Hitachi V212 osiloskop tamiri hakkında

serkan_48

Kıdemli Üye
Değerli arkadaşlar merhabalar,

Elimde ikinci el almış olduğum bu osiloskoptan mevcut. Daha öncesinden muhtemel bir arıza nedeni ile güç sağlayan transformatörü arızalanmış ve bir şekilde pirimer sargısına erişmek için sekonderde sökülüp çok girişli pirimer iptal eilerek sadece 220 volt olacak şekilde sarılmış.

Ancak sarımda çıkan sorunlar nedeni ile cihaz düzgün çalışmamaktadır.

Sorunlar trafo ısınmakta ve sesli çalışmaktadır.

ikinci sorun trafoda meydana gelen manyetik kaçaklar nedeni ile olduğunu düşündüğüm osiloskop tüpündeki ışın baya bi titremektedir. Trafoyu montajlı olduğu yerden söküp dışarı alınca bu titreme geçmektedir.

Cihazın şeması internette bulunuyor. Şemaya baktığımda trafo voltajları malesef verilmemiş. Şema aşağıdaki gibidir.

Hitachi.png

Aynı osilaskop bende de mevcut şuan üst kapağını ilk kez senin için açtım şaşırdığım şey ise bir tane toz yok ayrietten herşey pırıl pırıl bunu 2. el alalı 2 yıl oluyor. demek benden önceki gerçekten doğru söylemiş ve bu cihazı neredeyse hiç kullanmamış kutusunda saklamış.

Her neyse cihazın trafosu kocaman ilk önce bunu söylim göz kararı 100W filan vardır heralde Şimdi biraz işlerim var bir kaç saate ölçümleri yapıp buraya hangi renk kablo kaç volt cıkarıyor yazarım.

IMG_20191226_130505.jpg
IMG_20191226_130511.jpg
IMG_20191226_130518.jpg
IMG_20191226_130524.jpg
IMG_20191226_130541.jpg
IMG_20191226_130550.jpg
IMG_20191226_130557.jpg

Maşallah :D Fabrika cıkışı gibi ilk kez bir cihazı acıp içini böyle pırıl pırıl görüyorum. resmen fabrikadan cıkış kokusu bile hala içinde duruyor :D

Bir de resimlerden görüldüğü kadarıyla trafo için bolca ayrılmış yer var! Yani belli fiziksel ölçüye sahip trafo olmasına da gerek yok. Voltajları doğru olan bir trafo yaptırdın mı EKA trafoya senin işi görür.

Yukarıdaki şemada çıkışları yazıyor sanki renk renk. Girişleride olsa olsa 220 ve 110 dur diye düşünüyorum. (Tabi sözüne itibar edilecek kadar usta olmadığımı unutmayın :D )

Evet çoğu sargının voltajını DC çıkış geriliminden çıkarsama yapabiliriz. Bir tek en üstteki sargı için hiçbir voltaj verilmemiş, ama o da çalışma teorisinin anlatıldığı yerde bahsi geçiyordur. Furkan sargıları ölçünce karşılaştırırız ve en uygun voltaj değerlerini belirleriz. Furkan'ın yapacağı ölçümler yük altında olacağı için o değerlere biraz yukarı doğru fire vermemiz lazım.

Screenshot_1.png

Trafonun üzerinde ki numarayı google ye girdim ve aynı trafo karşıma cıktı lakin kırmızı ile şaretlediğim yerde benim trafoda "UH312" yazıyor. geri kalan tüm numaralar aynı. sanıyorum bu değişken bir numara üretim numarası gibi bir şey olabilir mi ?

Trafoda ki kablo renkleri bile aynı.

Ama siteye gidince trafo cıkmıyor. şu sitede benzer trafolar buldum.

Neyse zaen ölçeçeğim sadece baktım hazır cıkışlarını belki satıcı yamzıştır diye bir umut bakmıştım :D Ölçümleri aşşağıda devre şemasının üstüne not ettim.

OLCUM_TEKNIK.png

BRN - YLW = 224V
BRN - RED = 82.5V
BRN - ORG = 126.9V

GRN - BLK = 12.9 V
GRN - PPL = 26.2 V
PPL - BLK = 12.9 V

BLUE - BLUE = 6.3V

Buradaki ölçümler trafonun cıkışında belirtilen renklerdir.

ayrıca ölçümler yüksüz şekilde gerçekleştirilmiştir. konnektörlerden sökülerek trafo boşta ölçülmüştür.

BLUE - BLUE kısmını ölçmedim çünkü şemada 6.3v yazılmış ayrıca Osilaskopun ekranını süren katot tüpüne gidiyor o uç orayada benim eller girmedi sökmek istemedim dedim sonra takamam başıma durduk yerde bela almıyayım :D

Az cok kafamda sekillendi. Bendeki cihazda asagidaki resimdekiler.

Sizin cihaziniza gore benimki haşat durumda diyebilirim. Resimler anlatiyor soze gerek yok. Canim cok sikildi. :mad::(

20191226_141218.jpg
20191226_141240.jpg
20191226_141301.jpg
20191226_141340.jpg
20191226_141442.jpg
20191226_141524.jpg
20191226_141530.jpg

Offf valla özendim şimdi bunu görünce. Şansına çok güzel bir osiloskoba sahip olmuşsun.

Nazar Etme ne olur çalış seninde olur dermişim :D :D :D Abi sendekiler ile bu bir mi yahu bu arada hayatta ki tüm şansımı galiba bu cihazı almakla harcamışım :D en az sizin kadar bende şaşırdım buna :D hatta ben haşat olmuştur diyordum meğerse sıfır ürün :D satıp dijital osilaskop mu alsam ne yapsam :D

2090 eklentisine bak

Trafonun üzerinde ki numarayı google ye girdim ve aynı trafo karşıma cıktı lakin kırmızı ile şaretlediğim yerde benim trafoda "UH312" yazıyor. geri kalan tüm numaralar aynı. sanıyorum bu değişken bir numara üretim numarası gibi bir şey olabilir mi ?

Trafoda ki kablo renkleri bile aynı.

Ama siteye gidince trafo cıkmıyor. şu sitede benzer trafolar buldum.

Neyse zaen ölçeçeğim sadece baktım hazır cıkışlarını belki satıcı yamzıştır diye bir umut bakmıştım :D Ölçümleri aşşağıda devre şemasının üstüne not ettim.

2091 eklentisine bak

BRN - YLW = 224V
BRN - RED = 82.5V
BRN - ORG = 126.9V

GRN - BLK = 12.9 V
GRN - PPL = 26.2 V
PPL - BLK = 12.9 V

BLUE - BLUE = 6.3V

Buradaki ölçümler trafonun cıkışında belirtilen renklerdir.

ayrıca ölçümler yüksüz şekilde gerçekleştirilmiştir. konnektörlerden sökülerek trafo boşta ölçülmüştür.

BLUE - BLUE kısmını ölçmedim çünkü şemada 6.3v yazılmış ayrıca Osilaskopun ekranını süren katot tüpüne gidiyor o uç orayada benim eller girmedi sökmek istemedim dedim sonra takamam başıma durduk yerde bela almıyayım :D

Valla süper olmuş Furkan. Tam gereken değerleri ölçmüşsün. O trafonun aynısı yaptırılırsa çok büyük ihtimalle çalışır.

Bende cihazın içi tozlu ama sadece toz olsa temizlerim bu sanki karta yapışmış yağlı gibi bir durum. Sizmeye çalıştım ama çıkmıyor.

Benim cihazın trafosu sizin resimdekinden nerdeyse 1/3 oranında küçük. Montaj yeri tabanda oylesine oturtup vidalamışlar.

Cihazın orjinalinde voltaj girişinde komütatör var ve bir kaç voltaj kademesi var o bu cihazda yok malesef. Birde cihazı kapatmadıysanız bir ölçüm daha isteyebilir miyim ?

Bende cihazın içi tozlu ama sadece toz olsa temizlerim bu sanki karta yapışmış yağlı gibi bir durum. Sizmeye çalıştım ama çıkmıyor.

Benim cihazın trafosu sizin resimdekinden nerdeyse 1/3 oranında küçük. Montaj yeri tabanda oylesine oturtup vidalamışlar.

Cihazın orjinalinde voltaj girişinde komütatör var ve bir kaç voltaj kademesi var o bu cihazda yok malesef. Birde cihazı kapatmadıysanız bir ölçüm daha isteyebilir miyim ?

Cihaz halen daha açık söyleyin ölçeyim.

Nazar Etme ne olur çalış seninde olur dermişim :D :D :D Abi sendekiler ile bu bir mi yahu bu arada hayatta ki tüm şansımı galiba bu cihazı almakla harcamışım :D en az sizin kadar bende şaşırdım buna :D hatta ben haşat olmuştur diyordum meğerse sıfır ürün :D satıp dijital osilaskop mu alsam ne yapsam :D

Bir teklif yap belki ben alırım. Elimde üç tane skop var, dörde tamamlamam lazım :D

Şu yüksek voltaj kısmında toplam şeklinde değilde sargı sargı ölçüm alabilirmiyiz.

Şöyle ki ,

BRN - RED =
RED - ORG =
ORG - YLW =

Şeklinde voltajları ölçebilirseniz çok sevinirim.

Şu yüksek voltaj kısmında toplam şeklinde değilde sargı sargı ölçüm alabilirmiyiz.

Şöyle ki ,

BRN - RED =
RED - ORG =
ORG - YLW =

Şeklinde voltajları ölçebilirseniz çok sevinirim.

BRN - RED = 82.4 V
RED - ORG = 43.9V
ORG - YLW = 96.3

Başka istediğin ölçüm veya fotoğraf bir şey var ise söyle hemen halledeyim ? Cihazı kapatacağım bak tozlanmaya başladı :D :D :D :D Takılıyorum he yanlış anlama.:)

Son düzenleme:
Furkan, 6.3V dan çekilen akımı ölçebilir misin? Yani tüpün flamanı ne kadar akım çekiyor acaba? Ona göre bizim Hamgen 203 ün trafosunu belirtmemiz lazım.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back