzden uygulama alanında kondansatörün göreceği frekansa en yakın olan frekansı seçmek lazım.

ESR tabloları çok kaba bir fikir verir, o yüzden hangi tabloyu kullandığının pek bir önemi yok.

Diyelim elinde 2.2 μF 50 V elektrolitik var, markası da kıytırık Çin. Datasheet yok. O zaman Nichicon firmasının aynı değerde kondansatörünün datasheet'ine bak, oraraki ESR değerine yakın bir değerde olacaktır Çinlinin ESR si. Ama genelde net bilgi gerekmiyor, ESR ne kadar az, o kadar iyi. Büyük kondansatörlerin ESR si 1 Ohm un çok altında, küçüklerin de birkaç Ohm seviyesinde olması lazım diye kendine genel bir kural koyabilirsin.
Anladım hocam çok teşekkür ederim

Benim esr tablom. Ortalaması 3 ohm dur. 3 ohma kadar olanı kullanırım.
Yukarısını kullanmam
6-7-8 ohm gibi...
.
Hocam bu 3 ohm tüm büyük küçük kondansatörler için geçerli mi

Hocam sanırım yanlış oldu aksine buyuklerin bir kaç ohm küçüklerin 1 ohm altında. Çünkü ben ölçüyorum küçükler daha az oluyor direnci 0.01 hatta 0.00 oluyor

Hocam sanırım yanlış oldu aksine buyuklerin bir kaç ohm küçüklerin 1 ohm altında. Çünkü ben ölçüyorum küçükler daha az oluyor direnci 0.01 hatta 0.00 oluyor
Bende yanlışlık yok.
Yanlışlık arayanlar da yanlışlık var
Başkasının ölçülerini bilmem
Yazdıklarımı anlayarak okuyun.
10 uf sıfır kondansatörün esr si 7-8 9 ohm gibi dir.
Sıfır kondansatörler de ki ölçüyü kullanıyorum

IMG-2423038470987578343.jpg

Kabaca bu tablonun benzeri.
Hurda, arızalı kartlardan çıkan kondansatörleri de yukarıda yazdığım değerlere göre kullanıyorum.
Bazen de sıfır kondansatörlerín esr değerlerini ölçü aliyorum.

Teşekkür ederim hocam. Bir çok tabloda bazı uf değerleri yazmadığını görüyorum. Mesela 120 uf 680 uf gibi. Hocam voltaj kısmı görülmüyor :)

Son olarak bir ekleme daha,.
Frekans yükseldikçe Esr değeri yükselir.
100 Hz de esr değeri farklı dir 10 kHz de esr değer daha yüksektir.
Kullanılacak frekansa göre, esr değerinde kondansatör seçimi önemli dir.

Son olarak bir ekleme daha,.
Frekans yükseldikçe Esr değeri yükselir.
100 Hz de esr değeri farklı dir 10 kHz de esr değer daha yüksektir.
Kullanılacak frekansa göre, esr değerinde kondansatör seçimi önemli dir.
Hocam şöyle bir şey düşünüyorum. Elektronik kartda ki kondansatör datasheetine baktık 100khz frekansında 0.2 ohm gösterdiğini gördük. Elimizdeki test cihazı da 100 khzda ölçüyor burdada 0.2 ohm gösterdiğinde. Uygun kondansatörü bulmuş olmuyor muyuz?

Başka bir temsili ESR tablosu

1694166359481

Son düzenleme:
Hocam şöyle bir şey düşünüyorum. Elektronik kartda ki kondansatör datasheetine baktık 100khz frekansında 0.2 ohm gösterdiğini gördük. Elimizdeki test cihazı da 100 khzda ölçüyor burdada 0.2 ohm gösterdiğinde. Uygun kondansatörü bulmuş olmuyor muyuz?
Evet;
1-3 Ohm da gösterse kullanılır. (ben kullanırım.)
Kondansatör kullanımında sadece ESR kriter değildir.
Şişmiş kondansatör ESR değeri 0,3 Ohm gösterse ne olur?
Sızdırmış kondansatör ESR değeri 0,3 ohm gösterse ne olur?
Kapasite değerini kaybetmiş ESR değeri tutan kondansatör olsa ne olur?

Sıfır kondansatörü zaten ölçmeden takarız.
low-esr gerekiyorsa Low-esr özellikli takarız yoksa; normal kondansatör takarız.
Arızalı kartlardan çıkma kondansatör takacaksam, gözle inceler şekil şemaline bakar düzgün yapıda ise,
LCR metre ile kapasite ve ESR değerlerini ölçerim.
Kafamdaki tabloya uygun/yakın değerlerde ise o kondansatörü takar kullanırım.
ESR ölçümü kondansatör seçiminde tek kriter değildir, sadece bir tanesi dir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,559
Üyeler
2,688
Son üye
Nightexe11

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back