0,9999...=1 öyle mi? HAYIR eşit değil.

asicocuk34

Aktif Üye
[imath]1-0.\overline{9}=x[/imath] dediğimizde x'in 0'dan daha büyük olduğu bir değer elde edemessek buna nasıl matematik diyebiliriz? sizce de bir noksanlık yok mu? bende bu hataya düştüm. o yüzden bu yazımda, hatalarımı düzeltelerek hangi mantık üzerinde kurduğumu ve yanıldığım noktaları tekrar aynı konu üzerinde düzenlemeler yaparak anlatıyorum. sizde bu hataya düşmeyin. boşuna vaktinizi öldürmeyin.

[imath]1/3=0.\overline{3}[/imath] 'a eşit olmadığını düşündüm.

1706222526791.png

1 sayısını 3'e böldüğümüzde aslında çıkan sonuç 0,3333... değerine kalan dahil edilmediğin için tam olarak eşit değil gibi geliyor. kalan değer "0,0000...1" tür. bölme işlemini ne kadar yaparsan yap "0,0000...1" yani [imath]0.\overline{0}1[/imath] değeri bölünemediği için kalıyor.. zaten tam bölünemediğin için devirli sayı diyoruz.bu mantık üzerinde işlemelere devam edelim...

[imath]1/3=0.\overline{3}+(0.\overline{0}1/3)[/imath]

[imath]0.\overline{0}1[/imath] sayısında sonsuz tane 0 demek yerine "n" kadar bilinmeyen basamağında 0 rakamı olan bir sayıdır. devirli bir sayı değildir. ve oluşturduğum değer son basamağının 1 olmasının zorunlu olduğunu ifade eden mantıksal bir değerdir. bu kuralı ben oluşturdum. çünkü bu bana göre daha mantıklı geldi ve sonuçlar doğru çıkıyor.

[imath]0.\overline{3}*3=0.\overline{9}[/imath]

[imath]1=1.\overline{0}[/imath]
[imath]1=1.\overline{0}0[/imath]
[imath]1.\overline{0}0-0.\overline{9}9=0.\overline{0}1[/imath]

[imath]x=[0.\overline{3}+(0.\overline{0}1/3)]*3[/imath]
[imath]x=(0.\overline{3}*3)+[(0.\overline{0}1/3)*3][/imath]
[imath]x=0.\overline{9}+0.\overline{0}1[/imath]
[imath]x=1[/imath]

[imath]0.\overline{0}1[/imath] değeri 0 dır. çünkü böyle bir sayı yok. yaptığım sadece sonsuz basanaklı bir 0 göstermekten ibaret. yanılmışım.

eğer 10 ile çarpma işlemi yapmaya çalışırsak bu sefer sonunda sıfır bulunan devirli bir sayı elde etmiş olacağız. sayının sonunda sıfır olmak zorunda. bu şekilde kaç basamaklı olduğunu bilmediğimiz bir sayıyı 10 ile çarpabiliyoruz.

[imath]0.\overline{9}*10=9.\overline{9}0[/imath]

burada 0'î etkisiz eleman olarak almıyoruz kendisini de sayıya dahil ediyoruz. 0 sayımızın son basamağındaki değişmez rakamdır. bu kuralı ben koydum.bu şekilde "n" kadar bilinmeyen basamağında 9 bulunan değeri 10 ile çarpmak mümkün olmuş oluyor.
[imath]0.\overline{9}[/imath] sayısının son basamağını, eğer 4 işlem yapıyorsak yazmak zorundayız. bir devreden sayının son basamağı belirtilmemiş ise kendisidir.
[imath]0.\overline{9}=0.\overline{9}9[/imath]

[imath]9.\overline{9}0-0.\overline{9}9[/imath]
[imath]9.\overline{9}0-0.\overline{9}9=8.\overline{9}1[/imath]

işlemi nasıl yaptım? 0 dan 9 çıkmaz 1 onluk alırız komşudan. 10dan 9 çıktı 1 kaldı.komşu 9 du 8 oldu. 8 den 9 çıkmaz. komşudan bir onluk alırız. şeklinde devam ediyor. en sonda 8 den 0 çıktı 8 kaldı.

şimdi matematikcilerin bize anlattığı işlemi kendi kurallarımızla yapalım:
[imath]x=0.\overline{9}[/imath]
bu sayıyı kendi oluşturduğum mantık kuralına göre 10 ile çarpalım:
[imath]10x=9.\overline{9}0[/imath]
o zaman yukarıda ki kendi oluşturduğum çıkartma işlemine göre :
[imath]9x=8.\overline{9}1[/imath]
[imath]x=8.\overline{9}1/9[/imath]

İnanmassanız googleye "8,99999991/9" yazın. istediğiniz kadar 9 yazın sonuç 0.9999... olacaktır. hesap makinesi gücü yetmeyince yuvarlayıp 1 diyecektir.

bunun ispat olduğunu düşündüm ama değil.

1/3=0.3333... bu ifade 1/3'ün bölündüğünde çıkan sonucun mantıksal bir ifadesi. neden mantıksal çünkü 1/3'ün hem matematiksel ifadesini taşıyor hemde mantıksal olarak bölünemediğini ifade ediyor.
1/3*3=0.3333...*3
1=0,9999... bu sayıyı görünce sanki 0.0000...1 ekleyince o zaman 1'e eşit olacak gibi gelebilir ama işin mantığı bu sayının tanımını iyi anlamakta. bu sayı soyut bir kavram. 3 tane 1/3 yani 0.3333... mantıksal ifadesinden oluşuyor.

kıymetli matematik hocalarımızın
bize gösterdiği kısmi ispat yöntemi:
x=0,9999... bu sayıyı 10 ile çarpıyoruz.
10x=9,9999... oluyor çünkü 0,9999... sayısı sonunda 0 içermeyen son rakamı 9 olmak zorunda olan bir mantıksal ifadedir.
---------------------
9x=9/9
x=1=0,9999...

sonuç olarak, devili sayılarda değil, "n" kadar bilinmeyen basamağı devreden sayılarda işlem yapabilmiş oldum. 9 sayısının sonsuza kadar gitmediği durumu sadece açıklaya bildim. sonsuza kadar giden bir 0.9999... = 1 oluyor. malesef bu yola eşit olamadığı düşünerek başladım ama sonuç olarak eşit olduğunu anladım.

Son düzenleme:
işlemi yaptın ama eksik yaptın. sayıları bir kaydırdın ama devirli sayı 10 ile çarpınca devirli sayının son rakamı 0 olmak zorunda
[imath]9.\overline{9}0[/imath]
yani aslında bilinen 2 tane 0 sayısı var. rakamsal 0 birde hiçliği ifade eden 0

0 tane elma dersem hiçliği ifade etmiş olurum.
10 tane elma dersem 10 elma olur.

Son düzenleme:
Yazdığına kısaca göz attım. Devirli(repeating) sayıların tanımına senin ya da benim bir bakmam lazım.

Benim bildiğime göre mesela [math]0.\overline{9}[/math]Dediğin zaman 9 un sonsuza kadar tekrar ettiğini söylemiş oluyorsun, sonuna 0 ekledim gibi bir şey yok. Dolayısıyla sen bunu neyle çarparsan çarp sonda 0 olmaz. Şöyle bir sayı da olmaz
[math]0.\overline{9}1[/math]Çünkü sonsuz tane 9 dan sonraki sayı da sonsuzdur ve oraya asla 1 koyamazsın.
Ayrıca devreden 0 da yapamazsın.

Bende ilkokul 6 da devirli sayıları iyi dinlemiştim, uzun zaman geçti umarım unutmamışımdır.

Dediğin zaman 9 un sonsuza kadar tekrar ettiğini söylemiş oluyorsun,
güzel bir tespit ama bir sayı sonsuza kadar gidebiliyor ama son rakamı 0 olamıyor öyle mi?
mantık hatası var. matematikciler x'i bir yerde 0,9999... buluyor başka yerde 1 buluyor bu mantıklı geliyor öyle mi?
işin aslında, sonsuza kadar giden bir 0.9999... sayısı yok. bu sadece mantıksal bir ifade
Evrenin yaratıcısı bir kural koymuş.
bir sayı tam bölünemiyorsa o zaman sonsuz küsürat olabilir. ama bu matematiksel olarak mümkün pratikte 3 boyutlu bir evrende yaşıyoruz. bir cisim ne kadar büyükse bir tam bölünemediği sayıya bölünürse cismin boyutu kadar küsürak koyabilirsin demek.
inanmassanız googleye "8,99999991/9" yazın.
8,99999991/9 - Google Suche
googlede istediğiniz kadar 9 koyun ne kadar 9 koyarsanız koyun sonuç değişmez gerçek matematik budur.

Son düzenleme:
bir çok videoda öğretilen matematik yanlış.
1 sayısını 3'e böldüğümüzde aslında çıkan sonuç 0,3333... değerine tam olarak eşit değildir. kalan yok değildir. kalan değer "0,0000...1/3" tür. bölme işlemini ne kadar yaparsan yap "0,0000...1/3" sayısı sonsuza kadar kalıyor. zaten tam bölünemediğin için devirli sayı diyoruz. paradoks filan kandırmaca...

[imath]0.\overline{3}*3=0.\overline{9}[/imath]
[imath]1-0.\overline{9}=0.\overline{0}1[/imath]

[imath]x=[0.\overline{3}+(0.\overline{0}1/3)]*3[/imath]
[imath]x=(0.\overline{3}*3)+[(0.\overline{0}1/3)*3][/imath]
[imath]x=0.\overline{9}+0.\overline{0}1[/imath]
[imath]x=1[/imath]

eğer 10 ile çarpma işlemi yapmaya çalışırsak bu sefer sonunda sıfır bulunan devirli bir sayı elde etmiş olacağız. sayının sonunda sıfır olmak zorunda. bu şekilde sonsuz bir sayıyı 10 ile çarpabiliyoruz.

[imath]0.\overline{9}*10=9.\overline{9}0[/imath]

burada 0'î etkisiz eleman olarak almıyoruz kendisini de sayıya dahil ediyoruz. 0 sayımızın son basamağındaki değişmez rakamdır. bu kuralı ben koydum.bu şekilde sonsuz bir sayıyı 10 ile çarpmak mümkün olmuş oluyor.
[imath]0.\overline{9}[/imath] sayısının son basamağını, eğer 4 işlem yapıyorsak yazmak zorundayız. bir devreden sayının son basamağı belirtilmemiş ise kendisidir.
[imath]0.\overline{9}=0.\overline{9}9[/imath]

[imath]9.\overline{9}0-0.\overline{9}9[/imath]
[imath]9.\overline{9}0-0.\overline{9}9=8.\overline{9}1[/imath]

işlemi nasıl yaptım? 0 dan 9 çıkmaz 1 onluk alırız komşudan. 10dan 9 çıktı 1 kaldı.komşu 9 du 8 oldu. 8 den 9 çıkmaz. komşudan bir onluk alırız. şeklinde devam ediyor. en sonda 8 den 0 çıktı 8 kaldı.

şimdi matematikcilerin bize anlattığı işlemi kendi kurallarımızla yapalım:
bu sayıyı kendi oluşturduğum mantık kuralına göre 10 ile çarpalım:
[imath]10x=9.\overline{9}0[/imath]
o zaman yukarıda ki kendi oluşturduğum çıkartma işlemine göre :
[imath]9x=8.\overline{9}1[/imath]
[imath]x=8.\overline{9}1/9[/imath]

inanmassanız googleye "8,99999991/9" yazın.

yeni devirli sayılar kurallarımız hayırlı uğurlu olsun. lise mezunuyum ama mantık yürütebiliyorum.

çok iyi denilen profesörler size sihirbazlık yapıyor... ezbere iş yapmamak lazım demek ki...

güzel bir tespit ama bir sayı sonsuza kadar gidebiliyor ama son rakamı 0 olamıyor öyle mi?
mantık hatası var. matematikciler x'i bir yerde 0,9999... buluyor başka yerde 1 buluyor bu mantıklı geliyor öyle mi?
işin aslında, sonsuza kadar giden bir 0.9999... sayısı yok. bu sadece mantıksal bir ifade
Evrenin yaratıcısı bir kural koymuş.
bir sayı tam bölünemiyorsa o zaman sonsuz küsürat olabilir. ama bu matematiksel olarak mümkün pratikte 3 boyutlu bir evrende yaşıyoruz. bir cisim ne kadar büyükse bir tam bölünemediği sayıya bölünürse cismin boyutu kadar küsürak koyabilirsin demek.

googlede istediğiniz kadar 9 koyun ne kadar 9 koyarsanız koyun sonuç değişmez gerçek matematik budur.
Daha fazla uzatmak istemiyorum çünkü olay gitmemesi gereken bir yere gidiyor. Öncelikle matematik ve diğer tüm bilimler bizim yaşamı anlamak amacıyla oluşturduğumuz şeyler. Bunları insanlık kendi anlayabileceği şekilde yaptı ve bunu dine, yaratıcıya dayandırmak çok doğru bir davranış değil. Yaptığımız şeylerin fiziksel dünyada bir karşılığı olmasına ya da gözlemlenebilir bir karşılığı olmasına gerek yok. Mesela integral alan, double integral hacim belirtiyor son derece günlük yaşamda gözlemlenebilir şeyler ama senin deyiminle 3 boyutlu evrende triple integral bir şey ifade etmiyor. Çöpe mi atayım? Hayır fiziksel olarak ya da 4D bir evrende anlamı var. 5-6 katlı integral ler de var mesela. Neyse google a o kadar digit çözdüremezsin zira dijital bilgisayarlar küsüratlı sayılarda standart durumlarda çok iyi değildir.

Kendine ait bir matematik tanımlayabilirisin. Ama bu kendi içinde tutarlı olmalı, ve bunu doğru matematik olarak dayatamazsın.

işlemi yaptın ama eksik yaptın. sayıları bir kaydırdın ama devirli sayı 10 ile çarpınca devirli sayının son rakamı 0 olmak zorunda
[imath]9.\overline{9}0[/imath]
yani aslında bilinen 2 tane 0 sayısı var. rakamsal 0 birde hiçliği ifade eden 0

0 tane elma dersem hiçliği ifade etmiş olurum.
10 tane elma dersem 10 elma olur.

Rakamsal sifir zaten hiclik demek.

konudan bağımsız gibi ama gene de yazayım.
lim fonksiyonu ders olarak lisede görmedim.
öncelikle fonksiyon nedir? bunu iyi bilmek lazım. bir fonksiyon ne kadar doğrudur? hata payı var mıdır?
fonksiyonu en ufak 4 işleme kadar açtığımızda hangi mantık x'in yerine bunu buraya koy y'nin yerine şunu buraya koy diyebiliyor?
lim fonksiyonu eğer 1/3'ü [imath]0.\overline{3}[/imath] olarak kullanıcıya dayatıyorsa hatalıdır. çünkü.
[imath]1/3=0.\overline{3}+(0.\overline{0}1/3)[/imath] tür.

Buna doğru veya yanlış diyebilmemiz için önce ne olduğunu anlamamız lazım. Günümüz matematiğinde [imath]0.\overline{0}1[/imath] diye bir notasyon yoktur. Yeni notasyon geliştirdiysen, notasyonun tanımını da yapman lazım.

[math](0.\overline{0}1/3)[/math] bu ifade 0 olmuyor mu? Zaten böyle bir notasyon yok ama olsaydı da sonsuza kadar giden 0.000'dan sonra "1"i koyacağın bir zaman sonsuza kadar gelmeyecek.
peki o zaman 1/3 bölme işleminden kalan 1 nereye gitti? usta malzemeden arttırdı mı diyorsunuz? :)

matematik yalan değil
devirli sayılar matematikteki mantıksal bir ifade diyorum. tabi bazıları sonsuz bir sayıyı 10 la çarpılabileceğini gerçekte mümkün olduğunu düşünüyor. gerçekte çarpmak mümkün değil ama matematiksel olarak ifade etmek mümkün
x=0.9999...
10x=9.999...0 dır
sıfır yok olmaz
mantıksal olarak 10 katı olduğunu ifade etme biçimidir
0.9999... sayısı 0.9999...9 sayısına eşittir. ama asla 0.9999...0 a eşit değildir.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back